חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

מקצועות לימוד

מגמת תיאטרון

תיאטרון ושואה-יב'

הוא הלך בשדות / משה שמיר

"הוא הלך בשדות" מאת משה שמיר ...


"הוא הלך בשדות" מאת משה שמיר לפי תמונות

 

מערכה ראשונה

 

שבע התמונות הראשונות מתרחשות בקיבוץ גת העמקים בעתיד (20 שנה אחרי מותו של אורי. בערב האזכרה למותו)

 

תמונה 1 -  היא תמונת הקריאה לאזכרה של אורי. אחד קיבוצניק קורא לכולם לבוא.

תמונה 2 -  היא תמונת הרפתנית הוותיקה והרפתן הצעיר שמדברים על ההבדלים בין המבוגרים לצעירים רמז לכך שזהו אחד הקונפליקטים במחזה זה. (הקונפליקט הבין דורי).

תמונה 3 -  שוב אחד קיבוצניק

תמונה 4 -  מתרחשת בבית הילדים ושוב (הקונפליקט הבין דורי) בא לידי ביטוי

תמונה 5 -  שוב אחד קיבוצניק

תמונה 6 -  מתרחשת בסידור העבודה

תמונה 7 -  שוב אחד קיבוצניק

 

תמונות 8-11 מתרחשות בקיבוץ גת העמקים בעבר (לפני 20 שנה)

 

תמונה 8 – במקלחת – השיתופיות והחושפנות באה לידי ביטוי. אורי מגיע למקלחת , לכלל, לציבור עוד לפני שמגיע להוריו אל המקום הפרטי שלו. הקונפליקט בין היחיד לחברה בא לידי ביטוי.

תמונה 9 – אורי נפגש עם וילי אביו. אורי מספר על חברה שחזרו מבית הספר החקלאי ישר לפלמ"ח בעוד הוא בחר לחזור למשק ולהוריו. הקונפליקט בין היחיד לחברה בא לידי ביטוי.

תמונה 10 – בחדר של רותקה. רותקה מתעסקת בקומקום מים (המים הם רמז לחיים, להתחדשות). אורי מתוודע לכך שכעת אברהם גורן הוא בן זוגה של אמו ושהם חולקים חדר.

תמונה 11 – התמונה מתרחשת ליד ברז בחצר המשק (שוב סימן לחיים חדשים ומתחדשים). אורי ומיקה נפגשים לראשונה ואנחנו מגלים שהוא מנגן על מפוחית והיא על פסנתר. כלומר הקונפליקט בין הזמני לקבוע בא לידי ביטוי. "מיקה אומרת לאורי: "הסברס לא יודעם מה זה נימוס"

 

תמונה 12 – אחד קיבוצניק מספר על ההתקרבות בין אורי למיקה

 

תמונה 13 – מתרחשת ליד המעיין (שוב המים כרמז להתחדשות ולחיים). מיקה ואורי מנהלים דו שיח של חרשים בו אורי מדבר על העבודה בפלחה בעוד מיקה מדברת על החדר שהייתה רוצה שיהיה להם. שוב הקונפליקט שבין הזמני לקבוע בא לידי ביטוי.

תמונה 14 – קולפות תפוחי האדמה במטבח מרכלות על אורי ומיקה

תמונה 15 – במחסן התבואות ביברמן ופסח מדברים ביניהם על מה עדיף לאורי עבודה בפלחה או חדר משלו.  קונפליקט בין היחיד והחברה.

תמונה 16 – במחסן הבגדים אברהם גורן מצטייד לפני שעוזב את הקיבוץ כדי להקים קיבוץ חדש. אורי נכנס ויש בינו לבין אמו קונפליקט. היא חושבת שהוא מתאהב מהר מידי במיקה ושאינו מכיר אותה די והוא חושב שגם אם מכירם שנים רבות אפשר להיפרד בדיוק כשם שקרה להוריו. (קונפליקט בין דורי) אורי מקבל הודעה מחבר מעין יוסף.

תמונה 17 – באוהל של אורי. אורי מספר למיקה שההודעה שקיבל היא כנראה הצורך להתגייס לפלמ"ח ומיקה מספרת לאורי על כך שכל הקיבוץ מרכל עליהם. (קונפליקט בין יחיד לחברה)

 

 

תמונה 18 – אחד קיבוצניק מספר שהחבר של אורי מהפלמ"ח כבר בדרכו ושכוחו גדול מכוחה של אהבה (כלומר חשיבות הקבוצה והמדינה עומדת לפני הפרט – קונפליקט בין יחיד לחברה). אחד קיבוצניק סוגר את האוהל של אורי ומיקה ואנו מבינים מכך שהם לבדם באוהל וודאי מקיימים יחסי מין

 

תמונה 19 – ג'ינג'י מגייס את אורי לפלמ"ח ובסוף התמונה ביברמן בא ומודיע לאורי ולמיקה שיש להם כבר חדר. הקונפליקט בין היחיד לחברה נמצא בתמונה זו בשיאו.

 

תמונה 20 – אחד קיבוצניק ורובה שמירה על כתפו, רמז לעומד לקרות

 

תמונה 21 – ליד שער הקיבוץ מתרחשת תמונת הפרידה בין אורי ומיקה. היא הייתה רוצה שהוא יישאר ולא יתגייס והוא לא יכול לעשות זאת. (קונפליקט בין יחיד לחברה) איך שאורי יוצא נכנס פסח ואנחנו מבינים ממנו שאין מים ולא שומעים יותר צפרדעים. המים הולכים ואוזלים ואיתם גם החיים.  ברקע שומעים את רעשי הבנייה של הר האיילות, אותו קיבוץ שאברהם גורן עוזר להקים.

 

מערכה שנייה

 

תמונה 1 – אחד קיבוצניק לוקח אותנו בסיפור לחודשיים מאוחר יותר

תמונה 2 – מחנה פלמ"ח בעין יוסף. תמונה המתרחשת במקביל בתוך האוהל של ג'ינג'י המפקד ומחוצה לו. בחוץ שמחים החיילים על כך שבקרוב יוצאים לחופשה ובפנים ג'ינג'י מורה על ביטול החופשה בגלל פעולה צבאית קרבה. סמיון, פרטיזן לשעבר, מבקש לצאת לחופשה לפני שקיבל אישור רשמי כי אשתו בבית חולים. אורי מנגן במפוחית ורוקד עם דינהל'ה ואחר כך באוהל מנשק אותה.

תמונה 3 – אחד קיבוצניק מראה על המפה את אזור הפעולה הצבאית סמוך להר האיילות

תמונה 4 – בהר האיילות , קיבוצים רבים מהסביבה וביניהם חברים מקיבוץ גת העמקים באו לעזור ביום העלייה על הקרקע. רפי ואורי מגיעים עם מימיות ריקות כדי למלא אותן במים עבור הפעולה הצבאית. (מוטיב המים)

תמונה 5 – על יד המטבח רפי לא מוצא מים אך מוצא את מיקה ורותקה. רותקה מנסה לשכנע את מיקה לחזור לגת העמקים ולראות רופא כי היא חשה ברע..

תמונה 6 – אורי פוגש את גיטה שמספרת לו שמיקה ווילי גם נמצאים שם

תמונה 7 – אורי פוגש את אילנה שמספר לו שמיקה ווילי גם נמצאים שם

תמונה 8 – אורי ומיקה ליד המטבח סמוך לחבית ריקה ממים (הפגישה הראשונה של השניים הייתה סמוך לברז מים אותו שכחה מיקה פתוח ואורי כעס עליה על בזבוז המים) אורי מספר למיקה על אניית המעפילים שצריכה להגיע ואומר בין השאר: "אבא, אימא, קרובים, משפחה – זה טוב ויפה בתנאי שלא יפריע". מיקה יוצאת ורותקה נכנסת ומספרת לאורי שמיקה בהריון. אורי בקונפליקט האם ללכת למיקה ולדבר איתה או למהר להמשך הפעולה הצבאית ובוחר בפעולה הצבאית. (בין יחיד לחברה)

תמונה 9 – שיחה בין אברהם לרותקה שבה מתברר שגם אברהם כמו וילי וכמו אורי ימשיכו לשים את טובת הכלל לפני טובתם האישית ולהתנדב לעשייה ציבורית. (קונפליקט בין יחיד לחברה) מיקה נכנסת ומספרת לרותקה שהייתה לה פעם הפלה.

תמונה 10 – בגת העמקים וילי חוזר עם מדי הצבא הבריטי וכולם שמחים לקראתו. בהמשך רותקה מבקשת ממיקה שתדחה את ההפלה עד לחזרתו של אורי ומיקה מסכימה בתנאי שרותקה לא תספר על כך לוילי.

תמונה 11 – אחד קיבוצניק מספר שהפעולה נדחתה ב- 24 שעות

תמונה 12 – בהרים – ג'ינג'י חושף בפני אורי שהפעולה היא פעולת הסחה להגעת אניית המעפילים ושיש לפוצץ גשר. הוא מספר גם שאשתו של סמיון במצב קשה בבית החולים. אורי כועס על כך ואומר: "או שאתה פלמחניק או בעל לאישה – אחת מן השתיים". הפלמחניקים מגיעים וסמיון מתנדב למשימת פיצוץ הגשר.

תמונה 13 – רפי ממליץ לא לשלוח את סמיון לביצוע הפעולה ואורי מחליט לצאת בעצמו למשימה. בסוף התמונה נשמע מטח יריות.. רמז למה שקרה.

תמונה 14 – אחד קיבוצניק מספר על אניית המעפילים שהמעפילים שבה התפזרו בכל הקיבוצים באזור כולל בגת העמקים. תוך ההמולה מיקה מספרת לוילי על רצונה להפיל את תינוקה. מיקה יוצאת. ביברמן בא ומודיע שאורי מת.

תמונה 15 – ליד תחנת האוטובוס. מיקה בחרה שלא ללכת העירה ולהפיל את תינוקה אחרי שנאמר לה שזה הילד שלה ולא של הקיבוץ. בסוף התמונה חוזרים לאזכרה.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר