חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

רבינדרנט טאגור


רבינדרנט טאגור

נולד ב-7 במאי 1861, כלכתה הודו, נפטר ב-7 אוגוסט 1941.
        
הבן ה-13 והאחרון במשפחה ברהמינית עשירה (הברהמינים הם הקסטה הבכירה מבין 5 בהודו, ממנה יוצאים רוב מנהיגיה ומשכיליה של הודו).
אביו היה בעצמו משורר ומושל מחוז. בהיותו בן 11 נסע עם אביו לסייר בהודו במשך מספר חודשים.  היה זה חלק מתהליך השכלתו, אשר המשיך בלימוד היסטוריה, אסטרונומיה ומדע מודרני, בצד סנסקריט והיצירה הספרותית הקלאסית ההודית.
עד גיל 16 כבר כתב מספר יצירות שזיכוהו בכרטיס הכניסה לאצולה. ב1878 יצא ללמוד משפטים באוניברסיטה של לונדון, אך שב לביתו ב-1880 מבלי שהשלים תואר. ב-1883 נשא ילדה בת 10 לאישה. אשתו, שהייתה צעירה ממנו ב-12 שנים, ילדה לו 5 ילדים לפני שנפטרה בגיל 27. שניים מבניו נפטרו בילדותם.


רבינדרנט טאגור "לימוד ראש", מציוריו של טאגור  

הוא החל לנהל את אחוזת המשפחה הענקית (היום בתוך בנגלדש) שכלל כפרים על תושביהם ושטחי קרקע נרחבים. במקביל המשיך לכתוב . הוא כתב סיפורים קצרים, רומנים, מחזות, אך בעיקר נודע בשירים שחיבר. יצירתו תורגמה בחלקה לאנגלית, כך קיבל פרסום עולמי והיה לנציגה הבולט ביותר של תרבות מזרח אסיה במערב. הדבר הוביל לתרגומים נוספים בשפות רבות (כולל עברית).
ב-1913 היה לבן אסיה הראשון שזכה בפרס נובל בכלל, ובספרות בפרט. ב-1901 הקים באחוזתו את אוניברסיטת וישווה בהרטי, הראשונה בהודו והחשובה באוניברסיטאות הודו עד היום. בחייו ערך מסעות רבים בעולם והיה לדובר בלתי רשמי של הודו ואסיה בעולם כולו.
ב-1915 זכה בתואר אצולה ממלך בריטניה, אך ויתר עליו ב-1919 בעקבות טבח שעשה הצבא הבריטי בחפים באזרחים מפגינים בעיר אמריצר. הוא גילה מעורבות פוליטית ותמך בשחרור לאומי הודי. מהאטמה גנדי היה ידידו האישי. מעורבות זו התרחבה לתמיכה בתנועות לאומיות נוספות, כך ביטא תמיכה ברעיון הציוני (על כך זכה לימים לרחוב על שמו ברמת אביב), אם כי מעולם לא היה לפוליטיקאי בעצמו.
בתקופת חייו המאוחרת אף התייחס בביקורת למבנה החברתי בהודו עצמה, מבנה הקסטות המקבע פער מעמדי שאינו ניתן לשבירה. בשנותיו האחרונות התדרדרה מאד בריאותו. דווקא בתקופה זו כתב כמה מטובי שיריו. בצד אמנות הכתיבה שלח ידו גם בציור וקליגרפיה, וכן הלחין מוסיקה. השפעתו ניכרת בתרבות ההודית והעולמית. הוא נפטר לאחר מחלה ממושכת.     טאגור וגאנדי, שני גדולי עולם

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר