חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

מקצועות לימוד

מגמת תיאטרון

הטרגדיה-כיתות י'

אדיפוס המלך / סופוקלס

מאפייני הגיבור הטרגי


מאפייני הגיבור הטראגי ע"פ אריסטו:
א.
 נציג של השכבה העליונה בעם – מלך, נסיך וכד' וזאת מאחר שהמעבר שלו מהצלחה לכישלון יהיה הרבה יותר דרמטי ומשמעותי. העוצמה של חיזיון הסבל תהיה גדולה יותר.
ב. בעל אומץ לב פיזי ומוסרי . חכם, מוסרי, נעלה.
ג. אדם שיכול ומוכן להתמודד מול הגורל שנקבע לו.
ד. בעל חיוניות רבה, אקטיבי, אסרטיבי – נחוש, תקיף ודבק במשימה.
ה. מהיר חימה, מגיב במהירות ובנחישות. אדם נחרץ בדיבורו ובמעשיו
ו. כריזמטי, קיצוני, נחרץ וחסר פשרות. לא מתפשר לא עם בני אדם ולא עם המציאות.
ז. גיבור מודע, אשר בוחר  איך לפעול ומודע למשמעויות של כל בחירה שהוא עושה.

 

מאפייני הגיבור הטרגי (דורותיאה קרוק, תיאוריה מודרנית)

·         הגיבור הטרגי מייצג את סבלו של האדם, אך עם זאת הוא נעלה מבני האדם האחרים במעמדו.

·         בדרך כלל הוא מלך ולא אחד מפשוטי העם.

·         מאוד כריזמטי וסבלו נוגע ללב.

·         חוטא מתוך סערת נפש, יוהרה וגאווה: חטא ההיבריס.

·         מביא על עצמו את אסונו.

·         דבק במטרתו מתוך עקשנות. דמות עקשנית ובעלת גאווה ומוסריות.

·         לוחם נגד כוחות גדולים ממנו בצורה מעוררת כבוד.

·         מרגע שביצע את המעשה המביש נגזר עליו גורלו.

 הגיבור הטראגי על פי דורותיאה קרוק - מורחב
לגיבור הטראגי תכונות הכרחיות . הראשונה היא תכונת  היציגות: הגיבור הוא המין האנושי כולו: נציגה של כל האנושות בגילום איזה אספקט יסודי וקבוע של טבע האדם. הדרך שבה הגיבור מתמודד עם הסיטואציה, סבלו וידיעתו יכולים להיות משותפים  גם לשאר אחיו בני האדם.
על מנת שהגיבור יהיה יציג אסור לו להיות האדם הממוצע-אדם רגיל ,בינוני, חסר ייחוד. הדבר שהוא מייצגו הוא קצה-גבולה של האפשרות הגנוזה באדם ולא אמצעיתה או הממוצע שלה וכך  קורה שדווקא הגיבור השונה ביותר מן האנושות הרגילה גיבור יוצא דופן,בלתי רגיל מייצג את האנושות כולה.

קרוק מצביעה על הנוסחה :"אם דבר כזה יכול לקרות אפילו לו [לגיבור] , הוא יכול לקרות גם לי" ולא משום שאני כה דומה לו, אלא משום שאני כה שונה ממנו- משום שלא נתברכתי באף אחד מיתרונותיו.

תכונה נוספת רווחת אך לא הכרחית היא  הכאריזמה –עצמת האישיות  זו באה לידי ביטוי  בדמותם של המלך ליר , אנטיגונה ואדיפוס.

שתי תכונות חשובות ומובהקות האופיניות לגיבור הטראגי הן:אומץ הלב ואצילות [גודל הנפש]  , כשהאומץ הוא פונקציה של האצילות והאצילות מתוחמת על ידי האומץ. אפלטון קובע שהבסיס לאומץ ליבו של הגיבור הטראגי הוא גודש החיות שהוא לפי קרוק מקור הכריזמה של הגיבור.הבסיס לאומץ ליבם של אדיפוס, ליר האמלט ואנטיגונה הוא  המוסר אבל בהפעלתו מעורבים תחושותיהם רגשותיהם ומניותם.

עוד יסוד באומץ לבם ,קובע אפלטון  הוא ה"חרון",סערת נפש, נוחות להתגרות מהירות להגיב, במובן הפיסי, רתחנות ונחרצות. החרון של אדיפוס בא לידי ביטוי במהירות תגובתו בצומת שלוש הדרכים שמביאה למותו של אביו-ליוס. וכן, הוא מהיר לכעוס על תרזיאס ועל קריאון ואינו מסוגל לשמוע את האמת היוצאת מפיו של תרזיאס.

אפלטון מצביע על המוסריות הנעלה -תכונה של האופי כיסוד אומץ הלב. החתירה לידיעה  אמיתית דורשת יכולת לעמוד ללא התחמקות והשתמטות בפני הכאב. כך אדיפוס חותר אל האמת כל העת ולמעשה מגיע אל האמת כשהוא מוצא שהרוצח זה הוא עצמו. הוא אינו מפסיק לרגע לחפש אחר האמת ולוקח על עצמו את מלוא העונש המגיע לו.

הגיבור הטראגי סובל עד גבול יכולתו של בן אנוש: הוא חש במודע בגופו ובנפשו את אימתו ואכזריותו של גלגל העינויים שהוא כפות אליו והסבל חייב להיות מודע. כך אדיפוס, בנקרו את עיניו ובגוזרו על עצמו גלות לכל חייו, במקום לבחור במוות, שנראה לו פתרון קל ופשוט מדיי 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר