חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

איזידורה דאנקן


איזידורה דנקן

נולדה ב-26 במאי 1878, סן-פרנסיסקו-ארה"ב, נפטרה ב-14 ספטמבר 1927.  
נולדה בשם דורה אנג'לה דנקן למשפחה ענייה. אביה, בנקאי פושט רגל, התגרש מאימה, עמה גדלה. אימה הייתה מוזיקאית ולכן זכתה לחינוך תרבותי. כילדה קטנה למדה בלט ועמדה על נעלי הפוינט, אולם החליטה במהרה שלרקדן צריך קשר ישיר עם הרצפה, ומאז רקדה יחפה. את בית הספר עזבה בגיל צעיר מאד כי "הוא פגע באישיותה". במקום זה סייעה לפרנסת המשפחה בשעורי מחול שנתנה לילדים.
ב-1895 הצטרפה ללהקת המחול של דאלו בניו-יורק, אולם עזבה כעבור 4 שנים בגלל פערי גישה למחול בינה לבין דאלו. הבלט הקלאסי חונק את הרקדן, טענה, ואין עוד מקום לגוון. הניסיון להתעלם מהמשקל  נוגד את הטבע ומונע זרימה.
ב-1901 עזבה ללונדון. במוזיאון הבריטי לאומנות יוון העתיקה ראתה כדים ועליהם ציורים של אנשים דו ממדיים. היא ראתה בדמויות אלה תנועות של חופש שאימצה לריקודים שלה. אחר כך קראה את ספרו של ניטשה "הולדתה של הטרגדיה", בו תאר שני דחפים מנוגדים המניעים את האדם – תבונה ותשוקה. דנקן המשיכה במסעותיה באירופה. היא הגיעה ב-1905לסנט-פטרבורג ברוסיה, שם פגשה באמרגן הנוגע דיאגילב ובכוכבי להקתו אנה פבלובה וואצלב ניז'ינסקי. הם קיבלוה בזרועות פתוחות ואהבו את הריקוד היחף שלה. היא חזרה לפריז, שם ראתה את פסליו של אוגוסט רודן. יופי תמיד קיים אך הוא קיים בפנימיות ולאו דווקא בחיצוניות. כלומר לכל יצירת אומנות בין שזו מוזיקה, אומנות פלסטית או מחול יש יופי פנימי בתנאי שליצירה יש אופי.
ברוח זו פתחה ב-1909 בית ספר למחול בברלין. למרבה הצער כמעט שלא נותר תיעוד משיעוריה, כי היא מעולם לא עבדה מסודר ולא דאגה לתיעוד. חייה הפרטיים היו סוערים ביותר. נולדו לה שני ילדים משני רומנים שונים. שני הבנים נהרגו בתאונה ב-1913כאשר המכונית בה ישבו התדרדרה לנהר הסינה בפריס. בזמן מלחמת העולם הראשונה, חזרה דנקן לרוסיה, והקימה שם אקדמיה למחול. היא שהתה שם שנים אחדות לאחר המהפכה הבולשביקית. אחר-כך שבה לצרפת, כאשר היא נעה בין פריז לבין הים התיכון, מותירה חובות במלונות פאר, אותם שילמו חבריה ומוקיריה. מותה בעיר ניס בדרום צרפת, בגיל 50 היה דרמטי כחייה, צעיף המשי המצויר שקיבלה במתנה מצייר רוסי צעיר נתפס בגלגלי מכוניתה הנוסעת וגרר אותה אל מותה. על כך אמרה גרטרוד שטיין: "תשוקות יכולות להיות מסוכנות". גופתה נשרפה ועפרה נקבר על יד ילדיה.
איזידורה דאנקן בציור של אברהם וולקוביץ (1915)

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר