חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

טרי גיליאם


טרי גיליאם

נולד ב-22 בנובמבר 1940, מדיסין לייק – מיניסוטה, ארה"ב.
                           
בן בכור לנגר, ולו אחות ואח צעירים. בילדותו עברה המשפחה לקליפורניה.
הוא בלט בין חבריו לכיתה. בתיכון גילה את 'MAD', כתב עת הקומיקס   האנרכיסטי בעריכת הרווי קורצמן, שהשפיע מאד על עבודתו העתידית. עם סיום התיכון התקבל למכללת אוקסידנטל, ללימודי פיסיקה, אותה החליף באמנות, בדרך למדעי המדינה.
כבר בשנתו הראשונה היה לעורך כתב העת המקומי, אותו הקדיש לגיבורו קורצמן, וגם שלח לו גליונות. כאשר סיים את לימודיו עבד בחברת פרסום, משם שלף אותו שקורצמן למגזין החדש שיסד – .HELP! הוא נישא למאפרת ומעצבת התחפושות האנגליה מגי ווסטון ב-1973.
עבודתו כמאייר קומיקס בעיתון עברה גם לקולנוע. באחד מסרטוניו הראשונים השתתף שחקן-קומיקאי אנגלי צעיר בשם ג'ון קליז (אה כן). כשזה חזר לאנגליה הוא משך עמו את טרי גיליאם. שם אייר בסרט בו השתתפו אריק איידל, טרי ג'ונס ומייקל פלין. כאשר הקימו גל אלה את "הקרקס המעופף של מונטי פייטון", צורף גיליאם כמאייר, תחילה, ועד מהרה כשותף מלא. הוא אפילו שיחק בחלק מהסרטים שהפיקו, תמיד בתפקידים שאף אחד אחר לא רצה לשחק. האיורים של גיליאם, שהופיעו כקטעי קישור בין מערכונים, היו לחלק בלתי נפרד מסרטי החבורה, והתאפיינו באותו הומור אנרכיסטי מטורף שאפיין את קטעי המשחק. האנימציה שלו היא סוריאליסטית באופייה, משלבת בין דמויות בועתיות מעוותות פרי דמיונו, לבין דמויות מציורים מימי הביניים והרנסנס, אותן גזר והניע לשם הנפשה. אלו הפכו לשפה אמנותית מוכרת שניתנת לזיהוי מידי. הוא מרבה לערב טכנולוגיה מתקדמת כגרפיקה ממוחשבת, עם טכנולוגיה ישנה כעיוות התמונה באמצעות זכוכית מגדלת. בהמשך החל לכתוב תסריטים ולביים. הוא יצר בעיקר פנטזיות שהכילו ביקורת חברתית ופוליטית חריפה. חלק מהפקותיו היו כה יקרות שהביאו לעימות בינו לבין חברות ההפקה. כך גם נפלו חלק מההפקות בהן החל. ג'י קי רולינגס, מעריצה של גיליאם, היתה מעוניינת בו כבמאי לסרטי הארי פוטר, אולם נתקלה בסירוב מוחלט מחברת האחים וורנר. הוא ביים סרטים בשנים האחרונות, ומתכוון להמשיך גם הלאה. בקריירה שלו עבד עם כוכבים רבים מהשורה הראשונה, ועוד ידו נטויה.


טרי גיליאם בתפקיד נושא כיליו של המלך ארתור ב"הגביע הקדוש" של מונטי פייטון  


באנימציה אופיינית באותו סרט

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר