חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אבל פן


אבל פן

 נולד ב-1883, קרסלאבקה- לאטביה, נפטר ב-1963 בירושלים.      
נולד בשם אבא פפרמן, אביו היה רב וראש ישיבה ואבל זכה לחינוך דתי בחדר. את יסודות הרישום והציור קנה בהיותו בן שתים עשרה אצל הצייר יהודה פן מויטבסק, שהיה גם מורם של מרק שאגאל ואוסיפ זאדקין.
סבב בערי רוסיה ופולין כשהוא מתפרנס כשוליה של ציור שלטים. בשנת 1898 החל לימודיו בבית הספר לאמנויות יפות באודסה. פרעות קישינב בפסח 1903 הותירו בו חותם עמוק.
כמו ביאליק ('בעיר ההריגה') יצא לקישינב כדי לתעד בציור את מעשה הטבח. תחושת הכאב שהותירו בו הפרעות נטעה בו נחישות להקדיש את כשרונו לתיעוד הגורל היהודי.


ארבע האמהות (מימין לשמאל - שרה רבקה רחל ולאה) 1934


עם סיום לימודיו באודסה עבר לפריס ועסק שם בעיקר בציורים מהווי חיי היהודים, תוך שהוא מפתח הומוריסטית-קריקטוריסטית. בשנת 1912 הוזמן פן על–ידי בוריס ש"ץ להורות ציור בבית הספר בצלאל בירושלים. פן נענה להזמנה ולימד שנה אחת. שנה אחר כך, כאשר שב לפריס לאסוף את מטלטליו ולחזור לירושלים, פרצה מלחמת העולם הראשונה ופן, שהיה נתין ארץ אויב מנקודת מבטו של השלטון התורכי, לא הורשה לשוב ארצה.
לעומת זאת נמצא לכשרונו ביקוש בעיתונות הצרפתית, בה ציר קריקטורות שהציגו את אכזריות הגרמנים. במקביל יצר סידרת רישומים שתארו את סבל היהודים תחת השלטון הרוסי בקרבת החזית הגרמנית. הרישומים תארו בריאליסטיות מכוונת סצינות של גירוש, אלימות והרס, שיצרו רושם כאילו פן היה שם בעצמו. את הסדר הזו לקח פן לארה"ב ב-1917 וזכה להצלחה רבה.
בשנת 1921 שב לירושלים, לבצלאל. כעת הקדיש עצמו לציורי התנ"ך. היתה זו מגמה מקובלת בקרב האמנים הציוניים שביקשו לגבש מקור השראה אלטרנטיבי ליהדות הגלותית. פן השתמש בדמויות מזרחיות שפגש בירושלים ובקרב הבדווים, תוך כוונה להציג את התנך וגיבוריו באופן ריאליסטי, כאילו הוא נוכח באירועים עצמם.
ב-13 במאי 1948 שכל את בנו אלדד, מפקד בפלמ"ח, בקרבות גוש עציון ערב נפילתו. השכול, שכבר הופיע כנושא בציוריו קודם לכן, העמיק עתה אל תוך ציוריו, למשל בציירו את עקדת יצחק בה מתאבל אברהם על בנו העומד למות, ובידו המאכלת, תוך שהוא מוציא את המלאך והשה המקראיים המבטיחים הצלה.
ציוריו של פן הוצגו לאחרונה במסגרת תערוכת "היינו כחולמים" במוזיאון ישראל 2003. 'עקדת יצחק' (1943), המלאך והכבש המקראיים אינם נוכחים


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר