חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ויליאם סרויאן


ויליאם סרויאן

נולד ב-31 באוגוסט 1908, פרסנו-קליפורניה, נפטר ב-18 במאי 1981.
                   
 
נולד למשפחת מהגרים ארמנים ממזרח תורכיה. אביו, כומר בהכשרתו שנאלץ להתפרנס מחקלאות, נפטר ב-1911. ויליאם, אחיו ואחותו, נשלחו לבית יתומים באוקלנד, חוויה שתיאר אחר-כך בסיפוריו. 5 שנים אחר-כך התאחדו עם אמם, שעבדה במפעל לשימורים  בפרסנו. ויליאם המשיך לימודיו בבית הספר הטכני עד גיל 15. אחר-כך רכש השכלה בכוחות עצמו תוך שהוא מתפרנס מעבודות מזדמנות.
ראשוני מאמריו פורסמו כתב העת   The Overland Monthly, ב-1930. ב-1933 פרסם סיפורו "הגלגל השבור" במגזין הארמני Hairenik, בשם העט סיראק גוריאן. רב המכר הראשון שלו "שמי ארם" (1940) הוא קובץ סיפורים קצרים המתארים את סביבת חייו של גיבורם - בן מהגרים קטן, בעיירה קטנה שתושביה מגדלים מטעי פרי למחייתם. 
במלחמת העולם השנייה גויס לצבא האמריקאי, וב-1942 נשלח בצוות צילום לבריטניה. בתקופה זו כתב את הרומן "הרפתקאותיו של ווסלי ג'קסון" שבגינו כמעט והועמד לדין באשמה של פציפיזם. ב-1943 נישא לקרול מרקוס. נולדו להם שני ילדים בטרם התגרשו. הבן ארם היה לסופר, והבת לוסי – שחקנית. ויליאם עבד ללא הפסקה, כתיבתו הקולחת לא נזקקה לעריכה. אולם את הכנסתו היפה בזבז על שתייה והימורים. מ-1958 התגורר ועבד בעיקר בפריז.
חוץ מסיפורים פרסם מאמרים וזיכרונות על פגישות עם אישים כמחזאי ג'ורג' ברנרד שאו, המליחן יאן סיבליוס והשחקן צ'רלי צ'פלין. בסוף שנות ה-60 ובשנות ה-70 הרוויח די הצורך כדי לשלם את חובותיו סוף סוף. "כל אחד חייב למות" אמר, "אבל תמיד האמנתי שבמקרה שלי יהיה יוצא מן הכלל". אבל לא היה, הוא מת בעיר הולדתו פרסנו בגיל 72.

סרויאן כתב גם מחזות ותסריטים. הוא זכה בפרס פוליצר ופרס המבקרים של ניו-יורק טיימס. כתיבתו שופעת אופטימיות ושמחת חיים מבלי להעלים את הסבל והאסונות. בין יצירותיו הידועות שתורגמו לעברית: "הקומדיה האנושית" (1943, משחק בשם יצירתו הנודעת של דנטה – הקומדיה האלוהית), והסיפור הקצר:"התספורת, או – דודי המסכן מיזק שראשו נערף על ידי נמר קרקס".


 אנדרטה לזכרו בעיר הולדתו פרסנו - קליפורניה


 ובבירת ארמניה ירבאן – סרויאן הוא הסופר הארמני המפורסם ביותר בעולם.


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר