חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

דן בן אמוץ


דן בן אמוץ


בן אמוץ הצעיר, צבר יליד פולין 

נולד ב-13 באפריל 1923, רובנו-פולין, נפטר ב-20 באוקטובר 1989                                    
ב-1938 נשלח מוסיה תהילימזוגער על ידי משפחתו מרובנו לארץ ישראל, ללמוד בכפר הנוער בן שמן.
שנה אחר-כך פרצה מלחמת העולם השנייה. ב-1941 כבשו הגרמנים את רובנו (היום באוקראינה) וכל משפחתו נרצחה. מוסיה החליט להיות ישראלי בכל מחיר.  דבר ראשון החילף את שמו ל'משה שעוני', שם ששימר במידה את שמו הגלותי. אולם כעבור זמן בחר בשם 'דן בן אמוץ' הצברי שניתק אותו לחלוטין מעברו.
לאחר סיום לימודיו היה בהכשרה בדגניה א ובנהלל. ב-1943 נענה כצעירים רבים בישוב לקריאה להתגייס לצבא הבריטי במלחמתו בנאצים. הוא התגייס לצי, אך הועף בשל בעיות משמעת. לכן התגייס לפלמ"ח.
כ"ימאי ותיק" נשלח לזרוע הימית של הפלמ"ח – הפלי"ם. גם שם לא החזיק מעמד, אבל כישוריו כמצחיקן נתגלו וגויסו לפלמ"ח. במסגרת 'המוסד לעליה ב' (ההעפלה) התגבש גרעין של פעילות תרבותית ושירה בו היו לצידו שייקה גולדשטיין (אופיר) וחיים פיינר (חפר).
הוא כתב פזמונים ומערכונים וארגן ערבי הווי בקיסריה, בסיס אם של הפלי"ם.רבים נהרו לאותם "לילות ה-13" (לכבודו של איש פלי"ם שניצל מתביעה באוניה בריטית בליל ה-13 בחודש, ומאז כינסו ערב הווי ב-13 בכל חודש, על שמו נקראה לימים גם שייטת 13).
ב-1947 נשלח מתאם הפלי"ם לאירופה. בהיותו בפריז קשר קשרים עם אישי תרבות מפורסמים. לאחר המלחמה פנה לכתיבה. הוא תרגם מחזות, כתב רומנים, מערכונים, טורים בעיתונים ותסריטים.
ב-1950 נסע ללמוד קולנוע בארה"ב, שם התיידד עם מרלון ברנדו הגדול, ואף קיבל תפקיד קטן בסרט "חשמלית ושמה תשוקה" בו כיכב.
ממפעליו החשובים היה "מילון עולמי לעברית מדוברת", מילון לסלנג עברי שכינס ביחד עם נתיבה בן יהודה. כמו-כן פתח ביפו מועדון לילה 'החמאם' בו אירח את חבריו לבוהמה. 
שפתו ואורח חייו היו פרובוקטיביים ביותר. נקשרו בו שערוריות מיניות רבות והוא קיבל דימוי של מופקר מינית. לאחר מותו הוציא חברו אמנון דנקנר ביוגרפיה שלו (1992), בו תארו כנצלן וקמצן, והאשימו בקיום יחסי מין עם קטינות.


הביוגרפיה השערוריתית שחיבר אמנון דנקנר (1991), גם כן חבר

הוא היה ממעריציו של הפילוסוף משה קרוי, שקרא לאינדיבידואליזם קיצוני ולהעדפת עצמך על פני הכל.
ב-1989 התגלה בו גידול סרטני סופני בכבד. הוא ארגן לעצמו מסיבת פרידה מהחיים במועדון החמאם, אליה הזמין את כל חבריו. המסיבה הייתה רווית הומור ואלכוהול. השפעתו של בן אמוץ על התרבות הישראלית רבה, הוא היה מהבולטים בין שוברי הקונצנזוס הלאומי ופינוי המקום ל'אני הפרטי'. שפתו העשירה את העברית המדוברת. מערכוניו (ההספד, קללות של בעלי מקצוע ועוד), 'ילקוט הכזבים' שערך עם חיים חפר, תכנית הרדיו 'שלושה בסירה אחת' ועוד היו לנכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית העממית. 
למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר