חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פול ניומן


פול ניומן


 נולד ב-26 בינואר 1925, קליבלנד-אוהיו,ארה"ב, נפטר ב-26 ספטמבר 2008.
בנם של אם סלובקית קתולית ואב יהודי, בעל חנות ספורט. הגדיר עצמו כיהודי "כי זה יותר מאתגר".
אחיו הצעיר היה לימים למפיק.  כבר בגיל 7 השתתף בהצגת בית ספר, ובכלל גילה עניין במשחק.
ב-1943 התגייס לצי ושרת בזירת האוקיאנוס השקט במלחמת העולם השנייה. עיוורון צבעים מנע ממנו להיות טייס, אך הוכשר כמקלען וקשר אחורי במטוסי טורפדו. לאחר המלחמה השלים תואר ראשון באוהיו, 1949.
אחר כך למד משחק באוניברסיטת ייל, ובסטודיו למשחק של סטרסברג בניו-יורק. את הקריירה כשחקן החל על הבמה בברודווי. להוליווד הגיע ב-1954, בסרט "גביע הכסף" שנכשל קופתית, אבל פתח לו קריירה מזהירה.
ב-1956 שיחק את המתאגרף רוקי גרציאנו ב"מישהו שם למעלה אוהב אותי". סרטו השמיני "חתולה על גג פח לוהט" (1958 לצד אליזבת טיילור) כבר זיכהו במועמדות לאוסקר כשחקן הטוב ביותר.
הוא לא זכה- התחלה למסע אכזבות ארוך של 6 מועמדויות שלא זכו בפרס היוקרתי, ושהסתיים רק ב-1986 בזכייה על משחקו בסרט "צבע הכסף" לצד תום קרוז. לעומת זאת זכה באותה שנה בגלובוס הזהב ובפרס האקדמיה הבריטית על תפקיד זה. עד 2007 השתתף ביותר מ-60 סרטים כשחקן או בקולו (למשל בסרט האנימציה "מכוניות", 2006).
ב-12 סרטים השתתף כבמאי או כמפיק. ב-1960 שיחק ב-"אקסודוס", סרטו הנודע של אוטו פרמינגר על פי ספרו של לאון יוריס. ברומן היסטורי ענק זה, שסיפר את סיפור הגאולה הציוני מסיום השואה ועד הקמת המדינה, שיחק ניומן את התפקיד הראשי של 'ארי בן כנען', איש ההגנה והפלמ"ח  העשוי ללא חת. רב המכר הענק לא זכה אמנם באף מועמדות, אולם מדינת ישראל הצעירה קיבלה תעמולה עצומה בחינם. סרט בלתי נשכח אחר שלו היה "העוקץ" (1973) לצד רוברט רדפורד, שיתוף פעולה מוצלח שני לאחר "קיד וקסידי" (1969).


פול ניומן כארי בן כנען ב'אקסודוס' (1960), שצולם בארץ

 לצד הקולנוע פיתח ניומן קריירה של נהג מרוצים. ככל הנראה זו הייתה אהבתו האמיתית. הצלחתו המרבית הייתה מקום 2 במרוץ 24 שעות של לה מאן 1979. הוא המשיך להשתתף במרוצים עד 2005 (בגיל 80!!!).
פרט לכך היה ניומן מעורב פוליטית, בצד השמאלי של המפה. הוא היה פעיל קולני במחאות נגד מלחמת וייטנאם, ואף הופיע ברשימה השחורה של הנשיא ניקסון. 
בשנות ה-80 יסד את חברת הרטבים "Newman's", שכל רווחיה מוקדשים לילדים נפגעים. מוצריה מצויים בכל סופרמרקט. כמוכן הקים עמותה לגמילה סמים. העמותה נושאת את שם בנו סקוט מנישואיו הראשונים, שמת ממנת יתר ב-1978. בשונה מכוכבים אחרים היו חיי הנישואים של ניומן יציבים למדי. עם אשתו הראשונה נשאר מ-1949 עד 1958, ונולדו להם 3 ילדים. ב-1958 נשא את השחקנית ג'ואן וודוורד, כוכבת בזכות עצמה, ממנה לא נפרד, ונולדו להם 3 בנות. בכלל התרחק ניומן מהוליווד בחייו הפרטיים, והעדיף להתגורר בקונטיקט. בספטמבר 2008 נפטר בביתו מסרטן הריאות. גופתו נשרפה ועפרו פוזר באדמת ביתו.


תווית המוצרים של חברת הרטבים שייסד, "כל הרווחים לצדקה"

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר