עמוד הבית
אודות
דבר מנהלת הקריה
לוח צלצולים
מחטיבות לתיכון לב
תקנון חטיבה עליונה
עת לתת
ערב מגמת מחול תשע"ז
אות הפעיל המצטיין תשע"ז
"השראה לעתיד וקריירה ברחובות"- " INSPIRE TO CAREER "
יום גיבוש שכבת י תשע"ח
22 שנה לרצח רבין
אליפות סטראטאפ לנוער
טיול שנתי מחזור מג
פורים תשע"ח
ערב מגמת מול תשעח
מקצועות לימוד
אומנות
אזרחות
אנגלית
ביולוגיה
ביוטכנולוגיה
גיאוגרפיה
היסטוריה
הנדסת תוכנה
חנ"ג
כימיה
לשון
מדעי החברה
מדעי המחשב
מוסיקה
מחול
מתמטיקה
ניהול עסקי
ספרות
ערבית
פיסיקה
פסיכולוגיה
תקשורת
תנ"ך
מידע שימושי
טפסים
נוהל ערעור על ציון מבחן בגרות
טל לנוער במצוקה
פרס חינוך
מעבר מהחטיבות לתיכון
מעבר מכיתה י' ליא תשע"ח
כיתת נחשון
אודות תוכנית נחשון
תנאי קבלה
מגמת מחול
צור קשר

כרטיסי זכרון

לזכרם

סלע אילסלע איל

בן אורה ואילן. נולד ביום כ"ד בתמוז תשכ"ב (26.7.1962) ברחובות, אח לטלי ולרוני. למד בבית-הספר היסודי 'שפרינצק', המשיך לחטיבת-הביניים 'קציר' וסיים את לימודיו בתיכון 'אורט' ברחובות, במגמת אלקטרוניקה, עם בגרות מלאה. חלק משנות הלימודים עברו על איל בחו"ל, במסגרת שנות שבתון שאביו יצא אליהן. בנערותו היה חבר בגדנ"ע והשתתף בחוג קליעה כקלעי מצטיין. בין תחביביו של איל: איסוף בולים ומשחק שחמט, שבו הגיע לרמה מקצועית.

איל היה יפה תואר, חינני, טוב לב, שובה לב, רגיש ורגשן, צנוע ועניו, איכפתי ואוהב אדם. הצטיין בכל שעשה, בלט בכושר מנהיגות, ביצירתיות, ביוזמה, באהבת המדינה ובלהיטותו להכיר כל שביל, הר וגיא. איל נהג לטייל לאורכה ולרוחבה של המדינה וסחף אחריו רבים מחבריו ובני משפחתו.

איל היווה עמוד תווך. תמיד ניתן היה לסמוך עליו. באחד ממכתביו בעת שהייתו בחו"ל, כתב לאמו: "תמיד ידעתי לקבל החלטות מתאימות, תמיד סמכו עלי..."

בתחילת נובמבר 1980 התגייס איל לצה"ל ושירת בחיל-ההנדסה הקרבית. בשנת 1982 עבר קורס קצינים ובסיומו של הקורס פרצה מלחמת שלום הגליל. איל קיבל דרגת סגן-משנה ונשלח ללבנון. הוא שירת כמפקד מחלקה ובהמשך כמדריך בהשלמה חילית של קורס קציני הנדסה.

בנובמבר 1984 סיים את שירות הקבע בצה"ל. במהלך שנות שירותו במילואים עבר קורס מפקדי פלוגות והועלה לדרגת סרן. במסגרת השירות הצבאי עבר קורס צניחה, ובאופן פרטי עבר קורס צלילה.

לאחר שהשתחרר עבד בעבודות שונות וחסך כסף למסע חלומותיו בעולם. את מסע הנדודים החל בהודו, המשיך לאוסטרליה ולמזרח הרחוק ומשם לדרום אמריקה ולארצות- הברית. במהלך הטיול, שנמשך יותר משנה, הצליח לעבוד בארצות-הברית וכך לממן את המשך המסע. "במסעותיו בעולם עמד מספר פעמים בפני מצבים בעייתיים ואף בסכנת חיים," סיפר אביו של איל, "אך הודות לתושייתו, לתכונותיו החבריות ולגישתו הבלתי אמצעית לאנשים, יצא מהם ללא כל פגע."

איל הרבה לצלם בטיוליו. בצילומיו באים לידי ביטוי רגישותו וקליטתו האמנותית. הוא התעניין במיוחד במנהגיהם ובאורח חייהם של האנשים בכפרים ששהה בהם בטיוליו ברחבי העולם. הוא התיידד עם התושבים והנציח בצילומיו את חוויותיו ואת התרשמותו מאורח חייהם, מההופעה הססגונית, מהיופי הייחודי, ומסימני העוני והדלות של האוכלוסיות שנפגש עימן. במהלך מסעותיו בעולם הרבה איל לכתוב ביומנו האישי ובמכתבים ופירט את חוויותיו, התלבטויותיו והקורות אותו. בעת שהותו בחו"ל הקפיד אייל לשמור על קשר רצוף עם בני משפחתו ועם חבריו, ולשתף אותם בפרטי חוויותיו ובכל המוצאות אותו בתקופת חיים זו.

משחר ילדותו עסק בלהטטנות. בהיותו בניו יורק למד את רזי הקוסמות. הוא הרחיב את ידיעותיו וביסס את שליטתו בנושא זה, בלימודים ובהשתלמויות שעבר ובאימון עצמי. איל השתמש בכישוריו אלה ליצירת תקשורת בלתי אמצעית ולבידור. חבריו לשירות המילואים קראו לו "הקוסם".

בארצות-הברית פגש איל את נעמי, בת קיבוץ כיסופים. השניים נישאו בארץ ואחר-כך שהו בארצות-הברית כשנתיים, שם עבדו כנהגי משאיות מסוג סמיטריילר.

בשובם לארץ רכשו נעמי ואיל בית במושב ניר בנים אשר בחבל לכיש. עד מהרה השתלבו בחיי המושב, בפעילויות החברתיות ובתורנויות. בשנת 1993 נולד הבן ניצן, כעבור שלוש שנים, בשנת 1996, נולדה הבת יובל ובשנת 1999 נולדה זוהר.

על דמותו של איל כאב סיפר חבר המושב: "היותך אבא אכן היה חלק מרכזי בך. אבא נוכח, אבא מפנק, שקרוב לילדיו, אבא שבסבלנות רבה מוצא את הדרך הייחודית אל כל אחד מהם. אבא מלא יוזמה ומרץ: מטייל, משחק, בונה מתקנים בחצר, שיודע אפילו לעשות קסמים ולזכות בהערצתם של כל החברים של ילדיו."

איל גילה מסירות מוחלטת למשפחתו ולחבריו הרבים, אותם רכש בקלות רבה. הוא היה החבר הטוב ביותר שיכול להיות - תמיד מחייך ומושיט יד. בחיוכו הקרין טוב לב ושובבות, תכונה שהיתה טבועה בו מילדות ואשר גרמה לכל לרצות בקרבתו.

עבודתו כאיש מכירות נגזרה מכשרונו הטבעי לתפקיד. תקופה מסוימת עבד בחברות 'עלית' ו'יורוקום' ובשנת 1998, עם הקמתה של חברת התקשורת 'פרטנר-אורנג'', הצטרף אליה כמנהל אזור ירושלים והדרום בחטיבת המכירות העסקיות. איל ניחן בכושר שכנוע שלא ניתן לעמוד בפניו; תמיד חתר ללא לאות לעסקה הטובה ביותר תוך הקפדה על יושר, הגינות, רצינות, מקצועיות ומבלי לפתות את לקוחותיו בהבטחות-שווא. הוא הצליח מאוד בעבודתו ותחת ניהולו הצליח הצוות לצרף לקוחות חשובים.

איל ידע לגוון מחויבות והנאות. הוא ניחן באינטואיציות חזקות, תכונה שהועילה לו בתחומים רבים ובמיוחד במסגרת העבודה, שם באו לידי ביטוי יכולתו להתאים את המענה המתאים ביותר לעומד מולו. איל, החלטי, חרוץ ויצירתי, תמיד סגר את כל קצות העיסקה. מעולם לא השאיר עניינים או עיסקאות לא גמורות.

אחד מעובדיו סיפר: "לימדת אותי כה רבות, הטפת למצוינות, למקצוענות, לעבודה ללא כל דופי ובכל עמדת אתה כדוגמה וכסמל. כינינו אותך 'מחשב מהלך' - היית מוכן לכל, ידעת כל פרט, שלטת בכל ביד רמה כסלע איתן. בפגישות המשותפות תמיד ידעת להצית את הניצוץ, להבעיר את האש ולסחוף אחריך אנשים כה רבים ותמיד בדרכך - ביושר."

עמיתה לעבודה תיארה את איל: "קשוח ויחד עם זאת חייכן, ישראלי צבר ומשענת מוצקה, בלתי פגיע וחסין... חי, קליל, מתלהב, זריז, שמח כמו איל, טבעי, שורשי, איתן, חזק ובלתי חדיר כסלע... כל הזמן עם היד על הדופק. כמו החיילים כך אנחנו, הלכנו אחריך בלי שתצווה 'אחרי'."

את עובדיו חינך לטוהר מידות, לרכישת ידע ולשליטה מרבית בנושאים הקשורים בעבודתם ולמגע עם לקוחות.

ביום 21.10.2001 נקרא איל לשירות מילואים באזור שכם. תפקידו כמפקד מחלקה היה לדאוג לכך שהסגר על שכם יישמר. בהיותו אידיאליסט ובעל תודעת שלמות, ביצע גם משימה זו בנחישות, באומרו: "תפקידנו לדאוג שהסגר יישמר וכך יהיה. זו המשימה ומשימה מבצעים על הצד הטוב ביותר האפשרי." איל היה הומניסט בכל רמ"ח איבריו. סבלם של הפלשתינים והעימות עם אזרחים נגע לליבו, והוא דרש שלא לפגוע בכבודו של האדם המנסה לצאת ולחפש פרנסה למשפחתו.

במסגרת שירותו במילואים, ביום כ' במרחשוון תשס"ב (6.11.2001), נפל איל בפעילות מבצעית ליד הכפר תל, סמוך להתנחלות יצהר שבאזור שכם. "איל יצא עם שלושה מחייליו למשימה מבצעית", סיפר מפקדו, אל"מ מוטי. "מטרת המשימה היתה לחסום דרכי הגעה של מחבלים אל ציר 'עוקף שכם' ולאבטח את האזור." איל וחבריו הבחינו בדמויות במטע זיתים. הם דיווחו לתצפית וזו דיווחה להם כי הדמויות לא נושאות עליהן נשק (בדיעבד התברר כי הנשק הוחבא על האדמה בין העצים). איל, שביקש לשמור על טוהר הנשק, יצא מאחורי הטרסה שהסתירה אותו ואת חייליו וקרא לדמויות לצאת. המחבלים לא הגיבו ואיל קרא להם שנית וירה פעמיים באוויר לאות אזהרה. אז נורה צרור יריות שפגע באיל והרגו.

בן שלושים-ותשע היה איל בנופלו. הוא הובא למנוחות בחלקה הצבאית בבית העלמין בניר בנים. הותיר אחריו אישה, בן ושתי בנות, הורים ושתי אחיות.

ספד לו מפקדו: "איל היה קצין מצטיין, מלא מרץ ושמחת חיים, אחד מעמודי התווך של הפלוגה. מותו הותיר בליבנו חלל שאינו ניתן למילוי. בדרכו סימן לנו איל נתיב לצעוד בו ומחויבות למלא. במותו ציווה לנו את החיים."

כתבו החברים מהמושב: "חיוך רחב ועיניים בורקות, לב חם ואוהב, ידיים זריזות, מחשבה חריפה, קריצה בזווית העין - כך נזכור אותך... ורק אתמול היית כה קרוב, מרחק של נגיעה. ומי חשב ומי ידע - שזו פרידה."

כותב אפי רוזנהויז, סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת 'פרטנר': "איל, הבוקר גרמת לי להיות גאה, ובזכותך. ישבתי באזור ירושלים עם עמיתיך מאזור הדרום ומאזור ירושלים, בחדר הישיבות הצמוד לחדרך. הקשבתי לנציגי המכירות, למנהלות תיקי הלקוחות, הקשבתי למזכירותיך, לעמיתיך מנהלי האזור, לסגנך. ומלה אחת עברה כחוט השני, תודה לך איל. על מה שהענקת להם, לנו, לכולנו. ערכים שכמעט נעלמו מן העולם, יושרה עד הסוף - ללא פשרות, עולם מוסרי שהולך ונעלם, שאין לו אח ורע. פשטות, צניעות, שקט. בכאב אדיר סיפרו חבריך את סיפורו של איל, איש משפחה, אב, בעל, שאינו מוותר על כל הזדמנות להיות עם משפחתו וזאת למרות השעות הארוכות, למרות המאמץ העילאי שהשקעת בשלוש השנים האחרונות. כשהדמעות זולגות, סיפרו חבריך על המנהל, החבר. אנשים צעירים בתחילת דרכם מספרים על מורה שמנסה בדרך ארץ, בעוצמה ובשקט להנחיל להם ערכים של 'קודם תהיה בן אדם', 'אמור רק את האמת'. מודים לך על העזרה שהגשת להם בעת הצורך, על הדחיפה להצלחה, על שלימדת אותם לא לוותר. איל, כמה זה עצוב שברגעים אלה של פרידה, של שלום בפעם האחרונה - עוצמתך בשיאה! עוצמה של אדם שהאמין בדרכו המיוחדת וניסה להאיר את דרכם של אחרים. נעשה הכל בחברת 'פרטנר' - לחבק, לעזור, לתמוך ולשמר את זיכרו של איל. תודה איל."

עמיתה לעבודה כתבה: "איך מספידים איש יקר ומוכר כל כך, הרי אנחנו מפסידים איש גדול במובנים של מבנה האישיות שלך, בטוהר, בענווה שאיפיינה אותך. חוכמת חיים שרק אתה יכול לה, וכנות שהיא דגל... אתה תחסר כל כך בנוף קיומנו, אתה יחיד ומיוחד."

חברת 'פרטנר', שאיל עבד בה, קראה למרכז השירות לטלפונים סלולריים על שמו - 'בית איל'. בטקס קריאת השם אמר אביו: "מעשה של פיתוח, של קידום, של שיפור המקצועיות, של עשייה בדרך הטובה ביותר, היא הדרך הנכונה לשמר את זיכרו. תודה לכם, שהשכלתם להתאים את שימור זיכרו של איל לדרך שחי בה."

אמו כותבת: "איל, עולם ומלואו, איל ללא חת, בעל טוהר מידות, ערכיות, מסירות וחברות אין קץ, אלא שהפעם הזו לא יכל להם."

חבריו לפלוגה של איל הפיקו, בשיתוף הרעיה נעמי, סרט לזיכרו, המנציח את חייו ואת דרכו.רחוב דב קליין 1, רחובות

טלפון: 08-9476526

פקס: 08-9460179
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר