חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

איליה קאזן


איליה קזאן

נולד ב-7 בספטמבר 1909, איסטנבול - תורכיה, נפטר ב-28 בספטמבר 2003.             
נולד בקונסטטינופול (שמה הקודם של איסטנבול) למשפחת קזנצוגולו היוונית. עלייתה של קבוצת "התורכים הצעירים" הלאומית לשלטון ב-1908, גרמה ליחס מפלה כלפי היוונים באימפריה העות'מנית. לכן היגרה המשפחה ב-1913 לניו-יורק. אביו היה לסוחר שטיחים, וציפה שבנו יכנס לעסק המשפחתי. אבל אמא אתנה (ע"ש אלת החוכמה) עודדה אותו לבחור את דרכו בעצמו.
לאחר סיום לימודי יסודי ותיכון התקבל ללימודי דרמה בוויליאמס קולג' ובאוניברסיטת ייל. בשנות ה-30 השתייך ושיחק בקבוצת התיאטרון של ניו-יורק, שם זכה לכינוי גאדג'.
ב - 1934-36 השתייך לתא קומוניסטי סודי. בשנות ה-40 פנה להוליווד, תחילה כשחקן ובהמשך כבמאי מחזות, למשל "חשמלית ושמה תשוקה" (1951) ו"חתולה על גג לוהט" (1955) של טנסי וויליאמס, "כולם היו בני" (1947) ו"מותו של מלח" (1949) של ארתור מילר – עליהם זכה בפרס טוני. כמקביל ביים מחזות לסרטים. פעמיים זכה באוסקר כבמאי, על "הסכם ג'נטלמני" (1947) ואת "חופי הכרך" (1954). באחרון חשף את מרלון ברנדו שזכה באוסקר על משחקו. כוכבי הוליווד רצו לשחק בסרטיו, ביניהם וויויאן לי, קארל מאלדן וג'יימס דין.
בשנים הקשות של צייד המכשפות על ידי הועדת הסנט בראשותו של הסנטור ג'וזף מקארת'י, עמדה לו לרועץ חברותו הקצרה בתא קומוניסטי. הוא נקרא לחקירה, וכדי להציל את הקריירה שלו הסכים להלשין על חברי מפלגה לשעבר, שכבר היו מוכרים לוועדה. הועדה פרסמה רשימה שחורה של אנשים שהיו מעורבים ב"פעילות אנטי אמריקאית" כלשונה, ואלו הוחרמו למעשה על ידי תעשיית הקולנוע והתיאטרון. קריירות רבות חוסלו, רבים אבדו את פרנסתם, היו שהתאבדו, ומי שנשבר "הסגיר שמות" כדי לצאת בעצמו מהרשימה השחורה.
לימים הסביר קזאן שהתפקח מהאשליה הקומוניסטית ושפעל כדי להגן על הליברליזם האמריקאי, אולם השמאל הליברלי בארה"ב הוקיע אותו. הוא המשיך לביים סרטים עד 1976. ב-1999 זכה באוסקר על מפעל חיים. בעת קבלת הפרס ליווהו מרטין סקורסזה ורוברט דה-נירו, שרמזו לקהל "להתנהג יפה". רוב הקהל קם להריע לו, אבל שליש מהנוכחים, ביניהם כוכבים גדולים, ישבו על ידיהם לאות מחאה, וחלק מחאו כפיים בעודם יושבים. הוא נפטר בביתו בניו-יורק, בן 94.

 


תמונה מסרטו הנודע "חופי הכרך" (1954). במרכז מרלון ברנדו. אוסקר על מפעל חיים (1999). ברקע מרטין סקורסזה.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר