חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ג'וני מיטשל


ג'וני מיטשל


ג'וני מיטשל ב-1971

וג'וני מיטשל בזמן האחרון

נולדה ב-7 בנובמבר 1943, פורט מקלאוד, אלברטה – קנדה.
                             
נולדה בשם רוברטה ג'ואן אנדרסון, לאב ממוצא סקנדינבי, קצין בחיל האויר הקנדי, ואם ממוצא אירי-סקוטי, מורה. כבר בילדותה גילתה כשרון בציור ובמוסיקה. בת 7 החלה לנגן בפסנתר ולהלחין מוסיקה.
בגיל 9 לקתה בשיתוק ילדים (פוליו). בעודה מאושפזת החלה לשיר שירי חג המולד – מועד שחרורה המקווה.  אז גם החלה לעשן, עובדה שכנראה השפיעה על גוון קולה בעתיד.  מאז לא חדלה לשיר ולעשן. בנעוריה, בשל חוסר יכולתה לרכוש גיטרה, למדה לנגן ב"יוקולילי" (מין גיטרה קטנה), ולהופיע במסיבות ובבתי קפה בסביבת מגוריה. עם סיום התיכון הלכה ללמוד במכללת אלברטה לאמנות ועיצוב, הפעם עם גיטרה. אבל כעבור שנה עזבה את הלימודים בהכרה מלאה שהיא הולכת להיות זמרת פולק.
ב-1964 הגיעה לטורונטו כדי להגשים את חלומה, אולם שם גילתה שהיא בהריון מחברה לשעבר במכללה. בפברואר 1965 נישאה לזמר צ'אק מיטשל, שנתן לה את שמה הידוע. התינוקת נולדה שבועות אחדים קודם לכן, ומיטשל הסכים, ככל הנראה, לגדלה כבתו. אולם ג'וני החליטה למוסרה לאימוץ, כדי להתמסר לקריירה שלה. הדבר נשמר בסוד עד אשר נתנה לו ביטוי בשיריה, במיוחד בשיר Little Green, באלבומה הרביעי Blue, 1971. את בתה פגשה שוב רק ב-1997.
ב-1965 עבר הזוג מיטשל לארה"ב. הם נפרדו כעבור שנה וחצי. ב-1967 עברה מיטשל לניו-יורק. היא הופיעה בבתי קפה בערי החוף המערבי, וכעת שילבה בהופעות את שיריה. סגנון שירתה ונגינת הגיטרה שלה (היא נהגה לכוון את מיתרי הגיטרה כדי להתאימם להרמוניות המורכבות שביקשה להפיק) החלו למשוך תשומת לב של זמרי פולק וקנטרי ידועים, שהחלו לבצע משיריה. בהופעה בפלורידה שמע אותה הזמר – גיטריסט הנודע דיוויד קרוסבי (אז חבר להקת קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג), התלהב, לקח אותה ללוס-אנג'לס, ועזר לה להוציא את אלבומה הראשון Song To a Seagull, 1968. האלבום האקוסטי לחלוטין זכה בהצלחה שהובילה לאלבום שני Clouds, 1969, המצליח ממנו. מכאן רצה הקריירה שלה במהירות עצומה.
עד 2007 הוציאה 21 אלבומים עם חברות הפקה שונות. אל אלו הצטרפו עד כה 8 אלבומי אוסף, והעבודה בעיצומה. במהלך הקריירה הארוכה התנסתה מיטשל בסגנונות רבים: מפולק, פולק רוק וג'אז, ועד שימוש בסינתיסייזרים עם תומס דולבי הנודע.
במהלך השנים שיתפו עמה פעולה עשרות אמנים מהשורה הראשונה מג'ון באאז ובוב דילן ועד צ'רלי מינגוס. עם האחרון עבדה על אלבום משותף. הוא נפטר במהלך העבודה ומיטשל הוציאה את האלבום בשם Mingus, 1979. אלבומיה זיכוה בפרסים רבים, והיא הרבתה להופיע בעולם כולו. בשנים האחרונות איבדה את קולה והיא לא שרה עוד, אולם היא ממשיכה להשתתף בהפקות המבוססות על שיריה. רבים מספור האמנים שביצעו את שיריה והושפעו מהמוסיקה שלה במשך השנים.  


 אלבומה עם צ'רלי מינגוס, 1979, בו השתתפו גם הרבי הנקוק, ווין שורטר ועוד

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר