חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

וולט ויטמן


וולט ויטמן


נולד ב-31 במאי 1819, ווסט הילס לונג אילנד, ארה"ב. נפטר ב-26 במרץ 1892.
                                   
נולד בהנטינגטון שבלונג איילנד, בן שני מבין תשעה. אביו היה נגר קוויקרי, אמו ממוצא הולנדי. בהיותו בן 4 עברה משפחתו לברוקלין. שם למד 6 שנים בבית ספר, ובגיל 11 החל לעבוד, תחילה כנער שליחויות ואחר כך בביתי דפוס של עיתונים בברוקלין ובניו-יורק.
מהלך חיים כזה לא היה חריג למשפחה ענייה בשליש הראשון של המאה ה-19. אולם שלא כאחרים המשיך הנער לרכוש השכלה באופן עצמאי, כשהוא מעדיף את הומרוס, דנטה ושייקספיר, שנחשבו לקלסיקה של התרבות המערבית.  עד גיל 16 כבר הספיק לפרסם שירים ראשונים בעילום שם. 
ב-1936 חזר למשפחתו בהמסטד לונג-איילנד, וניסה להתפרנס כמורה. הוא לא אהב את זה, עזב והקים עיתון משלו, שנמכר לאחר 10 חדשים. עד סוף שנות ה-50 המשיך לעבוד בעיתונים שונים, כסדר, כעורך וככותב מאמרים, סיפורים ושירים.  ב-1850 החל לערוך אוסף ראשון של שיריו – 'עלי עשב', אותו חזר, ערך והוציא  שוב ושוב עד מותו. ב-1855 הוציא לאור גרסה ראשונה של הקובץ, ימים ספורים לפני מות אביו. הספר זכה להתייחסות מבקרים, הן לחיוב והן לשלילה, דבר שהועיל להכרתו כמשורר.  בין השאר זכה להערכה מצד אלקוט ות'ורו, גדולי המשוררים האמריקאים במחצית הראשונה של המאה ה-19. 


Leaves of Grass (עלי עשב) 8 גרסאות מ-1956 עד 1892 


מלחמת האזרחים שפרצה ב-1861 הגבירה בו את הרגש הפטריוטי. הוא עצמו לא התגייס, אולם אחיו שהתגייס שלח אליו ידיעות מהחזית, שכללו תיאורים קשים משדה הקרב. וולט עצמו הגיע לחזית בחיפושיו אחרי אחיו, וחזה בעצמו במראות. רשמיו מצאו מקומם בשיריו בתקופה זו ובשנים הבאות. הוא עבר לוושינגטון הבירה, שם הצליח להתפרנס מעבודה במשרדי שלטון שונים. עמדתו כלפי העבדות לא הייתה נחרצת, מחד התנגד להתפשטות העבדות בארה"ב, אך לא תמך במניעתה בדרום. הייתה זו העמדה הליברלית המקובלת של הנשיא לינקולן עצמו בשנות המלחמה הראשונות.
רצח הנשיא ב-15 באפריל 1865, ימים אחדים לאחר כניעת הדרום, הוליד בו את אחד הידועים בשיריו:
O Captain! My Captain!. השיר תורגם לעברית והולחן ע"י נעמי שמר בשם "הו רב חובל", אשר הוקדש לזכרו של יצחק רבין.


O Captain! My Captain, בגרסתו המקורית, אותו תרגמה והלחינה נעמי שמר


ב-1868 יצא קובץ שיריו בבריטניה וזכה להצלחה רבה, והקנו לו שם עולמי. הוא היה הומוסקסואל. הדבר קיבל ביטוי בשיריו, שחלקם עוסקים ביפי הגוף, הגברי, הנשי ושלו עצמו. הדבר גרם לא פעם לבעיות, כמה פעמים פוטר מעבודתו משום שמעבידו ראה בשיריו סטייה וחטא בלתי נסבלים. מעבר לכך חידש בשירתו בחפשו ביטוי פילוסופי עמוק, ולא הסתפק כמקובל בחריזה המושלמת. ב-1873 לקה בשבץ חלקי. מכאן הלכה בריאותו והידרדרה. הוא עבר לגור בניו-ג'רסי, תחילה אצל אחיו ובהמשך בדירה משלו, ביחד עם אלמנה שניהלה את משק ביתו תמורת מגורים. תקופת חייו האחרונה הייתה רווית כאב וייסורים. לאחר מותו נמצא כי ריאותיו הצטמקו כתוצאה מדלקת ראות ממושכת. כיום רואים בו אחד מבחירי משורריה של ארה"ב. 

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר