חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פליקס נוסבאום


פליקס נוסבאום 


פליקס נוסבאום - דיוקן עצמי, 1943

 נולד ב-11 בדצמבר 1904, אוסנבריק-גרמניה, נרצח באושויץ 1944.
בנם של רחל ופיליפ נוסבאום. אביו לחם בצבא הגרמני במלחמת העולם ה-1, ולאחר המלחמה הצליח בעסקי מתכת. בית המשפחה היווה מוקד תרבותי חברתי. 
הבן פליקס ירש את אהבת אביו לציור. בגיל 18 נסע להמבורג מתוך כוונה להתנסות בציור ולא ללמוד אותו באקדמיה. שנה אחר-כך נסע לברלין, שם למד בסטודיו פרטי עד 1925. ציוריו הראשונים מושפעים מאד מסגנונו של ואן גוך. פרסום הראשון נתן לו ציורו 'הכיכר הפנטסטית' (1931) שמתאר סצינה ברלינאית יומיומית. בזכות הצלחתו זכה ב-1932 למלגת לימודים יוקרתית ב'וילה מאסימו', שלוחת האקדמיה לאמנות של ברלין ברומא.  הוא נסע לשם עם בת זוגו פלקה פלטק.

עליית הנאצים ב1933 טרפה את קלפיו, המלגה נשללה ממנו והוא נאלץ לעזוב את וילה מאסימו. הוא לא שב לגרמניה. ב-1934 עזבה משפחתו את אוסנבריק ובאה לבקרו באיטליה, לפני שהתיישבה בשוויץ. ב-1935 עבר לפריז בהמתנה לאשרת הגירה לבלגיה, אותה קיבל ב-1936.
ב-1940 כבשו הגרמנים את בלגיה. הוא נעצר ונשלח למחנה  המעצר סן סיפריאן על גבול צרפת ספרד. בתקופת מעצרו הרבה לצייר. לאחר ארבעה חדשים ברח וחזר לבריסל, שם הסתתרו הוא ואשתו בעילת גג של חברים עד 1944. בעלית הגג צייר את מרבית ציורי המחנה שלו. ציוריו מתקופה זו קודרים ומשקפים את תחושת הבידוד והפחד הגובר.


"הפליט", 1939


 ב-21 ביוני 1944, שבועיים לאחר הנחיתה בנורמנדיה, נחשף הזוג נוסבאום כתוצאה מהלשנה. הם נשלחו ברכבת האחרונה שיצאה מבלגיה לאושויץ. שם נרצחו, לא ברור בדיוק באיזה יום. חודש אחר-כך שוחררה בלגיה על ידי בעלות הברית.  ב-1970 נחשפו לראשונה קרוב ל-100 ציורים של נוסבאום. הם נמצאו אצל רופא שיניים בבריסל. תנאי האחסון והלחות פגעו בציורים. שנה אחר-כך הוצגו בתערוכה בעיר הולדתו. בעקבות התערוכה נתגלו ציורים נוספים שלו באירופה ואמריקה. 
מ-1983 מציג המוזיאון העירוני אוסנבריק תערוכה קבועה של ציוריו, וב1994 החלה העירייה לבנות מוזיאון מיוחד על שמו, אותו תכנן האדריכל דניאל ליבסקינד (מי שלימים זכה במכרז לתכנון אתר הזיכרון במרכז הסחר העולמי – מגדלי התאומים ז"ל). המוזיאון הושלם ב-1998, והוא מציג מבחר גדול מעבודותיו. ציוריו מוצגים גם במוזיאונים אחרים בעולם, כולל מוזיאון ישראל.
ליום השואה תשס"ט

                             


העולם סוגר ומאיים עליו מציוריו במחנה סן סיפריאן (1940)

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר