חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אז'ן יונסקו


אז'ן יונסקו

נולד ב-26 בנובמבר 1909, סלטינה-רומניה, נפטר ב-28 במרץ 1994.                
נולד ברומניה לאב רומני ואם צרפתייה ממוצא יווני רומני. את רוב ילדותו בילה בצרפת. על פי עדותו, כבר אז חווה 'התגלות' של אור מופלא, שהבהירה לו כמה מלא העולם שחיתות, ושהמוות לוקח את כולם (קהלת גילה זאת כמה שנים קודם...).
תגליות אלו ילוו את יצירתו כעבור שנים, בתעוב כלפי העולם וחוסר האמון בתקשורת האנושית, אל מול ה"ידיעה" שהטוב המופלא נמצא מעבר להישג יד. לאחר גירושי הוריו, שב עם אביו לרומניה ב-1925, שם למד במכללה הלאומית סאבה, ואחר-כך, 1928-33, באוניברסיטה של בוקרשט ספרות צרפתית.  ב-1936 נישא ונולדה לו בת, לה כתב סיפורים.
ב-38 עברו לצרפת, כדי להשלים את הדוקטורט שלו. מלחמת העולם ה-2 פרצה כשהם מתגוררים במרסיי. לפריס עברו רק לאחר שחרורה באוגוסט 1944. כבר ברומניה כתב, שירה וביקורת ספרותית. אל התיאטרון הגיע מאוחר, רק ב-1948 החל לכתוב את מחזהו הראשון 'הזמרת הקרחת', שהועלתה לראשונה ב-1950.
בגיל 40 החליט ללמוד אנגלית בשיטת ה'אסימיל', שעיקרה חזרה על משפטים כדי לזכרם. לדבריו גילה שבמקום ללמוד אנגלית הוא נחשף לאמיתות מדהימות, למשל שיש 7 ימים בשבוע, שהתקרה למעלה והרצפה למטה וכו'. עובדות אלה היו ידועות לו לפני כן, אבל פתאום הכתה בו ההכרה שעל אף טמטומן היו אלו עובדות נכונות לגמרי.  בהמשך לימודי האנגלית "פגש" בזוג סמית, שגב' סמית מעדכנת את מר סמית שיש להם כך וכך ילדים, שהם גרים בסביבת לונדון, שמר סמית הוא פקיד וכך הלאה. הוא טען שרשימת הקלישאות הזו היוותה את מסע החיפוש של גב' סמית אחר האמת. כך התפתח בו יחס קריקטוריסטי כלפי השפה, ונתן לו ביטוי כבר במחזהו הראשון. הוא החל לכתוב בשפה מפורקת לקטעים קצרים שאינם קשורים זה לזה. כך יצר אוירה של חוסר תקשורת בין בני אדם למרות המלל האינסופי שהם מפזרים. הוא המשיך בסגנון זה במחזותיו הקצרים הבאים, השיעור (1951), הכיסאות (1952) וז'ק (1955). 
אחר-כך החל לכתוב מחזות באורך מלא, בהם הטיח גם ביקורת חברתית חריפה, עטופה בהומור אבסורדי.  הידוע במחזות אלה הוא "קרנפים" (1959), בו הופכים מקורביו של הדמות הראשית בזה אחר זה לקרנפים. החיה הגסה והדורסנית סמלה עבורו את הקונפורמיזם החברתי הדורסני. את המחזה כתב בעקבות חוויות הפאשיזם שחווה ברומניה בשנות ה-30, בעליית מפלגת 'צלב החץ' הידועה לשמצה, אבל זה מכבר הפכה ה"התקרנפות" למושג רווח המביע נטישה צינית של ערכי אנוש בעבור נהנתנות, כוח ומקובלות חברתית, בכל משטר שהו.
סה"כ כתב יונסקו 26 מחזות עד 1980, ואחד נוסף שלא סיים. בנוסף כתב מאמרים על התיאטרון המודרני, ומספר סיפורים. הוא כתב ספר שירה אחד, בליברית (עיבוד טקסט) לשתי אופרות. יונסקו נקבר בבית הקברות מונפרנס בפריס. על קברו נחקקו המילים: "התפללו לאיני יודע מי, לישו המשיח אני מקווה"


תמונה ממחזהו "הכסאות", 1952  


קברו במונפרנס

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר