חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

ארתור שנאבל


ארתור שנבל

 נולד ב-17 באפריל 1882, ליפניק-פולין, נפטר ב-15 באוגוסט 1951.  
נולד בשלזיה - החלק האוסטרו-הונגרי של פולין, יהודי, אח צעיר לשתי אחיות. בגיל שנתיים עבר עם משפחתו לווינה הבירה. התחיל לנגן בפסנתר באופן ספונטאני בגיל 4, בעת שיעוריה של  אחותו.
בגיל 6 כבר למד בקונסרבטוריון של וינה (כיום האוניברסיטה למוסיקה ואומנויות הבמה של ווינה), אצל פרופסור האנס שמידט. בגיל 9 התקבל כתלמיד אצל תיאודור לשטיצקי הנודע, והמשיך כתלמידו בין 1891-1897.
היה זה לשטינצקי שאמר לו:"לעולם אל תהיה פסנתרן, אתה מוסיקאי", ושנאבל לקח זאת עמו לאורך כל הקריירה הנפלאה שלו, הוא נודע לימים כפסנתרן עם טכניקה לא מושלמת (הוא טעה לא פעם בעת הנגינה) אבל עם פרשנות מוסיקאלית עמוקה ביותר.
הוא עצמו העיר על נגינתו של יוהנס ברהמס, לאחר שנכח בקונצרט של רביעיתו:"על אף הצלילים החסרים היתה זו נגינה דגולה".
ב-1900, והוא בן 18, עבר לברלין והחל בקריירה מקצועית כפסנתרן. הוא נשאר שם 33 שנים. הקריירה שלו נסקה בעקבות הופעות כסולן תחת ניצוחו של ארתור ניקיש הנודע, כמו גם נגינה בהרכבים קאמריים וליווי שירתה של אשתו לעתיד תרזה בהר. הוא יסד את שלישית שנאבל הראשונה ב-1902 עם הכנר ווילפרד ויטנברג והצ'לן אנטון הקינג. ב-1905 יסד שלישיה שניה עם קארל פלש וג'ין ג'רארדי. לימים הצטרף לרביעיה עם הכנר ברוניסלב הוברמן (מייסד התזמורת הפילהרמונית שלנו), הויולן – מלחין פאול הינדמית והצ'לן גרגור פיאטיגורסקי.
לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה יצא לסיורי הופעות בארצות רבות, ארה"ב, אנגליה, בריה"מ ועוד. הוא ניגן והתיידד עם בכירי המוסיקאים בזמנו, יוזף סיגטי,  פבלו קזאלס, ברונו וולטר, אוטו קלמפרר, ועוד. 
מ-1925 לימד באקדמיה של ברלין, וכיתות האמן שלו זכו להערכה כבירה. עם עליית הנאצים נאלץ שנאבל היהודי לעזוב את ברלין. הוא עבר תחילה לאנגליה, וב-1939 לארה"ב שהעניקה לו אזרחות ב-1944. 
הוא שב להופיע באירופה לאחר סיום מלחמת העולם ה-2. הרפרטואר שלו הורכב בעיקר מיצירותיהם של המלחינים האוסטרים - גרמנים הדגולים, באך, מוצרט, בטהובן, שוברט, שומן וברהמס. הוא העדיף אותם על פני היצירות הוירטואוזיות של ליסט ושופן. הוא לא הרבה לנגן יצירות מהמאה ה-20. הוא הלחין בעצמו מספר יצירות שלא זכו להצלחה. נפטר ונקבר בשוויץ.


הצ'לן פורניר, שנאבל, הויולן פרימרוז והכנר סיגטי (1947)


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר