חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פול רובסון


פול רובסון

נולד ב-9 באפריל 1898, ניו-ג'רסי, ארה"ב. נפטר ב-23 בינואר 1976.

בן חמישי לעבד נמלט מצפון קרוליינה שסיים תואר ראשון באוניברסיטת פנסלבניה, ואם לבנה ממשפחה קוויקרית מתנגדת לעבדות.
ב-1915 סיים תיכון בהצטיינות. קיבל מלגת לימודים באוניברסיטת ראטגרס כספורטאי מצטיין. נתקל בעוינות גזענית במהלך לימודיו, עד כדי פגיעה פיסית, אך לא נשבר וסיים בהצטיינות. אחר- כך למד משפטים באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, כשהוא מממן לימודיו כשחקן פוט-בול מקצועי.
כשסיים לימודיו ב-1923 החל לעבוד במשרד עורכי דין בניו-יורק, אך עזב כאשר מזכירה סירבה לקבל ממנו הכתבה בגלל צבע עורו. בשלב זה פנה יותר ויותר לקריירה מוסיקאלית, כזמר בס בעל קול יוצא דופן באיכותו.
הוא היה הראשון שהכניס שירי דת ונשמה אפרו-אמריקאיים לאולמות הקונצרטים, והרחיב מאד את מעגל אוהבי הז'אנר בעולם כולו. הוא השתתף גם במחזות, מחזות זמר, אופרות ו-11 סרטי קולנוע (בעיקר בריטיים).
הוא גילה עניין רב בשירים עממיים מכל העולם, ושר בשפות רבות, כולל סינית, רוסית, יידיש ועוד. הוא היה מעורב מאד פוליטית, גם בהשפעת חוויותיו האישיות. הוא נאבק על זכויות השחורים בארה"ב, בעיקר בהפרדה הגזעית ומעשי לינץ'בדרום. אבל מאבקו פרץ הרחק מעבר לגבולות ארה"ב. הנאצים כללו אותו ברשימת מבוקשים לחיסול לאחר שיכבשו את בריטניה, בה שהה רובסון בשנות ה-40 הראשונות. פעילותו הפוליטית הביאה אותו למקומות שונים בעולם, למשל לספרד כדי לתמוך בלוחמים הרפובליקנים במלחמת האזרחים, לווילס למחות על מצוקת הכורים, ולשיר ללוחמים אמריקאים בחזיתות השונות במלחמת העולם השנייה. ידועה ושנויה במחלוקת במיוחד חברותו במפלגה הקומוניסטית בארה"ב, ותמיכתו בבריה"מ הסטליניסטית. בשנות ה-30 אף הוזמן לסייר בבריה"מ וזכה ליחס של אח"מ. הוא התרשם מאד מ"המדינה הנקייה מדעות קדומות ומגזענות". הוא המשיך להציג עמדה זו שנים רבות אחר-כך.
בעת שמעריצים אחרים התפקחו בינתיים, ספד לסטלין במותו ב-1953: "לך חבר אהוב". לעומת זאת קיים ב1949, בעת ביקור בבריה"מ, קונצרט לכבודם של ידידיו האמנים היהודים מיכולס ופפר, שנרדפו על ידי אותו סטלין. פעילותו הקומוניסטית הביאה ב-1950 להחרמתו על ידי חברות התקליטים והתקשורת בארה"ב, עד כדי כך שלא ניתן היה למצוא תקליטים, הקלטות וסרטים שלו בארה"ב עד 1970. הוא עצמו העדיף להתגורר בבריטניה חלק נכבד מתקופה זו. כיום נחשב רובסון לאמן דגול גם בארה"ב, ותקליטיו מבוקשים מאד.  


בסרט "The Proud vally" על מצוקת הכורים בווילס (1940)

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר