חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

מאט גריינינג


מאט גריינינג

 נולד ב-15 בפברואר 1954, פורטלנד-אורגון, ארה"ב
                          
אמצעי בין חמישה ילדים של מרגרט – מורה לשעבר, והומר – יוצר סרטים, פרסומאי וקרטוניסט.
לאחר סיום התיכון התקבל למכללה באולימפיה-וושינגטון, אותה תאר כ"היפית", ללא ציונים, ללא קורסי חובה, "קולג' שקיבל את כל מוזרי צפון מערב ארה"ב".
הוא בילה שם בשנים 1972-7, ערך, כתב ואייר את עיתון הקמפוס.
ב-1977 עבר ללוס-אנג'לס. תחילה התפרנס מעבודות מזדמנות, עד שהתקבל לעבודה בעיתון אלטרנטיבי חדש "לוס אנג'לס רידר" בסבלות, בסדרות, בעריכה ובטלפנות. ברגע של פנאי הוא ניצל הזדמנות והראה לעורך העיתון קריקטורות שצייר על החיים בלוס אנג'לס. העורך התלהב והקצה לו פינה קבועה בעיתון, שנקראה "החיים בגיהינום" Life in Hell , מבט הומוריסטי ביקורתי על החיים ב'עיר המלאכים'.
הפרסום הראשון היה ב-25 באפריל 1980. עוד הגדיל העורך ונתן לו ב-1982 לכתוב את טור ביקורת המוסיקה בעיתון. אלא שהמושג שלו במוסיקה היה קלוש, ורוב הזמן כתב על חוויות אישיות. לעיתים כתב בכל זאת ביקורת על תקליטים ולהקות רוק פיקטיביות שהמציא. בשבוע הבא היה מודה מעל דפי העיתון שהמציא הכול, אבל נשבע שהפעם הכול אמת... לבסוף נתבקש לעזוב את הטור.
בינתיים היה "החיים בגהינום" להצלחה מסחררת. בנובמבר 1984 הוציאה דברה קפלן, שעבדה עמו בעיתון, קריקטורות שלו בספר "אהבה בגיהינום". הספר מכר מייד 22,000 עותקים,  ומיד הוציאו את "עבודה בגיהינום" באותה הוצאה. זמן קצר אחר-כך עזבו השניים את העיתון והקימו את הוצאת "החיים בגיהינום" שהוציאה לאור את יצירותיו בסדרה.


השניים נישאו ב-1986, נולדו להם שני ילדים. הם חיו 15 שנים יחד עד לגרושים. ב-1987 פנה ג'יימס ברוקס, כותב ומפיק הוליוודי, אל גריינינג ליצור אנימציה עבור סדרה טלביזיונית שתכנן. כך, באפריל 1987, נולדה "משפחת סימפסון", שעוצבה בתוך 10 דקות. כל השמות בסדרה לקוחים ממשפחתו שלו (הוריו, אחיו, דודתו...) או מסביבתו הקרובה (הרחובות הסמוכים...), להוציא את ברט שהוא שינוי סדר האותיות של Brat – פרחח. גם הסימפסונים עברו מהר מאד מפינה בתכנית לסדרה בזכות עצמה, ומבארט כדמות מרכזית לכל המשפחה ולדמויות נוספות בעיר ספרינגפילד.
ב-1995 נפרדו דרכיהם של גרינינג וברוקס על רקע ויכוח על יצירה וקרדיט. הסדרה המשיכה להופיע וב-2007 יצא גם "סימפסון – הסרט" אל בתי הקולנוע. ב-1997, בעקבות מחקר אישי שלו על מדע בדיוני, יצר עם דיוויד כהן, מצוות הסימפסונים, את "Futurama", סידרת אנימציה עתידנית על החיים בשנות ה-3000. הסדרה עלתה
ב-Fox ב-מרץ 1999, והורדה כעבור 4 שנים. אבל מכירות DVD והצלחה ברשתות אנימציה באינטרנט החזירו את הסדרה לאוויר, ונוצרו עוד 16 פרקים בסדרה עבור עונת 2008.
גרינינג זכה ב-25 פרסי אמי על הסימפסונים ועל פיוצ'ורמה, ועוד פרסים רבים נוספים. אחד מספרי "החיים בגיהינום" שפרצו את דרכו

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר