חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

איאן ראנד


איין ראנד


איין רנד מעידה ב"ועדה לפעילות אנטי אמריקאית" ב-1947. הסיגריה הניצחית ביד.

נולדה ב-2 בפברואר 1905, סנט פטרסבורג, רוסיה, נפטרה ב-6 במרץ 1982.
                                     
נולדה בשם כאליסה רוזנבאום למשפחה יהודיה אינטלקטואלית, אביה רוקח ואמה עבדה במשרד שידוכים.
כבר בילדותה העדיפה מגזינים לבנים, על סיפורי הגבורה וההרפתקאות שבהם.
גיבורת ספרה הראשון 'אנו החיים' (1936) היא למעשה גרסה נשית לאחד הגיבורים הגבריים הללו.
בנוסף אהבה סרטי ראינוע הוליוודיים. המהפכה הבולשביקית ב-1917 הייתה חדשות רעות למשפחת רוזנבאום, נכסיה הופקעו ומצבה הדרדר במהירות. הם ברחו מפני הבולשביקים לחצי האי קרים – שם שלטו עדיין הלבנים – ושהו שם עד סיום מלחמת האזרחים ב-1921.
בשוב המשפחה לסנט פטרבורג החלה ללמוד היסטוריה ופילוסופיה באוניברסיטה המקומית. החרמת בית המרקחת שאביה הורשה לפתוח מחדש במסגרת תכנית הנא"פ, וטיהורים בקרב סטודנטים אנטי בולשביקים באוניברסיטה, חיזקו בה את השנאה לקומוניזם.
ב-1926 קיבלה אשרה לביקור קרובים בארה"ב. מביקור זה לא שבה לבריה"מ, ואף החליפה את שמה כדי למחוק כל קשר לעברה. היא נסעה להוליווד וקיבלה משרה של תסריטאית זוטרה. שם התאהבה והתחתנה עם השחקן פרנק אוקונור ב-1929, קצת לפני שפג תוקף אשרת השהייה שלה בארה"ב.
הקריירה שלה בהוליווד לא נסקה, אבל במקביל החלה לכתוב את הרומן הראשון שלה 'אנו החיים' האוטוביוגרפי, בו הציגה את המהפכה הבולשביקית בתיעוב. הרומן הוסרט ללא ידיעתה באיטליה הפשיסטית ב-1941, אך צונזר כאשר התברר לו שהביקורת יכולה להיות מופנית גם כלפי המשטר הטוטליטרי הפשיסטי עצמו.

הרומן החשוב הראשון (1938)

המסר האינדיבידואליסטי הקיצוני היה מעתה לנושא המרכזי בכתיבתה. ב-1938 ראה אור הרומן 'כמעיין המתגבר', על ארכיטקט הדבק בערכיו ומסרב בעקשנות להתפשר על עקרונותיו. הרומן זכה להצלחה גדולה, והופק ב-1949 כסרט בכיכובו של גרי קופר הגדול. ההכנסות אפשרו לה להתמסר לחלוטין לכתיבה.
ב-1946 החלה לכתוב רומן חדש, שראה אור ב-1957 בשם 'מרד הנפילים', והכיל כ-1100 עמודים. הרומן מתאר עולם מנוון, ממנו פרשו אילי ההון, התעשייה וההגות. בסיום הספר מופיע נאום של הגיבור ג'ון גאלט, שהוא תמצית תפיסתה הפילוסופית של ראנד. עוד לפני צאת הספר לאור התגבש סביבה גרעין של צעירים אידיאליסטים יהודים, שארגן נתניאל ברנדן. בקבוצה היה גם סטודנט צעיר בשם אלן גרינספן, לימים נשיא בנק "פדרל ריזרב"– הבנק המרכזי של ארה"ב.


הספר בתרגומו העברי והשני, הנערץ מכולם (1957) שממשיך להמכר גם היום.

הספר, רב מכר בין לילה, הפך אותה לגיבורת התנועה האידיאולוגית החדשה, "האוביקטיביזם", בה קיבלה מעמד של אדם עליון. היא טענה שאדם הוא יצור רציונאלי, והדרך להבין את המציאות ולפעול בה היא רק הרציונאלית. כל אדם צריך לפעול רק לתועלתו האישית, לא להשתעבד לרצונו של איש ולא לשעבד איש לרצונו שלו. קשה לראות כיצד מסתדר הדבר עם מעמדה בתנועה האוביקטיביסטית. מעניין כיצד הייתה מתייחסת למשבר הכלכלי הנוכחי, שנגרם, כפי הנראה, על ידי אנשים שהאמינו בתפיסת עולמה במידה רבה. אבל היא לא הגיעה עד כאן, בשנות ה-70 נתגלה סרטן בריאותיה, ממנו נפטרה לבסוף ב-1982.
 

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר