חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ז'אן – האנס ארפ


ז'אן – האנס ארפ

נולד ב-16 בספטמבר 1886, שטרסבורג-גרמניה, נפטר ב-7 ביוני 1966.                                   
נולד בשם האנס\ז'אן בשטרסבורג שבחבל המריבה אלזס-לוריין, שנכבש על ידי פרוסיה\גרמניה במלחמת צרפת-גרמניה 1870.
אביו היה גרמני, אמו צרפתייה. חבל הולדתו חזר לצרפת בסיום מלחמת העולם הראשונה. משום כך קשה להגדיר את לאומיותו, עובדה שככל הנראה השפיע על יצירתו. אפילו שמו הפרטי הוחלף רשמית מהאנס לז'אן על ידי השלטון הצרפתי המנצח. עד סוף ימיו המשיך להציג עצמו בגרמנית כהאנס, ובצרפתית כז'אן.
את לימודי האמנות החל בעיר הולדתו באקדמיה לאמנות וחמרים. ב-1904 עבר לפריס, שם פרסם את ראשוני שיריו. בין 1905-7 למד בבית הספר לאמנות בווימאר – גרמניה. ב-1908 חזר לפריס ללמוד באקדמיה יוליאן.
ב-אוגוסט 1914 פרצה מלחמת העולם. כדי להימנע מגיוס לצבא (הצרפתי? הגרמני?) עזב לשוויץ הניטראלית. כאשר נדרש להתייצב בשגרירות הגרמנית לצורך גיוס, כך סיפר לימים, מילא את כל המקומות הריקים בטפסים בתאריך של אותו יום, ובמקום חתימה חישב את סכום כל התאריכים. את הטפסים הגיש כשהוא עירום. הוא נשלח הביתה.
ב-1916 היה בין מייסדי תנועת ה-'דאדא' בציריך, תנועת אמנותית למחאה נגד המלחמה והתרבות שגרמה אותה. ב-1920 היה ממיסדי קבוצת ה'דאדא' בקלן, עם מקס ארנסט ואלפרד גרינוולד. ב-1925 הציג בתערוכה הסוריאליסטית הראשונה, בגלריה פייר בפריס. הוא עבר להתגורר בפריס ב-1926.
ב-1931 פרש מהקבוצה הסוריאליסטית כדי לייסד את תנועת היצירה המופשטת, שהוציאה גם את כתב העת "מעבר" Transition . מאז חי ויצר בפריס, צייר, פיסל וכתב שירה, להוציא את השנים 1942-1945, עת ברח לציריך מפני הכיבוש הנאצי.
לאחר המלחמה הציג גם בארה"ב. הוא נקרא להציב עבודות קבע בכמה בניינים חשובים בארה"ב ובאירופה.
ב-1954 זכה בפרס הפיסול בבינאלה של ונציה. פסליו, בעיקר מעץ ואבן, הינם מופשטים. הם מאופיינים בצורה חלקה המזכירה חלקי גוף אנושי או של בעלי חיים. פסלים רבים שלו מוצגים בעיר הולדתו שטרסבורג, במוזיאון לאמנות מודרנית ועכשיוית. הוא נפטר בבאזל שבשוויץ, לא כאן ולא כאן.


 "Cloud Shepherd", 1953, התקופה המופשטת "חזית חולצה ומזלג" ציור על עץ, 1922, מתקופת ה'דאדא'
.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר