עמוד הבית
מידע לתלמיד
קשר הורים
גלריות
smartschool
כניסה למורה
כניסת תלמידים
צור קשר

כל הדפים

מה חדש בספריה

לאתר הספריה


פרויקט "שמחת הקריאה"

הפיקוח על הוראת הספרות,בשיתוף עם המטה ליישום דו"ח קרמניצר והמחלקה לספריות בתי ספר מתחילים את התוכנית לקידום הקריאה בחטיבת הביניים-"שמחת הקריאה"-מתוך מטרה ארוכת טווח להגביר בתלמידים את ההנעה לקריאת ספרים ואת ההנאה ממנה,ולהפוך את בתי הספר לקהילות קוראות.

המטרה הנוספת של התוכנית השנה היא להנחיל ערכים אזרחיים-דמוקרטיים בקרב תלמידים,כמו:

היחס לאחר ולשונה,יחסי יהודים וערבים,דתיים וחילוניים ... 

הספרים שהתקבלו בספריה במסגרת הפרויקט:

 

1.אורלב,אורי.לידיה מלכת ארץ ישראל.ירושלים,כתר.

החיים לא האירו פנים לילדה שחלמה להיות מלכה,הכול התערער סביבה,אבא ואמא נפרדו,הבית הצנוע התפרק,וגם המלחמה הלכה וקרבה.לידיה הוברחה לארץ ישראל וחיתה כ"ילדת חוץ" בקיבוץ וזו לא הייתה בדיוק המלכות שעליה חלמה.היא ניסתה להיאבק בכל כוחה בכל מי שפגע בחלומותיה היפים.היא נאבקה במטפלת,בילדים ובהורים,ההתפכחות וההתפייסות באו רק עם השנים.

 

2.אורלב,אורי.רוץ ילד,רוץ.ירושלים,כתר.

סיפור על ילד הנודד ביערות ובכפרים,נקלע להרפתקאות מדהימים ועושה את הלא ייאמן כדי לשרוד.בדרכו הוא פוגש ילדים ומבוגרים שחלקם מגלים כלפיו נדיבות רבה וחמלה,וחלקם-רוע לב ואכזריות יוצאי דופן.הטוב וברע שבאדם באים לידי ביטוי בספר זה בעוצמה נדירה. הספר זכה בפרסים הבאים:

 -פרס יד ושם לספרות ילדים ונוער לשנת 2003 על שם ברונו ברנר

 -פרס אנדרסן האיטלקי הניתן באיטליה לספר הטוב ביותר שיצא באיטליה ב-2003,בקטגוריית ספרים לבני 12 ומעלה

 -הפרס החשוב ביותר לספרות ילדים באיטליה

 -פרס הספר המתורגם הטוב ביותר 2003 מטעם איגוד הספריות הלאומי האמריקאי.

 

 

 

3.אורגד,דורית.קלקידן.הקיבוץ המאוחד,2006.

 בספר מסופר על הדברים קשים שעוברים על הנער בשם קלקידן   ואיך הוא מתמודד בגבורה וזוכה ביושר ביחס האוהד בבית הספר.

 

4.אליס,דבורה.המסע של פרוונה.שוקן,2005.

סיפור כובש ומותח על קורותיה של ילדה בת 11 הגדלה באפגניסטן תחת הטליבאן0ארגון צבאי מוסלמי קיצוני ומטיל אימה.הטליבאן סגרו את בתי הספר ואסרו על השמעת מוזיקה ועל צפייה בטלוויזיה.נשים נאלצו ללבוש בגדים ארוכים המכסים כל חלק בגופן,כולל פניהן,ונאסר עליהן לצאת מהבית ללא ליווי של גבר. בזמנים קשים אלה מנסה פרוונה,ילדה תוססת ומלאת חיים,להתמודד עם המגבלות החמורות,העוני,הרעב וההפצצות הבלתי פוסקות.מכיוון שביתה נהרס במלחמה,היא מתגוררת עם הוריה ואחיה בחדר אפל וקטן בבניין הרוס.כדי לעזוב בפרנסת המשפחה היא מתחפשת לילד וחווה חוויות יוצאות דופן בעוצמתן.

   

לאחר שבני משפחתה נוסעים לאירוע משפחתי בצפון המדינה והקשר עמם ניתק,יוצאת פרוונה בעקבותיהם למסע חיפוש עתיר סכנות ברחבי אפגניסטן.במהלך מסעה מצטרפים אליה ילד קטוע רגל,ילדה נטושה ותינוק.קורותיה של פרוונה במהלך המלחמה מלאים רגעי חרדה ופחד,אך גם עמידה נועזת מול סכנות,ותקווה שאינה פוסקת לרגע לעתיד טוב יותר.

ספר זה זכה בפרסים רבים והיה רב מכר עולמי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 אלמוג,רות.המסע שלי עם אלכסהקיבוץ המאוחד,

בזמן שלטון הנאצים בגרמניה נאלצו ארווין בם העשר ואחיו הקטן   אלכס לעזוב את ביתם ולצאת למסע ארוך ומסוכן.

במהלך נדודיהם מגיעים השניים לארץ אחרת,

למשפחה אחרת ואף חיים פרק זמן בקרון של שחקנים נודדים.

עם תום המלחמה,מסתיים גם מסעם רב השינויים וההרפתקאות וארווין,ששמר כל זמן המלחמה על קשר עם אחיו,כפי שביקשו ממנו הוריו בפרידתם האחרונה,מצליח להביא את אלכס לחוף מבטחים בארץ ישראל.

 

6.אלמוג,רות.עוד חיבוק אחד.הקיבוץ המאוחד,2003.

סיפורה של מאי בת החמש-עשרה על הקיץ ההוא ועל פנימיית המחוננים שבה היא חיה עם קאי,אחיה

הצעיר.מאי מספרת על חברותיה לחדר,על האהבות והצרות שלהן ובמיוחד על אהבת הקיץ שלה לרועי,עוזר המציל,שהציל את אחיה קאי מטביעה.

מאי גם מספרת על הוריה הגרושים:על אמה שנסעה לאוסטרליה,על אבא שהיא אוהבת למרות שאינו מקיים הבטחות ומאחר תמיד,ועל געגועיו הקשים של קאי לאמם.היא מספרת על סבא מקס,שהיה רב חובל וקאי רוצה ללכת בעקבותיו,ועל סבתא ארנסטינה,שהייתה בעבר זמרת אופרה ידועה,והורישה לה קול נהדר ואת בגדיה היפים,ועל חלומה ללכת בעקבותיה ואולי אף להיות במאית קולנוע.

אבל אפילו בחלומותיה הפרועים ביותר היא לא יכולה לנחש מה הקיץ הזה מזמן להם.

דרך עיניה הבוחנות והרגישות של מאי,מגוללת רות אלמוג,גם את סיפורן של נערות נוספות,איתן חולקות מאי חדר בפנימייה למחוננים.ומקרבת את הקורא לסיפורים שיש בהם ייאוש גדול ומשתק,בדידות וניכור,גילוי עריות,אנורקסיה,אבטלה ועוני אך גם חברות טובה,הפותחת פתח לתקווה.

 

 

 

 

 7.אנדה,מיכאל.הסיפור שאינו נגמר.לדורי,2002.

פנטסיה קסומה על נער בודד,הנכנס-באמצעות דפי הספר-אל ממלכה  יוצאת דופן,והופך להיות הגיבור של הסיפור שהוא קורא.שם,בארץ הדמיונית,תוך חיפוש מלא סכנות והרפתקאות מופלאות,לומד בסטיאן מה מידת אומץ ליבו.הוא גם לומד מה רבה יכולתו לאהוב.

זהו ספר נדיר,שהיה לרב מכר מדהים ב-27 מדינות והפך לקלאסיקה.

 

 

 

8.גדליה,עמי.אוריה יוצאת למלחמה.כתר,2003.

מה כבר יכול לצאת מנערה בת חמש עשרה שיש לה שם של בן,כפות רגליים שלא היו מביישות שחקן באן בי אי,הורה אחד ושבעה סבים מוזרים להפליא?

אוריה-נערה נורמלית בתכלית-מספרת על כישלונותיה,מתלבטת בשאלות קיומיות כמו היחס לבנים,המועמדות בבית הספר והחבר החדש של אמה-בעיקר מוטרדת ממצבם העגום של ילדי העובדים הזרים,הגורם לה להיחלץ מאדישותה ולצאת למלחמה .

הספר זכה ביריד הספרים הבינלאומי,ירושלים,2007 בפרס ע"ש טרודי בירגר לספר הילדים שמהווה השראה לפעילות למען הקהילה.

 

 

9.גרוסמן,דויד.יש ילדים זיגזג.הקיבוץ המאוחד,1994

 נונו הוא בנו של איש משטרה בכיר.אמו מתה כשהיה תחנוק,והנפש  הקרובה אליו ביותר היא גבי,מזכירתו של אביו.בתחילת הספר הוא עולה על הרכבת בירושלים ונוסע לביקור משפחתי בחיפה.הוא לא יגיע לשם.במקום זה הוא יקלע לחטיפה ולמסע של פשעים קטנים וגדולים,מטורפים ואביריים,בעוד הוא נמלט מן המשטרה המחפשת אחריו.במהלך המאורעות המתעתעים נחשף בפניו הסיפור האמיתי של הוריו ושלו,והסיפור הזה משנה מרגע לרגע את חייו ואת אופיו ושולח אותו הלאה,אל תוך ההרפתקה המסעירה של גילוי עצמו וגורלו.

 

 

 

10.דיוואקרוני,צ'יטרה בנרג'י.נושא הקונכייה.מחברות לספרות,2006.

באחת השכונות העלובות של כלכתה שבהודו,בצריף דל ורעוע שנקרא בפיו בית,מופקדת בידיו של אנאנד בן ה-12 קונכייה בעלת כוחות מסתוריים.המשימה המוטלת עליו היא להשיב את הקונכייה למשכנה המקורי בעמק הכסוף שבין הרי ההימלאיה.למסע הזה מתלווים אליו נישה,ילדת רחוב עקשנית ורבת תושייה,ואבהידאטה,אדם חסר גיל ובעל יכולות מדהימות.

 

 

 

 

11.האדון,מארק.המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה.מחברות לספרות,2004. 

כריסטופר בן החמש-עשרה הוא נער יוצא דופן.הוא פותר בקלות חידות מורכבות במתמטיקה,הוא אלוף במשחקי מחשב.והוא ניתן בזיכרון נדיר ובתשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.אבל כריסטופר הוא נער בודד.הוא מתקשה לתקשר עם בני האדם.הוא לא מבין את הבעות הפנים שלהם.את מה שהם חושבים ומרגישים באמת.לילה אחד כשהוא יוצא לטייל לבדו,הוא מגלה שמישהו הרג את הכלב של השכנים.כריסטופר בטוח שהוא יכול למצוא את הרוצח,אבל החקירה מסתבכת.היא מובילה אותו אל האנשים הקרובים לו ביותר.

הספר ראה אור בשתי מהדורות-למבוגרים ולנוער,תורגם ליותר משלושים שפות,זכה בשנה הראשונה להופעתו בשבעה-עשר פרסים,והיה לרב מכר בינלאומי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.וובסטר,ג'ין.אבא-ארך-רגליים.ידיעות אחרונות,2008.

זה אחד הספרים הקלאסיים האהובים ביותר של כל הזמנים.

זהו סיפור של ג'ודי,נערה יתומה שילדותה עוברת עליה בבית יתומים.ונדבן מסתורי שולח אותה לקולג' בשני תנאים:שהיא תכתוב לו מכתבים,ושזהותו לא תתגלה.

לספר סוף מפתיע ורומנטי.

 

13.חבושי,חוה.ההתערבות.הקיבוץ המאוחד,2004.

דור נגרר להתערבות אווילית ומלחיצה,נשאב למצבים שאינם נוחים לו,מסתבך בשקרים ונאלץ לצאת למסע איתור נקודות התורפה של נערה מוזרה שאין לו עניין בה.אבל דווקא בזכות ההתערבות דור מתוודע אל הקסם שבאישיותה וגם מגלה דברים שלא ידע על עצמו ועל רגשותיו.

בזכות ההתערבות הוא גם עולה על דרך המובילה אותו למחוזות חדשים-לאהבה.

זוכה פרס אקו"ם לעידוד היצירה בתחום ספרות הילדים והנוער.

 

 

 

14.טפר,יונה.אבנים קטנות של אהבה.הקיבוץ המאוחד,2007.

תמר,ילדה-נערה,יוצרת צורות של צמחים ופרחים מאבנים קטנות אותן היא אוספת בשדות.לכן מכנים אותה ילדי כפר עותנאי,שם היא מתגוררת עם משפחתה,"תמר אבנים".

בואו של ברוטיוס,אומן הפסיפס,שמגיע לכפר לבנות רצפת פסיפס באולם התפילה של עדת הנוצרים המסתורית,מעורר בה רצון עז לראות את יצירתו.תמר נמשכת אל עבדו הצעיר של ברוטיוס,פליפוס בעל העיניים הירוקות,אתו אסור לה להיפגש,ואינה יודעת איך להגיב על מבטיו הגנובים של אליקא,בן השכנים,האוהב אותה בסתר ומוכן אף לשים למענה את נפשו בכפו.

 

 

 

 

15.יונג,מיינדרט דה.בית שישים האבות.ידיעות אחרונות,2008.

פרק אחר פרק אנחנו מלווים את טיין פאו בחיפושיו אחר הוריו ואחותו התינוקת.הסירה של המשפחה,ועליה טיין פאו,החזיר שלו ושלושה ברווזונים,נסחפת  בזרם הנהר השוצף.באותו זמן נודדים הוריו הרחק מביתם שבכפר,לאחר שהיפנים מעלים אותו באש.

במהלך סיפור ההרפתקאות של טיין פאו,הוא זוכה בחבר מיוחד במינו-הטייס האמריקני,סגן המסון.החברות המופלאה בין הילד לטייס עוזרת לשניהם להתגבר על כל הסכנות שבדרך.

 

16.כרמי,דניאלה.סמיר ויונתן על כוכב מאדים.הקיבוץהמאוחד,1994. 
המחברת מפגישה אותנו עם סמיר,נער ערבי בן כפר בגדה המערבית,שנקלע לבית חולים ישראלי לניתוח מסובך בברך.מתחת לשמיכה חי סמיר עם אבא,אמא,סבא,האחים,חברו עדנן ואחיו הצעיר פאדי שנהרג מכדור של חייל.מעל השמיכה הוא וגש ילדים ישראלים-עולם שהוא לא מכיר.

 

 

 

17.להב,צרויה.כפכפי העץ של אנדרה:על פי זיכרונותיו של אריה בן פלאי.כנרת.2002.

מי זה היטלר?מה זה יהודי?למה אסור לו לגלות את זהותו?לאן נעלמו אמו,אביו ואחיו הקטן,ולמי הוא שייך בסופו של דבר?

עם שאלות קשות ומבלבלות אלה נאלץ אנדרה ון פלימן להתמודד בגיל שש וחצי,אחרי שמשפחתו מגורשת מאמסטרדם בזמן מלחמת העולם השנייה,והוא מופרד מהוריו ומאחיו הקטן.

השאלות צצות תוך כדי ניסיונותיו להסתגל למציאות השונה לגמרי מכל מה שידע והכיר,ומאמציו להתרגל לחיים חדשים,שאינם מפסיקים להפתיע,פעם הם קשים מאוד,פעם מצחיקים מאוד,לרגעים הם מייאשים,מאכזבים ועצובים ולרגעים הם מרגשים,מהנים ומלאי שמחה וקסם של ילדות.ובעיקר-הם מאשרים כי לעתים המציאות עולה על כל דמיון. הסופרת זכתה-בפרס יד ושם למפעלים חינוכיים לשנת תשס"ב

                      -בפרס משרד התרבות והמדע

                      -בעיטור אנדרסן לספרות ילדים לשנת 2004

 

18.לוינשטין-מלץ,רונית.בין ים לים.ידיעות אחרונות,2008.

שלושה אחים מקבלים צרור מסתורי של כתבי חידה ויוצאים למסע מרתק אל ימיה הראשונים שח העיר תל אביב.אבל ההרפתקה-שאמורה לחשוף את האירועים ההיסטוריים המרתקים המסתתרים בין בתי העיר ורחובותיה-יוצאת מכלל שליטה,והשלושה מוצאים את עצמם במרכזה של חקירה משטרתית מורכבת.בדרך הם אוספים חוויות שלא במהרה יישכחו-מפענחים מכתבים מוצפנים,לוכדים גנב מבוקש,יוצאים לחיפוש אחר מוכרת שנעלמה,פוגשים אנשים שמחליפים שמות וזהויות,ונאלצים לארח את בני הדודים-בדיוק כשזה מקלקל את כל התוכניות.המתנה התמימה מתפתחת לעלילה מותחת,וההפתעות לא מפסיקות עד העמוד האחרון-וממשיכות אפילו אחריו...

 

 

 

 

19.מורג,אורה.אניגמה:סוד הצופן הגורלי.ידיעות אחרונות,2007. שום דבר בתשבץ ההיגיון המורכב שהחל רמי לפתור לא רמז על כך שחייו עומדים להשתנות.הוא כתב את הפתרון ושלח אותו למערכת העיתון.מכאן ואילך-הכול קרה במהירות.שרשרת של מאורעות שלפה אותו מביתו,בבת גלים של ימי המנדט הבריטי,טרם קום המדינה,

וטלטלה אותו אל עיירה קטנה באנגליה,שם נטל חלק במבצע חשאי שיחרוץ את גורלה של מלחמת העולם השנייה,ואולי אף יקצר אותה ויציל על ידי כך רבבות יהודים מהשמדה...

 "אניגמה" הוא ספר היסטורי,המתרחש במלחמת העולם השנייה,ומגולל את סיפורם הדרמטי של מפצחי מכונות הצופן הגרמניות שכונו "אניגמה".את גבורתם של צנחנים ארץ ישראלים שחדרו אל מעבר לקווי האויב הנאצי.ואת הפלישה הבריטית-אמריקאית לאירופה.

 

 

20.מורפורגו,מייקל.הממלכה של קנסקי.ידיעות אחרונות,2008.  לאחר שנשטף לחופו של אי נידח באוקיינוס השקט,צריך מייקל לשרוד לבדו.הוא לא מוצא אוכל,הוא לא מוצא מים,עד שבסופו של יום הוא נרדם,חסר כל תקווה.כשהוא מתעורר בבוקר,הוא מוצא לידו צלחת ובנה דג,פירות וקערית מים זבים.הוא לא לבד...

 

21.מקמל-עתיר,נאוה.מבחן קבלה.ידיעות אחרונות,2008.

חייה של סול,נערה בת חמש-עשרה המתגוררת בשכונת עוני בתל אביב,משתנים בעקבות מבחן קבלה להצגה חדשה שאליו היא ניגשת.על רקע התרחשותם של אירועים קשים עוברת סול מסע התבגרות שיש בו התמודדות עם מצבים חדשים שטרם חוותה.מתוך העוני והכאב,העלילה המרושעת שנרקמת נגדה והחרם הקשה שגוזר עליה בדידות היא מגלה בעצמה כוחות שלא ידעה על קיומם.אלה מאפשרים לה לא רק לצלוח את חייה הקשים,אלא גם לעזור לאלה שחייהם אף קשים ועלובים משלה.ובמרכזן של ההתרחשויות צומחת ומתעצמת אהבתה הראשונה."מבחן קבלה"-סיפור על האודישן של סול להצגה אחרת מזו שאליה התכוננה.

 

 

22.נוי,יצחק.גבעת האיריסים השחורים.ירושלים,כתר.

סיפור אהבתם המיוסרת של יפתח נוילנד,הנער מן המושב,וסוזי אזולאי,הנערה מן מעברה הסמוכה.הסיפור מתרחש בשנותיה הראשונות של המדינה-שנות העלייה ההמונית.עלילותיהם של ילדי המושב ושל ילדי המעברה.שני האהובים הצעירים,המסמלים את מפגש התרבויות הגורלי בישראל הצעירה,הם קרבנותיה של תקופה רבת תלאות,שהמבוכה והניכור שולטים בה.

 

 

 

 

 

 

23.סטיורט,פול.רידל,כריס.מעבר ליער עבות:קורות קצעולם.עם עובד,2003.

טוויג,שננטש עם לידתו ביער עבות הרוחש סכנות,גדל במשפחה של טרולי יער שאימצה אותו.לילה קר אחד טוויג עושה מה ששום טרול יער לא עשה לפניו-הוא יורד מהשביל,וכך מתחילה הרפתקה עוצרת נשימה שבמהלכה יצלח טוויג עולם מופלא ומצמרר רצוף גובלינים וטרוגים,חיות צמאות דם ועצים טורפים,יצורים טובים ורוחשי רע.רק תשוקה אחת מניעה את טוויג להמשיך-כיסופיו לגלות את זהותו ואת ייעודו.

                   

  

 


למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share
תיכון מקיף "סליגסברג"

רחוב רזיאל 29, ירושלים

טלפון: 02-6732848
          02-6715545

פקס: 02-6710936


כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר