חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ז'ורז' סרה


ז'ורז'-פייר סרה


ז'ורז' סרה, (ציור של דיק סטרנדברג, 2007)

נולד ב-5 בדצמבר 1859, פריז צרפת, נפטר ב-29 במרץ 1891.

בן למשפטן עשיר ממחוז שמפניה ואם פריזאית. החל ללמוד אמנות אצל הפסל ז'סטין לקין.
ב-1878 התקבל ל"בית הספר לאמנויות יפות". ב-1879 עבר לאקדמיה הצבאית לשנה אחת, אחריה שב לפריז. כשנתיים עסק ברישום בשחור-לבן בלבד.
ב-1883 צייר את ציורו הגדול הראשון "רוחצים באנייר", בסגנון ניאו-אימפרסיוניסטי, שנדחה ע"י הסלון הפריזאי-התערוכה השנתית של ביה"ס לאמנויות יפות. מכאן ואילך ירחק ממוסדות כאלה ויחבור לאמנים עצמאיים.
ב-1884 היה בין מקימי 'האגודה לאמנים עצמאיים'. שם, ביחד עם פול סיניאק, פיתח את סגנון הפוינטליזם – ציור נקודות צבע בודדות המצטרפות לתמונה כוללת במבט מרחוק, כמו פיקסלים במסך אלקטרוני. סגנונו מודרניסטי במובן זה שהוא מחפש לשקף ידע מדעי בציור, זאת מבלי לוותר על הבעת הרגש. הנקודות שצייר הורכבו משלושת צבעי היסוד, כאשר הגוון נוצר תוך משחק בכמויות ובצירוף עם הנקודות הסמוכות. היה זה המדען מישל אז'ן שברו שכתב מאמרים פופולאריים על אופטיקה וצבע, בעקבות תיאוריות פיסיקליות של ניוטון והלמהולץ. שברו גילה את התופעה של "צבע מנוגד" אותו משלימה העין לאחר מבט ממושך על צבע אחר (אדום וירוק, צהוב וסגול, כחול וכתום). כמו-כן מצא ששני צבעים סמוכים יוצרים בעין אשליה של צבע נוסף. את הידע הזה ביקש סרה ליישם בציוריו, כאשר הרכב הצבעים מיועד ליצור הרמוניה כאמצעי לביטוי רגש.  באותו הקיץ החל לעבוד על ציורו המפורסם ביותר 'יום ראשון אחר הצהריים על האי בלה גרנד ז'טה', בסגנון הפוינטליזם, אותו סיים כעבור שנתיים.
אחר-כך עבר להתגורר עם מודליסטית צעירה – מדלין קנובלוך –  שדגמנה עבורו בציורו
"Jeune Femme se poudrant" 1889. היא ילדה לו בן ב-1890, שנקרא בשמו שלו – פייר ז'ורז'.
הוא הציג את משפחתו להוריו רק יומיים לפני מותו ממחלה במרץ 1891.
הוא הותיר אחריו ציור לא גמור בשם 'הקרקס'. שבועיים אחריו נפטר בנו מאותה המחלה. זמן קצר אחר-כך ילדה מדלין את בנו השני שנפטר בלידתו.   ראשון אחר הצהריים על האי בלה גרנד ז'טה' (1884-6),מצויר בשיטת הפוינטליזם.  Jeune Femme se poudrant  1889

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר