עמוד הבית
מידע לתלמיד
קשר הורים
גלריות
smartschool
כניסה למורה
כניסת תלמידים
צור קשר

כל הדפים

מקצועות לימוד

נושא הלאומיות באירופה


בוחן ראשון בנושא הלאומיות באירופה - תשובות

1. מהם שני הדגמים של הלאומיות ומה ההבדל ביניהם?

שני הדגמים של הלאומיות הם לאומיות אזרחית / וולנטרית ולאומיות אתנית. בעוד שלאומיות אזרחית מדגישה ערכי ליברליזם הדוגלים בכך שהאדם הוא במרכז ולכן מגיע לו חופש, שוויון ומימוש עצמי, לאומיות אתנית מדגישה מוצא משותף כמו גם היסטוריה, תרבות ושפה משותפת. בלאומיות אתנית אין אפשרות של בחירה לאיזה לאום להצטרף ואילו בלאומיות אזרחית האזרח בוחר להשתייך מתוך בחירה ללאום.

2. מהי תודעה לאומית וכיצד ניתן לחזק תודעה לאומית בקרב לאום?

תודעה לאומית היא רגש שאותו צריך לפתח בקרב קבוצה של אנשים על מנת שירגישו כי הם עם/ לאום עם דברים משותפים, כך שתתפתח לכידות ואחווה בתוך הקבוצה. ניתן לפתח תודעה לאומית על ידי שיעורי היסטוריה, קביעת חגים לאומיים וימי אבל לאומיים, בניית אנדרטאות (פסלים הבאים לציין אירוע היסטורי משותף או דמות חשובה בהיסטוריה של העם), הקמת בתי עלמין לחיילים (לכבד את מותם למען המדינה), כתיבה של המנון, דגל וסמלים אחרים המשותפים לכולם.

3. תארו את הגורמים להתעוררות הלאומיות באירופה במאה ה-19.

ישנם ארבעה תהליכים עיקריים שהובילו להתעוררות הלאומיות באירופה והם-

א. תהליך ההשכלה- תפיסה כי האדם הוא בעל תבונה ועליו ללמוד ולהשכיל ולא לקבל מה שאומרים לו כמובן מאליו. ערעור על המלכים והממסד הדתי (הכנסיה).

ב. תהליך החילון- עד המאה ה-18 החברה האירופאית הייתה דתית והכנסייה היתה במרכז. לאט לאט אנשים הפכו להיות חילונים- בני האדם במרכז, התרופפות של המסגרת הדתית והשליטה שלה בבני האדם.

ג. מודרניזציה (תיעוש)- תקופה של שינויים וחידושים רבים שהשפיעו על החברה (על כל בני האדם) בכל התחומי החיים.

ד. תהליך הדמוקרטיזציה- מעבר של מדינות משלטון מלוכני שלמלך יש ריבונות לשלטון דמוקרטי בו לעם יש ריבונות והא בוחר את השלטון בהצבעה.

 


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share
תיכון מקיף "סליגסברג"

רחוב רזיאל 29, ירושלים

טלפון: 02-6732848
          02-6715545

פקס: 02-6710936


כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר