חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

הית' לדג'ר


הית' לדג'ר 

נולד ב-4 באפריל 1979, פרת'-אוסטרליה, נפטר ב-22 בינואר 2008 
 
בן שני לאב ממוצא צרפתי ואם נהגת מרוצים. שמו - הית', ושם אחותו בגדולה - קיית', ניתנו להם על פי שמותיהם של גיבורי הרומן הגדול של אמילי ברונטה – "אנקת גבהים".
בהיותו בן 10 נפרדו הוריו, ושניהם ילדו לו שני אחים למחצה. בבית הספר נדרש לבחור בין תיאטרון לבין בישול, ובישול לא בא בחשבון... כשרונו ניכר מיד, אבל חבריו לכיתת הדרמה דחוהו, כנראה מתוך קנאה. בגיל 17 נטש את בית הספר, עם חבר חצה את אוסטרליה ו"נחת" בסידני (עם 69 סנט בכיסו), שם – כך האמין – נעשית הדרמה.
בניסיונו להצליח בתחום קיבל כל מה שהציעו לו. הזדמנות ראשונה נקרתה לו כאשר ביצע תפקיד קטן בסרט דל תקציב  ("Blackrock" (1997). עוד קודם לכך הוצע לו תפקיד בסדרת טלוויזיה שעסקה בספורטאים באולימפיאדה. בין שחיין לבין רוכב אופניים הומוסקסואל בחר בתפקיד השני, ככזה שידרוש ממנו משחק של ממש. אלא שהסדרה נשרה די מהר. הוא שיחק זמן מה בסדרה הפופולארית "Home and away" ותפקיד משני בסרט ("Paws"  1997), שלא קידמוהו הרבה, לכן נסע לארה"ב לנסות את מזלו.
ב-1999 ליהק אותו הבמאי האוסטרלי גרגור ג'ורדן לתפקיד מוביל בסרט האימה שלו "Two Hands", שסלל לו את הדרך לתפקיד פטריק ורונה ב-" 10Things I Hate About You" (פרפראזה על קומדיה שיקספירית) שאחריו תויג למורת רוחו כיפיוף. כדי לשבור את הדימוי קיבל תפקיד בסרט המלחמה ("The patriot" 2000). בהמשך השתדל לגלם מגוון רחב של תפקידים מתוך כוונה להינתק מדמות טיפוסית מצומצמת.
ההצלחה הגיעה לבסוף בסרט ("Brokeback Mountain" 2005) עם מועמדות לאוסקר על תפקיד ראשי – בוקר המפתח יחסי אהבה הומוסקסואליים עם בוקר אחר.


הית' לדג'ר עם ג'ק גלינהול ב"הר ברוקבק" 2005, מועמד לאוסקר.

שלוש שנים אחר-כך זכה בפרס הנכסף בתפקיד  הג'וקר בסרט ("The Dark Knight" 2008). אלא שהוא לא זכה לקבל את הפרס לידיו, ב-22 בינואר 2008, בדיוק שנה לפני שזכה בפרס, נמצא מת בדירתו בניו-יורק.
סיבת המוות התבררה כתאונה – צירוף תרופות קטלני שניתנו לו במרשמי רופאים. תרם מותו הספיק להתחיל צילומים לסרטו אתיר הכוכבים של טרי גיליאם "The Imaginarium of Doctor Parnassus", שיש כוונה להשלימו ולהוציאו לאקרנים השנה. גופתו הוטסה לפרת', שם נשרפה, ואפרו פוזר באחוזת המשפחה. 

לגל לייכט בהוקרה


ג'וקר' ב"האביר האפל" (2008) שזיכהו באוסקר לאחר מותו.


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר