חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ויסלבה שימבורסקה


                                   ויסלבה שימבורסקה

                                     

 

 ויסלבה שימבוררסקה, היא מגדולות המשוררות. נולדה בפוזנן ב1923, בגיל שמונה עברה עם משפחתה לקרקוב, שם היא נפטרה ב-1 בפברואר, 2012.

בשנת 1945, החלה שימבורסקה ללמוד ספרות פולנית באוניברסיטה בקרקוב, שם הפכה לחלק מחבורת כותבים. ואף פרסמה את שיריה הראשונים בכתבי עת. את לימודיה עזבה ללא תואר בשל מצוקה כלכלית. בשנות החמישים, היתה שימבורסקה חברה במפלגה הסוציאליסטית, לקראת סוף העשור, ולמרות שעדיין היתה חברה במפלגה, התרחקה ויסלבה שימבורסקה מהאידיאולוגיה הסוציאליסטית, ויצרה קשרים עם מתנגדי המשטר. בשנות השמונים כתבה בשם עט לעיתון של מתנגדי השלטון.

במהלך השנים, מלבד שירה, כתבה שימבורסקה, מסות קצרות וביקורות ספרות לכתב העת 'חיי הספרות'.

ויסלבה שימבורסקה זכתה בפרסים רבים על שירתה, בהם פרס גתה, פרס הרדר וכן בפרס נובל לספרות לשנת 1996

 

על שירתה של ויסלבה שימבורסקה
"בכל יצירתה של המשוררת ישנן הקשבה ותשומת לב לפעימתם של החיים: התולעת, העלה, נתיב הנמלה בעשב, הפרפר, הגוזלים בביצים והתינוקות ברחם – חשובים בעיני המשוררת לא פחות, ולפעמים אף יותר, ממלחמות, מהפכות, גילוי יבשות או כוכבים. גרגר החול חשוב ככוכב-לכת, שכן שניהם חלקים מהקוסמוס השלם שהמשוררת שואפת להכיל בשירתה. על כן, היא גם מתעקשת להיזכר בדברים הקטנים שעשתה ב-'16 במאי 1973,. שהרי לא להיות מודע לפרטים פירושו לא לחיות עד תום. שיריה של שימבורסקה, גם אלה שעוסקים בזמן ובמוות, אינם מוותרים אף על קמצוץ חיים.

שמחת הכתיבה ושמחת החיים רחוקות מנאיביות. האנושי הוא מושא להתבוננות, להערצה ולפליאה, אך הוא גם גורם ההרס והחורבן. עולמה השירי כולל בתוכו ניגודים כה רבים, כה קיצוניים וכה מתגוונים ומשתנים – הזעיר והעצום, הנצחי והרגעי, הנואש והמקווה, האסון וההבראה, האנושי והחייתי, העכשווי והמיתי, ההיסטורי והאישי, הפוליטי והפרטי, הפילוסופי והרגשי, המדעי והספרותי, המורכב והפשוט, הקלאסי והחדשני, האמנותי והיומיומי.

כולם לבושים בלשון שירית קלילה-כביכול, דיבורית מאד, אך ברקעה ניצבות מסורת גדולות של שירה והגות הנושאות משמעויות הרות גורל. כל אלה נמזגים יחדיו בעולם מדויק וסוחף, מרטיט את האינטלקט ומרגש את הלב.

(רפי וייכרט, 1996)

 

 

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר