חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פרדי מרקורי


פרדי מרקורי 

5.9.1946 – 24.11.1991


 

פרדי מרקורי הוא הסולן של להקת קווין המיתולוגית ויוצר סולו מהמוכשרים והמשפיעים שידע עולם הרוק.  

 

פרדי מרקורי נולד בשם פארוק בולסרה בזנזיבר, שם שרת אביו, בגיל שנתיים נדדה המשפחה להודו, שם עברו עליו רוב שנות ילדותו.

בבית הספר הוצמד לו השם פרדי, את השם מרקורי, הצמיד הוא לעצמו כאשר הפך לסולן להקת קווין.

מרקורי, ספורטאי וצייר מוכשר, היה גם מוסיקאי מצטיין, בעל כשרון נגינה מדהים בפסנתר, וכן יכולות שירה אופראית מרשימה. כאשר חזרה משפחתו של מרקורי לאנגליה בתחילת שנות הששים, החל פרדי ללמוד אמנות בקולג'. 

בשנות הששים, הושפע מרקורי מרוק גיטרות של יוצרים כמו ג'ימי הנדריקס ולד-זפלין, ובשנת 69', הוא הצטרף כסולן ללהקה שלא שרדה ובגלגול חדש הפכה ללהקת Queen. להקת קווין הפכה להצלחה עולמית עצומה ומרקורי, שהיה סולן הלהקה ומנהיגה, זכה בעצמו לפופולריות כבירה, והפך אחת הדמויות החזקות בעולם המוסיקה. מרקורי, שהיה בעל קסם בימתי רב וקול מדוייק, חזק ומלא רגש, והיטיב לנגן בפסנתר, היה אחת הסיבות שהביאו את קווין לפיסגה. בנוסף ליכולותיו הווקליות, הוא נודע בתור "חיית במה", מה שפרסם את ההופעות של הלהקה. הוא נהג להופיע בתלבושות ססגוניות ושערורייתיות לא פחות, שרמזו רבות על מיניותו, שבה מעולם לא הודה באופן רשמי, ובשילוב עם האנרגיה המתפרצת שלו על הבמה, נחשב לאחד המבצעים האגדיים בעולם המוזיקה. מה ששמר על מוניטין זה לכל אורך הקריירה שלו היה האופן שבו הוא התאים את עצמו ואת חזותו לכל תקופה: אם בשנות השבעים פיזז על הבמות בשיער ארוך וטייטס הדוק לגופו, בשנות השמונים עשה תפנית חדה לחזות המצ'ואיסטית שהתאימה לתקופה, שכללה שיער קצר ושפם עבות.

פרדי מרקורי כתב את רוב שירי הלהקה, בהם שילב אלמנטים מוזיקאיים מעולמות שונים, כאלה שמצאו הד בליבם של מאזינים בכל העולם ומכל קצוות חובבי המוזיקה.

 

בשנת 1986, אחרי שיצא לקריירת סולו משגשגת אף היא, ואחרי סיבוב הופעות מוצלח עם להקת קווין. הודיע מרקורי על הפסקה בהופעות בשל מצבו הבריאותי.

ב23 בנובמבר 1991,  יצא  מרקורי בהודעה לקהל מעריציו, בה הצהיר כי הוא חולה באיידס – "בעקבות ההשערות הרבות שנפוצו בעיתונות במהלך השבועיים האחרונים, אני מבקש בזאת לאשר כי אכן התגלה בי וירוס ה-HIV וכי יש לי איידס. הרגשתי כי נכון יהיה שלא לחשוף מידע זה עד כה כדי להגן על פרטיותם של אלו הקרובים לי. אף על פי כן, הגיעה העת עבור ידידי ומעריצי ברחבי העולם לדעת את האמת, ואני מקווה שכולם יצטרפו לרופאי ולרופאים בכל רחבי העולם במאבק כנגד מחלה נוראה זו. פרטיותי תמיד הייתה בעלת חשיבות רבה עבורי ואני ידוע במיאוני להתראיין רבות. אנא הבינו שעמדה זו תישאר בעינה".

יממה לאחר מכן, ב24.11.91, נפטר מרקורי מהמחלה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר