חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ארתורו טוסקניני


ארטורו טוסקניני


 נולד ב-25 במרץ 1867, פרמה-איטליה, נפטר ב-16 בינואר 1957. 
       
אח בכור לשלוש אחיות. בגיל 9 התקבל לקונסרבטוריון העירוני, למד לנגן בצ'לו וסיים בהצטיינות בגיל 18. נודע בין חבריו כבעל זיכרון צילומי פנומנאלי, ובעל דעות נחרצות בתחום המוסיקה. הצטרף כצ'לן ללהקת אופרה איטלקית שיצאה לסיורים בעולם. בביצוע 'אאידה' של ורדי בריו דה ז'נרו ב1886, גורש המנצח מהבמה בקריאות בוז.
ארטורו בן ה-19, חסר כל ניסיון בניצוח, תפס את מקומו וניצח בהצלחה מזהירה מן הזיכרון בלבד. בחזרתו לאיטליה כבר נלקח לשמש כמנצח בסדרות שונות. כך הוזמן לאופרה לה-סקלה במילנו לביצוע הבכורה של 'אותלו' בפיקוחו של ורדי עצמו. בשנים הבאות הופקדו בידיו ביצועי בכורה של האופרות 'הליצנים' (של לאונקוואלו) ו'לה בוהם' (של פוצ'יני). והיה הראשון שביצע את האופרות 'דימדומי האלים' ו-'טריסטן ואיזולדה' של ואגנר באיטליה. ב1896 ניצח על הקונצרט הסימפוני הראשון שלו, ושנתיים אחר-כך נתמנה למנצח הבית של אופרה לה-סקלה במילנו, ושימש עד 1908. בשנה זו מונה לנהל מוסיקאלית את מטרופוליטן אופרה בניו יורק, תפקיד בו שימש עד 1915. מאז הוזמן לנצח בכל גוף מוסיקלי גדול.
ב-1930-31 היה למנצח הלא גרמני הראשון שניצח בפסטיבל ביירוית (בית האופרה שהקים ריכרד ווגנר בו המשיכה משפחתו לבצע את האופרות שלו לאחר מותו, בפסטיבל שהתקיים מידי שנה). בימים אלו התפשט הפאשיזם והנאציזם באירופה. כמתנגד חריף למשטרים אלה  הוזמן טוסקניני לנצח על קונצרט הפתיחה של התזמורת הפילהרמונית הישראלית ב-1936.
התזמורת הוקמה ממוסיקאים יהודים שברחו מפני הנאצים לארץ ישראל, והתנאי של טוסקניני להסכים להזמנה היה שיעשה זאת בהתנדבות, בלי לקבל שכר. ב-1937 עזב את אירופה ונשבע לא לשוב עד שתשוב הדמוקרטיה. הוא הגיע לניו-יורק, שם הקימה רשת הרדיו NBC תזמורת במיוחד עבורו. כך היה למנצח הראשון שביצע קונצרטים משודרים בשידור חי, וכן הקלטות שיצאו כתקליטים אריכי נגן.
הוא היה מנצח קפדן ביותר ששמע כל דבר. נותרו הקלטות מחזרות שניהל בהן הוא נשמע צורח על נגנים שלא השביעו את רצונו. הנגנים קיבלו זאת באהבה בידעם שהכל למען המוסיקה.  ידוע סיפור על נגן קלרינט בתזמורתו שניגש אליו בהפסקת קונצרט ואמר שיש לו תקלה בכלי והוא לא יכול לנגן את הצליל סי במול. טוסקניני חשב רגע ואז השיב לו: "אין בעיה, אין לך סי במול  בחלק השני של הקונצרט".  לאחר מלחמת העולם השנייה חזר מדי שנה לאיטליה ולאירופה לנצח על קונצרטים, אבל ביתו ומרכז פעילותו נותר ניו-יורק ותזמורת NBC. ב-1954 פרש סופית מניצוח, והוא בן 87, ורבים רואים בו הגדול בדורו. הוא נפטר שנתיים אחר כך בביתו. גופתו הועברה לקבורה במילנו.


ארטורו טוסקניני מנצח  על תזמורת NBC הנפלאה שהוקמה במיוחד עבורו אחד מעשרות התקליטים שהוציא יחד עם התזמורת


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר