חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ריי צ'ארלס


ריי צ'ארלס

 נולד ב-23 בספטמבר 1930, אולבני – ג'ורג'יה, נפטר ב-10 ביוני 2004. 
                       
נולד כ-ריימונד צ'ארלס רובינסון, לאם שעבדה במנסרה ואב מכונאי ברכבת. הוריו לא היו נשואים, ואביו החזיק ב-4 משפחות במקביל, כך שאמו נותרה לטפל בילדיה לבדה. בהיות ריי בן שנה עברה המשפחה לגינוויל – פלורידה. בהיותו בן 5 ראה את אחיו הקטן טובע למוות בחבית כביסה. באותו זמן לקה במחלת עיניים שגרמה לעיוורונו המוחלט מגיל 7. הוא למד בבית ספר לעיוורים ולחרשים בסנט אגוסטין, ובמקביל למד לכתוב מוסיקה ולנגן במספר כלים, במיוחד פסנתר.  אמו נפטרה בעודו נער, וכך גם אביו שנתיים אחריה. כך נדרש לפרנס את עצמו, והוא החל לנגן בלהקת "הפליבויז של פלורידה", שניגנה בסגנונות שונים. שם החל להרכיב משקפי שמש, שהיו לסמל מסחרי שלו. ב-1947 עבר לסיאטל, וכמעט מיד החל להקליט ולהופיע. שמו קוצר לריי, אבל כדי להבדילו מהמתאגרף הנודע: "שוגר ריי רובינסון" הוא הוסיף לו את השם צ'ארלס. להיטיו טיפסו לצמרת המצעדים, וב-1955 זכה להכרה כלל יבשתית עם רבים משיריו. בעת הזו הקליט במסגרת חוזה עם חברת 'אטלנטיק סיטי' הנודעת, עד למעברו לחברת ABC ב-1959. אם עד אז ניגן והקליט בעיקר ג'ז ובלוז, כעת פנה יותר לכיוון הפופ עם להיטים                כ"Georgia On My Mind", "Hit The Road Jack", ו-"Unchain My Heart".
אלבומיו מתחילת שנות ה-60 – "Modern Sounds in Country and Western Music" מס 1 ו-2, סייעו להכניס את מוסיקת הקנטרי למיין סטרים. שילובי הסגנון שיצר קיבלו את הכינוי "מוסיקת נשמה", שהיתה לסגנון בפני עצמו.
ב-1965 נעצר בפעם השלישית על החזקת הרואין, וכדי להמנע ממאסר נדרש לעבור טיפול גמילה. בנובמבר1977 הופיע בתכנית הטלוויזיה המצליחה "Suterday Night Live", ו-1979 בחרה מדינת ג'ורג'יה בשירו           "Georgia On My Mind", כהמנון המדינה, וריי ביצע אותו בבית המחוקקים שלה. כעת היה מוסיקאי ידוע ומוערך בעולם כולו. הוא הופיע בפני שני נשיאים – רונלד רייגן וביל קלינטון. זכורה לטוב הופעת האורח שלו בסרט
"The Blues Brothers" ב-1980. 
בשנות ה-60 תמך בפומבי בתנועה לשוויון השחורים, ואף סרב להופיע באולמות במדינות דרום, בהם הונהגה הפרדה גזעית. מנגד זכה לביקורות קשות על מסע ההופעות של בדרום אפריקה הגזענית ב-1981. הוא לא הצטיין כאיש משפחה אחראי, ונולדו לו 12 ילדים מנשים שונות.  הוא המשיך להופיע עד סמוך למותו, בביתו בבברלי הילס מסרטן הכבד.


צרור קריקטורות ריי אנדרטה בכיכר ריי צ'רלס באולבני-ג'ורג'יה

 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר