חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ריצ'ארד אבדון


ריצ'רד אבדון

 נולד ב-15 במאי, 1923, ניו-יורק, נפטר ב-1 באוקטובר 2004.      

נולד למשפחה יהודית שהיגרה מרוסיה. עבר את מערכת החינוך הרגילה וסיים תיכון ללא תעודת בגרות.
ב-1942 הצטרף לצי הסוחר האמריקאי כצלם תמונות פספורט של ימאים.
ב-1944 עזב והחל לצלם פרסומות עבור חנות כלבו.  כמעט מיד גילה אותו אלקסי ברודוביץ', עורכו האמנותי של מגזין האופנה Harper's Bazaar, שלקח אותו לצלם עבור המגזין.
ב-1946 פתח סטודיו עצמאי והחל לצלם עבור מגזינים נוספים, ביניהם Vogue ו-Life.  בתוך כך הפך לצלם הראשי של "הארפר בזאר". ייחודו כצלם אופנה היה בכך שצילם את דוגמניותיו כשהן מביעות רגש ותוך כדי פעילות. עד אז מקובל היה שהדוגמניות צולמו חסרות יחס למצלמה, שהרי המוקד היה הבגד ולא האדם. 
ב-1963 החל להרחיב את תחומי הצילום. הוא צילם מטופלים בבית חולים לחולי נפש, פעילות של התנועה לזכויות האזרח בארה"ב, פעולות מחאה נגד מלחמת ויאטנאם ואת נפילתה של חומת ברלין.  אולם יותר מכל התפרסם כעת כצלם דיוקנאות. את האנשים צילם על רקע לבן, כשהם מביטים ישירות למצלמה. הוא ביקש לבחון עד כמה מסוגל הצילום לחשוף את אישיותה של הדמות המצולמת.
ככל שגדל פירסומו התייצבו מול מצלמתו אישים מפורסמים ביותר – אייזנהאור, הביטלס, מרלין מונרו ועוד. אולם הוא צילם גם אנשים לא ידועים. מוכרת במיוחד סידרת צילומיו 'המערב האמריקאי' (1979 – 1985) בה צילם בוקרים, כורים, עובדי בארות נפט, נוודים ועוד, כולם בסביבתם ובבגדי עבודתם. אלה זכו ליחס של כבוד לא פחות מכפי שזכו לו ידועי השם. על הצילום אמר:"הצילומים מדויקים מאד, אך אף אחד מהם אינו אמת". ב-1992 היה אבדון לצלם קבוע של המגזין "The New-Yorker" עד יום מותו. הוא זכה בפרסים רבים ויוקרתיים. ב-2004, בעודו עובד על פרויקט עבור ה"ניו-יורקר", קיבל שטף דם במוח ונפטר.
שנה לפני מותו פרסמה הצלמת לורה ווילסון, שהיתה אסיסטנטית שלו, אוסף צילומים משלה: 'אבדון בפעולה, במערב האמריקאי', שהנציחה אותו בפרויקט המזוהה עמו כל כך.רינגו סטאר (1967), מצילומי הדיוקן המפורסמים של אבדון.


פועל בקידוח נפט, מתוך 'המערב האמריקאי'.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר