חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

קורט וונגוט


קורט וונגוט (הבן)


נולד ב-11 בנובמבר 1922, אינדיאנפוליס ארה"ב, נפטר ב 11 באפריל 2007.
                
דור 3 למהגרים מגרמניה, שהתיישבו באינדיאנפוליס, מרכז ארה"ב.
זהות ה"הוזיר" – כינוי לילידי אינדיאנה – מופיעה ברבים מספריו. כבר בתיכון כתב לעיתון בית הספר – הראשון בארה"ב שיצא מידי יום. עם סיום התיכון עבר ללמוד באוניברסיטת בטלר בעיר מגוריו, ממנה עבר לקורנל במדינת ניו-יורק, שם למד כימיה ב-1941-2 וכתב לעיתון הסטודנטים.
ב-1943 החל ללמוד במכון קרניגי לטכנולוגיה. ב-1944 הפסיק לימודיו עקב גיוסו לצבא. הוא נשלח לצרפת. בעודו שם התאבדה אמו אדית. בדצמבר 44 פתחו הגרמנים במתקפתם בבליטת הארדנים. וונגוט, סייר קדמי בדויזית הרגלים 105, נותק מיחידתו.
ב-14 בדצמבר נפל בשבי הגרמנים. כשבוי נשלח לעיר דרזדן, אשר עד אז לא נפגעה כמעט מההפצצות האוויריות. השבויים שוכנו במרתף לאריזת בשר – "בית מטבחיים 5", ומשם נלקחו לבצע עבודות שונות בעיר.
בין 13-15 בפברואר 1945 הטילו מפציצים בריטים ואמריקאים 7100 טון פצצות, בחלקן הגדול פצצות תבערה. בסערת האש שפרצה נחרבו 85% מבתי העיר, ונהרגו עשרות אלפים, אזרחים גרמנים ועובדי כפייה.
קבוצת השבויים ניצלה בזכות מקום כליאתה בבית המטבחיים. לאחר ההפצצה הועסקו השבויים באיסוף גופות ושריפתן. ניסיונו זה של זילות האנושות היה לחוויה מכוננת, והיא מופיע בספרו הנודע "בית מטבחיים 5", 1969 (עובד לקולנוע ב-1972) ובספרים נוספים.
במאי 1945 שוחרר על ידי הצבא האדום וחזר לארה"ב. עם שובו נשא את אהובת נעוריו ונולדו לו שלושה ילדים. כמוכן אימץ את שלושת ילדי אחותו שנפטרה מסרטן בשבוע בו נהרג בעלה בתאונה.
הוא חזר ללמוד, הפעם אנתרופולוגיה בשיקגו, ולכתוב לעיתונים. התזה שלו נדחתה, אולם לימים קיבלה האוניברסיטה את ספרו "עריסת החתול" כתזה והעניקה לו את התואר.


"היה שלום יום שני כחול"(2007-8), ציורו של מייק שולץ לזכרו של וונגוט 

ב-1950 פרסם את סיפורו הראשון, סיפור מדע בדיוני, במגזין. כבר בו ניתן לזהות את סגנונו המיוחד ונושאי סיפוריו פורצי הגבולות. ואכן כזו הייתה כתיבתו מכאן ואילך – אנטי ממסדית, שוברת מוסכמות ורווית דמיון. אפשר למצוא בה את כל מרכיבי הביוגרפיה שלו, כולל תחומי הלימוד בהם התנסה. למשל: "קרח 9" (משם לקחה הלהקה הישראלית את שמה) המופיע בספר 'עריסת החתול' (1963), הוא קרח מטיפוס מיוחד שקופא בטמפרטורה של 90 מעלות פרנהייט, שהוזמן על ידי גנרל במרינס כדי שהמרינס לא יצטרך ללכת בבוץ כל הזמן. כאן בא לידי ביטוי ניסיונו של וונגוט בכימיה.
כתיבתו רווית ההומור והאנטי ממסדית הפכה אותו לאחד מגיבורי "נוער הפרחים" משנות ה-60. דעותיו הפציפיסטיות התאימו להם ככפפה ליד. עד 1997 כתב 14 ספרים, אליהם הצטרפו 6 קבצי סיפורים קצרים, האחרון ב-2008. ב-11 באפריל 2007 נפל בביתו ונגרם לו נזק מוחי. לאחר מספר שעות נפטר בבית החולים. קורט וונגוט הוא מהסופרים האהובים עלי ביותר. כתיבתו מתאימה מאד לבני נוער, ואני ממליץ בחום!!!  


ספרו הידוע ביותר בתרגום לעברית של יורם קניוק

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר