חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

תומס מאן


תומס מאן


נולד ב-6 ביוני 1875, לובק-גרמניה, נפטר ב-12 אוגוסט 1955.
נולד לאב סוחר גירענים וסנטור, ולאם ילידת ברזיל, אח שני להיינריך (בעצמו סופר ידוע).
ב-1891 נפטר אביו וחברת הסחר שלו פורקה. המשפחה עברה למינכן. מאן התכוון להיות עיתונאי, לכן למד באוניברסיטה של מינכן ובאוניברסיטה הטכנית של מינכן היסטוריה, כלכלה, תולדות האמנות וספרות (פעם עיתונאים חשבו שהם צריכים להיות משכילים...).
ב- 1894-5 עבד בחברת ביטוח, אולם הוא נטה לכתיבה. סיפורו הראשון "אדון פרידמן הקטן" פורסם בעיתון
ב-1898. ב-1905 נשא את קטיה פרינגשהיים, בת למשפחה יהודית חילונית משכילה. נולדו להם במשך השנים 6 ילדים, שהיו לדמויות ידועות בתחומי האמנות.
עד 1933 התגוררה המשפחה במינכן, להוציא תקופות שהייה קצרות של תומס בפלשתינה וברומא. בתקופה זו כתב יצירות ענק, ביניהן "בית בודנברוק" (1901) האוטוביוגרפית במידה רבה, אשר זיכתה אותו בפרס נובל לספרות ב-1929. כמוכן כתב את 'הר הקסמים', 'מוות בונציה' ועוד.
בין השאר כתב אפוסים על נושאים מקראיים, למשל יוסף ואחיו. בפברואר 1933, חודש לאחר עליית הנאצים לשלטון, נתן הרצאה רווית ביקורת כלפי השלטון הנאצי. לא היתה זו הפעם הראשונה, במלחמת העולם ביטא תמיכה בקיסר, ובתקופת ויימר היה מתומכי הרפובליקה הבולטים, ואף קרא לחבריו האינטלקטואלים לתמוך בדמוקרטיה ולהוקיע את הנאצים.
בפברואר 1933יצא לסיור בעולם, ולא שב לגרמניה. הוא בחר להתגורר בשוויץ עם משפחתו (היהודייה למחצה). ב-1939 היגר לארה"ב ולימד מספר שנים באוניברסיטת פרינסטון בקליפורניה, ואף קיבל אזרחות ב-1944.
ב-1952 חזר לשוויץ. מעולם לא שב להתגורר בגרמניה, אם כי ביקר בה מספר פעמים לשם הרצאות. ב-1955 נפטר ונקבר בשוויץ. ב-1975 נחשפו לראשונה יומניו, בהם התלבטות קשה עם מחשבות הומוסקסואליות.
זה האיר באור חדש ניואנסים שונים ביצירותיו. למותר לציין שבחייו מעולם לא נתן לכך ביטוי.

    


תומס (משמאל) עם אחיו הסופר היינריך


 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר