חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ווילפרד אואן


ווילפרד אואן

 נולד ב-18 במרץ 1893- אוסווסטרי-בריטניה, נהרג ב-4 בנובמבר 1918                                                           
בכור מ-4 במשפחה אנגלית-וולשית. בהיותו בן 4 נאלצה משפחתו לעבור מביתה הנוח לדירה דלה בבירקנהד-ווילס. קיבל חינוך אנגליקני אשר לימים השפיע על כתיבתו. את כשרון הכתיבה גילה לראשונה בהיותו בן 10, אך כתיבתו הבוסרית עדיין לא קיבלה את מאפייניה המיוחדים לעתיד לבוא. ב
חינות הבגרות ב-1911 זיכוהו בכרטיס כניסה לאוניברסיטת לונדון, אך לא במלגת לימודים. על כן נאלץ לממן את לימודיו מעבודה כמורה עוזר. הוא למד בוטניקה ואחר-כך אנגלית עתיקה. ב-1913 נסע לבורדו בצרפת כמורה לאנגלית וצרפתית מטעם בית הספר לשפות ברליץ. באוקטובר 1915, שנה ורבע לאחר פרוץ מלחמת העולם הראשונה, שב לבריטניה והתגייס. במשך 14 חודשים הוכשר כחייל ואחר כך כקצין. בינואר 1917 הגיע לצרפת כסגן משנה בגדוד הרגלים מנצ'סטר. רק 4 חדשים שרת בצרפת אז, מהם חמישה שבועות בחפירות עצמן. חוויה זו הפכה לבסיס כתיבתו מכאן ואילך. חוויה קשה חווה כאשר הוליך את מחלקתו להתקפה כושלת, ומצא עצמו לכוד שלושה ימים במכתש של פגז. כאשר הוחזר לאחור הוכר כמוכה הלם קרב – מושג שהחל להיות מוכר רק אז, במקום מה שנתפס עד אז כפחדנות – שרק בגידה הייתה גרועה ממנה, והעונש עליהן בשדה הקרב היה כיתת יורים. הוא אושפז בבית חולים צבאי קרייגלוקהרט  בסקוטלנד, שם פגש במשורר היהודי למחצה זיגפריד ששון, שכבר אז נודע בסאטירה הנוקבת שלו נגד המלחמה. בהשפעתו של ששון שינה אואן את כתיבתו והחל גם הוא לבקר את המלחמה ונוראותיה. תחילה אימץ את הנימה הסרקסטית של ששון, אך עד מהרה פיתח סגנון ייחודי משלו, ריאליסטי ורגיש עד כאב. לאחר שחרורו של ששון מבית החולים שוחרר גם אואן, שכנראה התאהב בו אהבה הומוסקסואלית חבויה. תקופה קצרה שהה בצפון אנגליה, וששון הפגישו עם חבריו החיילים המשוררים רוברט רוס ורוברט גרייבס. כמו-כן פגש בסופרים ה.ג'י. ווילס וארנולד בנט.


ווילפרד אואן, זיגפריד ששון, ואיזק רוזנברג שלושה ממשוררי "המלחמה הגדולה"

באוקטובר 1918 הוחזר לחזית ליד הכפר ז'ונקור בצרפת. ב-4 בנובמבר נהרג בקרב. ההודעה על נפילתו הגיעה למשפחתו שבוע אחר כך, ב-11 בנובמבר, בעת שפעמוני הכנסיות הכריזו על סיום המלחמה.  הוא נקבר בבית הקברות הצבאי באורס – צפון צרפת, בין רבים כל כך מחבריו. את כל 21 שרי המלחמה שלו כתב בתקופה של פחות משנה בין פציעתו הראשונה לבין מותו. 43 שנים אחר-כך קבע המלחין בנג'מין בריטן את מקומו בהיכל התהילה בשלבו חלק משירי המלחמה של אואן ברקוויאם המלחמה שלו – מהיצירות האנטי מלחמתיות הגדולות שנוצרו, ושנכתבה לכבות חנוכתה מחדש ב-1961 של הקתדראלה של קובנטרי שנחרבה בהפצצה גרמנית במלחמת העולם השנייה.


"משל הזקן והנער" (1918) בכתב ידו של אואן


משל הצעיר והזקן ווילפרד אואן 1918
וַיַּשְׁכֵּם אַבְרָם וַיְבַקַּע עֲצֵי עֹלָה, וַיֵּלֵךְ,
וַיִּקַח בְּיָדוֹ אֶת הָאֵשׁ וְאֶת הַמַּאֲכֶלֶת.
וְכַאֲשֶׁר בָּאוּ אֶל הַמָּקוֹם, שְׁנֵיהֶם יַחְדָּו,
יִצְחָק, הַבֵּן הַבְּכוֹר, אָמַר, אָבִי,
הַבֵּט אֶל הַמַּעֲרָכָה, הָאֵשׁ וְהַבַּרְזֶל,
וְאַיֵּהוּ הַשֵּׂה לְקָרְבַּן-עֹלָה?
וַיַּעֲקֹד אַבְרָם אֶת הַנַּעַר בְּאֵזוֹר וּשְׂרוֹךְ,
וַיִּבֶן סוֹלְלוֹת לַחֲפִירוֹת בָּאֲתָר, 
 וַיִּשְׁלַח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת לִשְׁחֹט אֶת בְּנוֹ.
וּרְאֵה! וַיִּקְרָא אֵלָיו מַלְאָךְ מִן הַשָּׁמַיִם
וַיֹּאמֶר, אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר,
אַל תַּעַשׁ לוֹ מְאוּמָה. הַבֵּט וּרְאֵה,
אַיִל נֶאֱחַז בִּסְבַךְ בְּקַרְנָיו;
הַעֲלֵהוּ לְעֹלָה תַּחַת בִּנְךָ-יְחִידְךָ.
אַךְ הַזָּקֵן מֵאֵן, וְאֶת בְּנוֹ שָׁחַט,
וַחֲצִי זַרְעָהּ שֶׁל אֵירוֹפָּה, אֶחָד, אֶחָד 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר