חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

מריו ורגס יוסה


מריו ורגס יוסה

נולד ב-28 במרץ 1936, ארקיפה פרו.
         
בן יחיד למשפחה מהמעמד הבינוני,  הוריו נפרדו לפני שנולד, חמישה חודשים לאחר שנישאו. בשנות ילדותו חי עם אמו בבוליביה. לאחר מכן שבה המשפחה אל פרו בעקבות סבו, שהחזיק במשרה פוליטית רמה בעיר פיאוּרה.
ב-1946 התמקמה המשפחה בלימה הבירה, שם פגש בפעם הראשונה את אביו, שחזר לאמו.
בן ארבע-עשרה החל ללמוד באקדמיה צבאית בלימה, אך פרש שנה לפני שהשלים את לימודיו. הוא שב לפּיאוּרה, סיים את חוק לימודיו ועבד בעיתון המקומי. שם גם הועלתה על הבמה יצירתו הדרמטית הראשונה.
ב-1955 החל ללמוד ספרות ומשפטים באוניברסיטה בלימה. באותה שנה, בגיל תשע-עשרה, התחתן.
ב-1959 הוא יצא לספרד בזכות מלגת לימודים, כדי להשלים את לימודי הדוקטורט שלו בספרות.
ב-1964 התגרש, וב-1965 נישא בשנית ועבר לפריס. ב-1963 הופיע הרומן הראשון שלו –" העיר והכלבים", המבוסס על חוויותיו באקדמיה הצבאית. הספר הוציא למחברו שם בעולם. הוא הוכתר כאחד מנציגיו החשובים של הגל הלטינו-אמריקני בספרות, לצד גבריאל גרסיה מארקס הקולומביאני, חוליו קורטאסר הארגנטיני וקרלוס פואנטס המקסיקני.
ב-1966 ראה אור "הבית הירוק", שניכרת בו השפעתו של ויליאם פוקנר. ב-1967 הראשון לזכות בפרס הספרותי החשוב על שם הסופר והפוליטיקאי הוונצואלי רוֹמוּלוֹ גַלֶגוֹס. ב-1969 פרסם את "שיחות בקתדרלה", ניסיונו הראשון ליצור "פרוזה טוטלית" - תיאור רחב של כל שכבות החברה. הוא הוסיף לכתוב במגוון ז'אנרים, קומדיה, תעלומת רצח, רומן היסטורי, מותחן פוליטי ורומן ארוטי. כמוכן כתב ספרי עיון בנושאים שונים. ספריו תורגמו ליותר
מ-30 שפות (כולל עברית).
מלבד כתיבה הוא מעורב מאד בפוליטיקה. בתחילה היה קומוניסט ותמך בקסטרו בקובה. אולם בהמשך זז ימינה לכיוון הניאו-ליבראלי. ב-1990 אף התמודד בראש קואליציה ימין מרכז על נשיאות פרו, אך הפסיד בבחירות לפוג'ימורי. כיום הוא ממבקריו החריפים של נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז. הוא חי בספרד, שהעניקה לו אזרחות, מלמד וכותב.            כריכת ספרו האחרון (2007) בתרגום לעברית

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר