עמוד הבית
בית ספר קהילתי
אתר תיכון רוגוזין
אתר העיר קרית אתא
אתר משרד החינוך
GOOGLE
צור קשר

כל הדפים

תחומי הדעת1

תעשיידע

המשימה


 

 

פארק תעשייה ידידותי לסביבה בקריית אתא ומפרץ חיפה

פארקי תעשייה - רקע

פארק תעשייה הינו מתחם שבו ממוקמים ומתפקדים בשכנות ובתיאום מספר מפעלים שונים. פארקי תעשייה קיימים כיוון שבמסגרתם נוח ומשתלם למפעלים שונים לדאוג לצרכים מסוימים שלהם ושל עובדיהם, בצורה מרוכזת ומשותפת. לדוגמא: שירותי הסעות עובדים, פינוי פסולת, אספקת אנרגיה, שירותי אוכל / בריאות / בנק לעובדים, חנויות מסוימות ועוד.

פארק תעשייה ממוצע יכול להכיל עשרות מפעלים ואלפי עובדים, ומגוון גדול מאוד של סוגי שירותים, שצריכים להשתלב זה עם זה ולפעול יחדיו בשטחו.

המשימה הצוותית תחרותית שלכם

לתכנן ולהציג פארק תעשייה ידידותי לסביבה, בקריית אתא.

להציע פארק שיתאים לאופי ולתנאים של קרית אתא, שיספק למספר גדול ככל האפשר של מפעלים מתאימים את כל התנאים הדרושים להם, + יתן להם את כל הסיבות הטובות שבעולם להעדיף דווקא את הפארק הזה על פני פארקי תעשייה אחרים, וכל זאת, תוך שמירה מרבית על איכות הסביבה.

מה זה אומר מבחינתכם ?

משימת התכנון וההקמה של פארק תעשייה במקום מסוים היא משימה מורכבת ומדוייקת, שמחייבת התייחסות להרבה סוגים של גורמים, שיקולים ואילוצים, לדוגמא:

·          שיקולים כלכליים - אילו מפעלים כדאי למקם בפארק, כפונקציה של שווקי המפעלים / אופי האזור / אמצעי התחבורה האפשריים / כח אדם שמצוי באזור / מקורות האנרגיה וכו'.

·          שיקולים הנדסיים וארכיטקטוניים – איזה מפעל למקם באיזה מקום בפארק כך שנוכחותו לא תפריע למפעלים האחרים ; כיצד לתכנן את מערכת הכבישים כך שכל המפעלים יוכלו להנות ממנה בצורה המיטבית ; היכן למקם את המסעדות / תחנות האוטובוס וכו' כך שלכל העובדים יהיה קל ונוח להשתמש בהם ? כיצד לעצב את המבנים והשטחים הציבוריים כך שלכולם יהיה נעים להיות בפארק ?

כיצד לתכנן את הפארק כך שיעלה בקנה אחד עם תוכניות המתאר והפיתוח של האזור ?

·          שיקולי איכות הסביבה – אילו מפעלים ניתן וכדאי למקם בפארק מבחינת תוצרי הלוואי הסביבתיים שלהם כפונקציה של התנאים הגאוגרפיים והקרבה ליישובים ? אילו אמצעי פינוי / ניטרול / מיחזור של פסולת אפשר וכדאי לשלב בפארק ובאיזה אופן, על מנת להקטין את הנזקים לסביבה ? כיצד לתכנן את הפארק כך שבאזורים הציבוריים והמנהלתיים שלו תהיינה כמה שפחות הפרעות כמו רעש או ריחות לא נעימים ?

 

עליכם יהיה לעבור עם תוכנית הפארק שלכם דרך כל סוגי השיקולים והאילוצים, (אלה שצויינו כאן ונוספים). בכל שלב ושלב - לאסוף את כל הנתונים הרלבנטיים לסוג השיקולים והאילוצים שנדונים בו, לנתח אותם, להחליט את ההחלטות, ולהפנים את המשמעויות אל תוך התכנון שלכם  בצורת שינויים ותוספות, כך שלבסוף תהייה בידיכם תוכנית של פארק תעשייה שעומד בכל האילוצים והדרישות בצורה הטובה והמשכנעת ביותר.

 

התוצרים

מה אתם צריכים שיהיה לכם בסוף הדרך להגיש ולהציג ?

1.       דגם של הפארק שאתם מציעים.
דגם תלת-ממדי שיבנה על-ידכם, מחומרים כמו נייר / קרטון / עץ / קל-קר / אביזרי פלסטיק שונים וכו', על שטח של 100 * 70 ס"מ.

2.       עבודה כתובה שמציגה את תכולת הפארק והמבנה שלו, ומביאה להם את הנימוקים:

o         היכן ימוקם הפארק באזור קרית אתא ומדוע ?

o         אילו מפעלים ימוקמו בפארק ומדוע ?

o         היכן ימוקם כל מפעל בתוך הפארק ומדוע ?

o         אילו מבנים ומתקנים ציבוריים (לכלל המפעלים ולכלל עובדי המפעלים) ישולבו בפארק, היכן ומדוע ?

o         יתרונות הפארק למפעלים שנכללים בו (וגם חסרונות אם יש)

o         יתרונות הפארק לתושבי קרית אתא והאזור.

3.       דוח כתוב, שמפרט את כל האמצעים והדברים בפארק שיעזרו בו בשמירה על איכות הסביבה, הן בתוך הפארק עצמו והן כלפי קרית אתא והאזור, (כנספח של העבודה).

4.       תיק מעקב, ובו תיעוד כל שלבי התקדמות המשימה, לפי תאריכים:
השיקולים שלהם התייחסתם בכל שלב ושלב, סוגי המידע והנתונים שאספתם, המקורות שמהם השגתם את המידע והנתונים, ההחלטות שקיבלתם בכל תאריך, וכו'.

5.       מצגת שמכילה בצורה מתומצתת את כל הנושאים והתוכן של העבודה הכתובה (מסעיף 2) והדוח בנושא איכות הסביבה (מסעיף 3).

 

התחרות

כמו כל פעילות תעשייתית, גם כאן יש תחרות. בתחרות ישתתפו כל הצוותים. השיפוט ייעשה באירוע מיוחד, בחודש אפריל, על ידי אנשי תעשיה, אנשי העירייה ואנשי איכות הסביבה.

במהלך התחרות כל צוות יתבקש להציג את הדגם והמצגת שלו, ויהיה צריך לדעת להשיב לשאלות השופטים ולנמק למה כל דבר הוא כפי שהוא בתוכנית שלו, (לדעת טוב מאוד את תוכן העבודה הכתובה).

הפארקים שימצאו כאטרקטיביים ביותר למפעלים וכמתאימים ביותר לקרית אתא, וכשומרים על הסביבה במידה המירבית, יזכו בתחרות, ויזכו את הצוותים המתכננים שלהם בפרסים נחמדים ביותר .

צורת העבודה על המשימה עד לתחרות

העבודה על תוכנית הפארק והדגם תעשה בשיעורים שייוחדו לכך באופן קבוע מעכשיו ועד לתחרות. בין לבין השיעורים תוכלו ותצטרכו לאסוף מידע, ולגבש יותר ויותר את העבודה הכתובה, המצגת, ותיק המעקב.

במספר נקודות לאורך הדרך יבקרו אתכם בשיעורים תעשיינים ו/או מדריכים של התעשיידע, כדי לראות כיצד התוכניות והדגמים מתקדמים, לסייע לכם בהתלבטויות, ולתרום הערות שתעזורנה לכם לשפר ולשכלל את תוכניות הפארקים שלכם לקראת התחרות.

בכל פעילות בין השיעורים שעניינה מפעלים / תעשייה / פארקי תעשייה וכו', יש לכם אפשרות לפנות למרכז המידע של התעשיידע, כדי להתייעץ, לשאול שאלות ולקבל טיפים. מומלץ !!!

 

 

בהצלחה ובהנאה !

 

 

 

 

 

המשימה

למעלה הדפסה שלח RSS Bookmark and Share

 

כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר