חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ג'ודי גיימיסון


ג'ודי ג'יימיסון

 נולדה ב-10 במאי 1943, פילדלפיה - פנסילבניה.  

הצעירה מבין שתי אחיות במשפחתה, למדה פסנתר וכינור בילדותה. בגיל 6 זיהו הוריה שהיא גבוהה במיוחד ושלחוה ללימודי מחול שיעניקו לה חינניות. היא למדה בלט בבית הספר למחול ג'ודימר בפילדלפיה. בסיום התיכון התקבלה ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטת פיסק בפילדלפיה. לקח לה שלושה סמסטרים להחליט שמחול ולא פסיכולוגיה הוא יעודה בחיים. את לימודיה השלימה באקדמיה למחול בפילדלפיה.
ב-1964 ראתה אותה הכוריאוגרפית אגנס דה מיל והזמינה אותה להשתתף בריקוד שלה "ארבע המריות" ב"תיאטרון הבלט האמריקאי" שלה בניו יורק.  ב-1965 עברה לניו-יורק, וכמעט מיד הצטרפה ללהקת המחול של אלוין איילי  (AAADT, ראו ברשימת אמני השבוע באתר ביה"ס).  שנה אחר-כך כבר יצאה עם הלהקה לסיור באירופה ואפריקה. כאשר נסגרה הלהקה זמנית בגלל קשיים כלכליים הצטרפה למספר חדשים ללהקת הרקנס, אך שבה ללהקת אלוין איילי מיד כאשר חידשה את פעילותה ב-1967.
עד מהרה הייתה לרקדנית מובילה בלהקה בשל יופיה, גבהה – 178 ס"מ – והטכניקה המצוינת שלה. המבקרים שיבחו את הפרשנות הרגישה שלה, את העוצמה המשולבת בחינניות בריקוד שלה. השילוב בינה לבין אלוין איילי היה פורה ביותר. ידועה  במיוחד היצירה "Cry" (1971) של איילי, בו רקדה סולו במשך 15 דקות תמימות. 
המחול עוסק באשה האפרו-אמריקנית, אחות, אם, מאהבת, אלה, מתפללת, מתוודה ורקדנית. מחול זה הזניקה לצמרת המחול המודרני העולמי. ב-1975 רקדה בדואט של איילי "Pas de Duke" עם מיכאיל ברישניקוב (ראו בין אמני השבוע באתר ביה"ס), למוסיקה של דיוק אלינגטון. מכאן ואילך הוזמנה כרקדנית אורחת בלהקות רבות בעולם, בצד טובי הכוריאוגרפים שיצרו ריקודי סולו עבורה, ג'ון פרקס, ג'ון בטלר, יוליסס דב ואחרים. ב-1980 עזבה את תיאטרון המחול של אלוין איילי ופנתה לברודווי לככב במחזמר "Sophisticated Ladies" למוסיקה של דיוק אלינגטון. אחר כך פנתה לעסוק בכוריאוגרפיה ואף הקימה להקה משלה.
ב-1989 נפטר אלוין איילי ממחלת האיידס. לפני מותו ביקש שג'יימיסון תחליפו כמנהלת האמנותית של להקתו, והיא אכן קיבלה על עצמה את המשימה.  מאז ביצעה הלהקה יצירות רבות שלה. על יצירותיה, כרקדנית וככוריאוגרפית, זכתה בפרסים רבים.


ג'ודי ג'יימיסון עם אלווין איילי 


עם מיכאיל ברישניקוב ב'Pas de Duke" 1975


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר