חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ולטר גרופיוס


ולטר גרופיוס


 נולד ב-18 במאי 1883, ברלין - גרמניה, נפטר ב-5 ביולי 1969.
                                 
בן שלישי לארכיטקט, שהחליט ללכת בדרכי אבותיו הגם שלא יכול היה לצייר בעצמו.
בבית הספר שכר עוזר להכנת שעורי הבית. בסיימו את בית הספר החל ללמוד ארכיטקטורה בברלין ובמינכן, אך לא השלים את לימודיו. בכל זאת הצטרף ב-1907 למשרד האדריכלים של פטר בהרנס, מהחדשנים בתחום הארכיטקטורה בזמנו.
עד מהרה הפך ממתלמד לעוזרו הראשי של בהרנס, ויחד תכננו את בניין בית החרושת לטורבינות של AEG, בו יישמו את רעיונות האדריכלות המודרנית. ב-1910 פרש עם חברו אדולף מייר, ויחד הקימו משרד עצמאי בברלין. הם תכננו והקימו את בניין בית החרושת לנעלים של פאגוס, שזיכו את האדריכלים במוניטין רב. חזית הבניין נבנתה ממתכת וזכוכית, באופן ששילב מודרניזם עם מחשבה על רווחת הפועלים ובריאותם (בעיקר בחלונות גדולים לאור השמש). מלחמת העולם ה-1 קטעה את הקריירה שלו.
ב-1914 גויס ושרת בחזית המערבית, שם נפצע קשה. אבל המלחמה השפיעה על הקריירה שלו גם בדרך אחרת, כאשר מנהל האקדמיה לאמנות בווימר, שהיה בלגי, פוטר ב-1915 כנתין מדינת אויב. הוא המליץ על גרופיוס כמחליפו. המלצתו התממשה רק ב-1919, לאחר סיום המלחמה. את האקדמיה הפך לבית הספר 'באוהאוס' הנודע, שעם מוריו נמנו פאול קלה, וסילי קנדינסקי, הרברט באייר, לאסלו מוהולי-נאג' ועוד. הרעיון המרכזי של בית הספר היה לשלב טכנולוגיה חדישה ואמנות, כדי לפתח מוצרים ובניינים בעלי מראה חדשני. ב-1925 עבר בית הספר לדסאו, והוא תכנן את מכלול הבניינים שלו. כך נוצר סגנון הבניה הנושא את שם בית הספר, ומכונה גם "הסגנון הבינלאומי".
הסגנון, שהעמיד במרכז התכנון את הצרכים השימושיים של המבנה, התאפיין בקווים פשוטים ונקיים, שיצרו מבנה זול ונוח לשימוש. בניינים רבים בסגנון זה נבנו בתל-אביב בשנות ה-30, והיום היא מרכז שימור עולמי לבאוהאוס. כאיש שמאל נאלץ לברוח מפני השלטון הנאצי ב-1934. תחילה עבר לאנגליה, וב-1937 התיישב בארה"ב עד סוף חייו. שם היה רוח החיה בטיפוח הארכיטקטורה ה"בינלאומית" (כפי שכונה סגנונו בניקוי הגרמניות המאוסה אז) וחינך דור צעיר של אדריכלים ברוח זו.
ב-1911 נשא לאישה את אלמה מהלר, אלמנתו של המלחין גוסטב מהלר עמה ניהל רומן עוד קודם לכן. נולדה להם בת בשם מנון שנפטרה מפוליו בגיל 18 (השלישית בילדיה של אלמה שנפטרו ממחלות). השניים נפרדו עוד קודם לכן ואלמה נישאה בשלישית לסופר היהודי הנס ורפל. גרופיוס לא נישא שוב. הוא נפטר בבוסטון בגיל 86. הוא היה אחד הארכיטקטים המשפיעים ביותר במאה ה-20.


בית החרושת לנעליים פאגוס – עיצוב מודרני שופך הרבה אור על הפועלים בית הספר "באוהאוס" בדסאו שהקים וניהל. שימו לב לקוי העיצוב הפשוטים של הסגנון.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר