חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ז'ול ורן


ז'ול ורן

 נולד ב-8 בפברואר 1828, ננט, צרפת. נפטר ב-24 במרץ 1905.
     
נולד כבכור בין חמישה, ילדיו של עורך דין בעיר ננט. אפשר שילדותו בעיר הנמל בשפך הלואר, על, לחוף האוקיאנוס האטלנטי,  השפיעה על הקרירה שלו כסופר. הוא נהג לצפות בספינות שעברו בנמל, ואלו גירו את סקרנותו הטכנולוגית. מצד אחר השתעמם בעיר האפורה ובבית הנופש בו נהגה המשפחה לבלות בקיץ.
השעמום גרם לו בגיל 12 לנסות לברוח כנוסע סמוי על ספינה שעמדה להפליג להודו. הוא נתגלה, חטף מכות מחגורתו של אביו, והבטיח שלהבא יצא למסעות רק בדמיונו, והרווח כולו שלנו.
בגיל 9 נשלח עם אחיו פול לבית הספר, שם לימד ברוטוס ווירו, מי שייצור לימים את הצוללת הראשונה בצי האמריקאי. עם סיום לימודיו, ב-1848, נשלח ללמוד משפטים בפריז, במטרה להצטרף למשרדו של אביו. אבל הלימודים לא עניינו אותו, והוא הקדיש זמן רב לכתיבה, תחילה תמלילים לאופרטות, אחר כך סיפורי מסעות. מהתחלה אפיינו את סיפוריו הכנה מדעית-גיאוגרפית קפדנית שהעניקו להם אמינות.
כאשר אביו גילה שבנו עוסק בכתיבה ואינו לומד משפטים, הפסיק לתמוך בו כלכלית. ורן נאלץ לפרנס עצמו מכתיבה, ועד שיצליח בכך התפרנס כברוקר בבורסה של פריז. הוא הצליח בכך לא רע, אבל שנא את המקצוע. בתקופה זו פגש את הסופרים אלכסנדר דיומא וויקטור הוגו, שהעניקו לו מניסיונם. דיומא היה לידידו הקרוב.
ב-1957 נישא להונורין דוויאן, אלמנה עם שתי בנות, שעודדה אותו להמשיך לכתוב. ב - 1861 נולד בנם, מישל ז'אן פייר. נקודת המפנה הגיעה כאשר פגש את ז'ול הצל, מחשובי המו"לים של צרפת במאה ה-19, בין השאר של ויקטור הוגו.
הצל סייע לו לשכתב סיפור קצר על מסע בכדור פורח באפריקה, שנדחה ע"י מו"לים רבים בטענה של "מדעיות יתר". הצל לימדו להוסיף הומור וסופים טובים, ולהמעיט בביקורת פוליטית וחברתית. "חמישה שבועות בכדור פורח" (1863)  הפך את ורן לעשיר ומפורסם. שיתוף הפעולה עם הצל נמשך עד מותו של הצל, ואחר כך עם בנו, והניב 54 ספרי מסעות, 12 רומנים אחרים ועשרות סיפורים קצרים.
רוב סיפוריו של ורן פורסמו תחילה בהמשכים בדו-שבועון שהוציא הצל, ורק בסופי השנה הוצאו לאור כספרים. כך פורסמו "מסע אל בטן האדמה" (1964), "מהארץ לירח" (1865), "עשרים אלף מיל מתחת למים"
(1869),ו"מסביב לעולם ב-80 יום" (1872), אם להזכיר את הנודעים ביותר.
ציור הצוללת 'נאוטילוס' בספר '20 אלף מיל מתחת למים"

ורן, שהחזיק בביתו ארכיון עם המידע המדעי-טכנולוגי העדכני, השתמש במידע זה בספריו. על בסיסו כתב על המצאות וחידושים טכנולוגיים שיופיעו בפועל שנים אחרי-כן. כאלו היו הצוללת (לימים העניקה ארה"ב את השם נאוטילוס לצוללת הגרעינית הראשונה שלהם), המסוק, החללית, יהלומים מלאכותיים, ואולי גם הטלביזיה. הוא היה גם מעורב פוליטית ונבחר ב-1888 למועצת העיר אמיין בצפון צרפת. בתקופה הסוערת של פרשת דרייפוס
(1894-1905) תמך בימין האנטישמי האנטי דרייפוסיירי.
ב-1886 ירה בו בן אחיו ברגלו, בהיותו בדרכו לביתו. האחיין המשיך את חייו במוסד לחולי נפש. ורן סבל מפציעתו עד מותו. סיבוכים של מחלת הסוכרת הביאו למותו בגיל 77. הוא נקבר באמיין. שנים אחר כך עוד יצאו לאור סיפורים פרי עטו שנותרו בעיזבונו, האחרון שבהם, "פריז במאה ה-20" שנכתב ב-1863 ונגנז בשל האווירה המלנכולית שבו, נמצא ופורסם ע"י נינו ב-1994. כיום ורן הוא בין 5 הסופרים המתורגמים ביותר בעולם.  בת דמותה הגרעינית של הצוללת נאוטילוס,  מ-1954

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר