חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

בוב דילן


בוב דילן


 
נולד ב-24 במאי, 1941, היבינג – מינסוטה, ארה"ב.  
נולד כרוברט אלן צימרמן, למשפחת יהודים מהגרים. אביו ממוצא ליטאי ואמו מטורקיה.
בילדותו הרבה להאזין לתחנות מוסיקה ברדיו, בלוז, קאנטרי ורוק אנד רול.
כתלמיד תיכון הקים להקה בשם "The Golden Chord", בה הופיע כפסנתרן מלווה. ב-1959 החל ללמוד באוניברסיטת מינאפוליס. תוך כך החל לנגן עם נגנים מקומיים, וכאן גם החל לכנות עצמו "בוב דילן".
ב-1961 נטש את לימודיו ונסע לניו-יורק, לפגוש את אליל נעוריו וודי גת'רי. בניו יורק הופיע בגריניץ' וילדג', במופעי חימום, עד ששמע אותו מבקר המוסיקה של ה"ניו יורק טיימס" וכתב עליו ביקורת נלהבת. חודש אחר-כך הוחתם על חוזה הקלטות ב'קולומביה רקורדס'.
אלבומו הראשון, "בוב דילן" (1962), הבוסרי משהו, הוא בעיקר חמרים מסורתיים עם מעט חומר מקורי שלו.
ב-1963 כבר היה פעיל בתנועה לזכויות האזרח. בין השאר הופיע בהפגנת הענק בוושינגטון, בו נאם מרטין לותר קינג את נאום "יש לי חלום" הנודע. בשנה זו הוציא את אלבומו השני "The FreeWheelin' Bob Dylan" שהצליח מאד. זו היתה פריצת דרך לשירת המחאה, שהחדירה הפוליטיקה למוסיקה הפופולארית. אלבומיו הבאים המשיכו במגמה זו, והשירים הפכו מתוחכמים וציניים יותר ויותר. הוא שר על רצח פעילי זכויות אזרח, על הכורים והחוואים שעולמם מתפורר ונושאים דומים. בתקופה זו הופיע ואף חי בזוג עם ג'ואן באאז, שנחשבה למלכת מוסיקת המחאה והפולק האמריקאי. אולם לאחר רצח קנדי התרחק מהתנועה לזכויות האזרח ומג'ואן באאז. ב-1964 הוציא את אלבומו "Another side Of Bob Dylan", שכלל שירי אהבה ופרידה רכים. אחר-כך חזר ליצור מוסיקת מחאה רוקיסטית, כשהוא מנגן בגיטרה חשמלית. ב-1965 חבר ללהקת ההוקס, שנודעה אחר כך בכינוי "The Band". העבודה המשותפת הולידה את האלבום "Blond on Blond", ולמסע הופעות באירופה ואוסטרליה. הלחץ הגובר גרם לו לצרוך יותר ויותר סמים, עד שהתהפך ונפצע עם האופנוע שלו ביולי 1966.
התקופה הבאה היתה רגועה יותר, ללא הופעות, כשהוא מקליט עם הלהקה מספר אלבומים בסגנונות שונים. בשנות ה-70 הכריז כי נולד מחדש נוצרי והוציא אלבומים בעלי תוכן דתי ממש, צעד שזכה לביקורות שליליות ביותר בקרב חבריו המוסיקאים (ג'ון לנון למשל). אחר-כך חזר ליהדותו ואפילו למד אצל חסידי חב"ד. הוא ממשיך לכתוב ולהוציא אלבומים גם היום. דילן הוא הטיפוס המחפש והמנסה לאורך כל הקריירה המוסיקלית שלו כמו גם בחייו האישיים. השפעתו על המוסיקה האמריקאית והעולמית עצומה.


בוב דילן עם "הלהקה" במסע ההופעות האין סופי בשנות השמונים 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר