חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פייר אגוסטין קרון דה בומרשה


פייר אגוסטין קרון דה בומרשה

 נולד ב-24 בינואר 1732, פריז - צרפת, נפטר ב-17 במאי 1799.
                                                 
בנו של שען מהמעמד הבינוני, אח ל-5 אחיות. בגיל 13 עזב את לימודיו והחל לעבוד כשוליה אצל אביו.  בסביבות גיל 20 המציא מנגנון שאפשר יצירת שעונים קטנים ומדוייקים הרבה יותר מכפי שהיו עד אז. אחד משעוניו שובץ בטבעתה של מדאם פומפדור – פילגש המלך לואי ה-15. דרכו לארמון נסללה.
ב-1757 נישא לראשונה לאשה עשירה, יורשת נחלת אדמה שנקראה "מרשה לה בו". לולינות מילולית קטנה העניקה לו את שמו הנודע – דה בומרשה, המרמז לתואר אצולה. אבל עסקי השענות שעממוהו, כנראה.
ב-1758-9 מונה למורה בנות המלך לנגינה בנבל. הוא לא עצר שם, שנה אחר-כך פגש את מדאם פאריס דוברניי, אשת עסקים אמידה, שהבינה את הפוטנציאל הגלום בו והפכה לשותפתו.
ב-1760 סייעה לו בקשריה לרכוש משרת יועץ למלך, שהעניקה גם תואר אצולה. מעט אחר כך רכש גם את משרת הממונה על הציד.
ב-1764 נסע למדריד, לכאורה לסייע לאחותו – למעשה למצוא הזדמנויות עסקיות לשותפתו. הצלחה כלכלית לא מצא שם, אבל מוסיקה טובה בהחלט כן! וגם רעיונות חדשים שימצאו ביטוי במחזות שיכתוב בקרוב.
ואכן, ב-1767 זכה מחזהו "אז'ני" להצלחה והוצג  ב"קומדי פרנסיז", התיאטרון הלאומי. ב-1770 הועלה שם גם מחזהו "שני חברים". יותר מכל נודעו ברבים הדמויות 'פיגרו ואלמביבה', גיבורי הטרילוגיה שלו – "הספר מסביליה", "נישואי פיגרו" ו-"האם האשמה" (1775, 1782 ו-1892).
המחזות ששיקפו תמורות חברתיות עמוקות, נתקלו בקשיים לעבור את הצנזורה הצרפתית, אך זכו להצלחה עצומה בתיאטרון. פיגרו, מפשוטי העם, מתעמת עם אלמביבה איש האצולה, גובר עליו בערמתו והופך לשותפו. המחזה זכה לעיבודים  שונים, כולל אופרות משל מוצרט, רוסיני ואחרים. אולם דרכו של בומרשה לא היתה תמיד דרך המלך, ב-1770 מתה שותפתו-פטרוניתו. יורשה תבע את בומרשה על סך 75,000 לירות שטרלינג בטענה שזייף הסכם עם שותפתו המנוחה. היורש הצליח לגייס לצידו שופט מושחת, שניצל את ישיבתו של בומרשה בכלא בעקבות סכסוך עם דוכס. בומרשה ניצל את הפופולאריות שלו ותקף פומבית את יריבו. חובו של בומרשה בוטל, אמנם, אבל גם זכויותיו כאציל בוטלו. כדי לזכות מחדש באלה שרת את המלכים לואי ה-15  וה-16, כמרגל בלונדון, אמסטרדם ווינה. בין השאר סייע לאמריקאים במלחמת העצמאות נגד בריטניה ב-1776. מפעל חשוב שלו היה איסוף והוצאה לאור של כתבי וולטיר, פעולה מהפכנית ומסוכנת בעתו. המהפכה הצרפתית ב-1789 העמידה אותו בסכנה ובגלות. כדרכו מצא דרך לסייע למהפכה ולהציל את עצמו. בגיל 67 מת משבץ.


פסלו  ע"י לואי קלוסד (1895) בפריס 


מתוך "נישואי פיגרו" של מוצרט על פי מחזהו של בומרשה

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר