חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אלבר קאמי


אלבר קאמי


סופר ופילוסוף, זוכה פרס נובל לספרות. נולד ב1913 באלג'יריה.

אביו נהרג במלחמת העולם הראשונה, והוא גודל בידי אמו החירשת ובידי סבתו.

 

קאמי לא גויס לצבא בשל מחלת השחפת בה לקה, אך בזמן מלחמת העולם השניה, הצטרף לרזיסטנס (מחתרת ההתנגדות הצרפתית), וערך את כתב העת המחתרתי 'קומבה' ("מאבק").

קאמי היה חבר תקופה קצרה במפלגה הקומוניסטית, אך הביקורת שהיתה לו עליה, והמסה הפילוסופית 'האדם המורד' שפרסם בגנות השלטון הקומוניסטי, עלתה לו בהוקעתו בחוגי שמאל רבים וכן בקרע בחברותו עם ידידיו הפילוסופים סארטר ודה-בובאר שפרשו עליו את חסותם בתקופה מוקדמת.

 

אלבר קאמי הרבה לבחון את האקזיסטנציאליזם, והתעמק בזרם הפילוסופי בכתיבתו הספרותית והמסאית. יצירותיו, מסות פילוסופיות המבוססות על גיבורים מהמיתולוגיה היוונית כמו פרומתאוס ('האדם המורד') או סיזיפוס ('המיתוס של סיזיפוס'), באו לפרוש את משנתו על האדם ועל מהות החיים של האדם בתוך מציאות קיומית אבסורדית – בלתי אפשרית.
תפיסת האבסורד על פי קאמי טוענת כי הקיום האנושי הוא חסר תוחלת וטעם כיוון שבכל מקרה המוות מצפה בסופו. מכאן הדרך אל הניהיליזם – חוסר הטעם המוחלט וביטול החיים, קצרה. אך קאמי ההומניסט, טען שהתוכן שהאדם עצמו מעניק לחייו, חסרי טעם ככל שיהיו, הוא המשנה והופך אותם לראויים לחיות אותם. המודעות היא היסוד שמבחין בין האדם ובין עולם החי. התודעה המפוכחת מובילה את האדם להתמודדות, ולא לרצון למות (התאבדות) או הסתמכות על הדת והחברה. האדם האבסורדי שואף למצות ולגוון את התנסויותיו בהווה. 
אלבר קאמי מסכם את הענקת המהות לחיים במסה 'המיתוס של סיזיפוס': האלים הטילו על סיזיפוס עונש כבד - היה עליו לגלגל סלע אל ראש ההר, אך ברגע שהסלע הגיע אל פסגת ההר, הוא שב והתגלגל מטה וחוזר חלילה. על פי קאמי, המיתוס של סיזיפוס מייצג מטפורית את ההוויה האנושית: מייאשת, חסרת חופש ונטולת תכלית. סיזיפוס הוא הארכיטיפ של האדם האבסורדי – מתעב את המוות, מזלזל באלים ומשתוקק לחיים בהווה. סיזיפוס משלם את המחיר על עמדתו זו- הוא עסוק בפעילות חסרת תוחלת. אלא שסיזיפוס מודע לגורלו, בזמן בו סיזיפוס יורד מההר בעקבות הסלע המדרדר מטה, הוא חופשי, גורלו שייך לו והוא בוחר כיצד ירגיש בתוך המצב הכפוי עליו. המשבר הקיומי, הפוקד אדם, כשהוא מתעורר למציאות הסיזיפית, הוא שעשוי לסלול דרך לחיים מאושרים ובעלי טעם. קאמי קובע שהאושר והאבסורד הם שני צדדים של מהות אחת, העולם הסיזיפי שבו אין אלוהים, אינו הופך לחסר ערך או עקר. "עצם המאבק על הפסגות די בו, כדי למלא לבו של אדם...עלינו לתאר לעצמנו את סיזיפוס מאושר".

יצירתו של אלבר קאמי כוללת מחזות, רומנים, מסות, תרגומים ומאמרים פוליטיים, רבים מהם תורגמו לעברית. ב- 1957 הוענק לסופר פרס נובל לספרות אותו הקדיש למורה הכפרי שתמך בו ועודד את כשרונו כילד.   
ב 4.1.1960, נהרג אלבר קאמי בתאונת דרכים בדרום צרפת.


 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר