חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

ספריה

הביתה מערבות השמש/ אורי אורלב


הביתה מערבות השמש/ אורי אורלב

 

 

סיפור השרדותו של הילד אליושה בשנות מלחמת העולם השניה. יחד עם אמו ואחיותיו, הספקו לברוח מפולין לערבות קזאחסטן. הסיפור הוא סיפור ילדותו והתבגרותו של אליושה - בקזאחסטן, בדרך חזרה לפולין ואחר כך בדרך לישראל ובהתבגרותו בה.
אין בספר רגשנות או קורבנות מכל סוג, הוא מספר סיפור של ילד אחד, של משפחה אחת בתקופה חשוכה ועושה זאת בשפה בהירה ונגישה לקורא. אליושה מוצג כילד רגיל, לא כמי שסובל או חווה חיים קשים במיוחד. חלק מחוויותיו קשות והרבה מהן, הן חוויות של כל ילד בכל מקום. הספר מיועד לילדים ונוער, אך גם מבוגרים ימצאו בו סיפור מעניין ורלוונטי.

 

מתוך הספר –

ישבנו לאכול ולאה אמרה:
"אמא, מחר נלך לבית שלנו?"
ממש הוציאה לי את המילים מהפה.
כולנו קפאנו באמצע הלעיסה. נשמע רק רחש האש וקולו של יוסלה שסיפק משהו לסוס העץ הקטן שלו.
"גם אני חושבת על הבית שלנו כל הזמן," אמרה אמא אחרי רגע ארוך של שתיקה. "יהיה לי קשה מאד ללכת לשם. לראות את המקום שבו עברו עלינו השנים היפות עם אבא. ועוד דבר. בדרך התהלכו שמועות בין הפליטים שהתושבים שנשארו במקום לקחו לעצמם את הבתים שנעזבו. רבים מהם אמרו – מי יודע איזו קבלת פנים מצפה לבעלי הבית. לנו, אם אבא היה איתנו, לא הייתה כל בעיה. אבאב בוודאי היה חוזר לתפקידו הקודם, ואולי גם היו מעלים אותו בדרגה. אבל עכשיו... אין לנו אפילו תעודה אחת על שם פוזניאק. אם בבית שלנו גרים העובדים שלנו לשעבר, אניחושבת שבלי אבא הם יסרבו לצאת. לכל היותר יציעו לנו לגור בבית הקטן שלהם. אולי גם אוכל לעבוד אצלם כעוזרת," אמרה אמא וצחקה. זה היה צחוק עצוב. 

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר