חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

רודולף נורייב


רודולף נורייב

 נולד ב-17 במרץ, 1938, רוסיה, נפטר ב-6 בינואר 1993.
      
נולד ברכבת הטרנס סיבירית בעת שאימו ההרה נסעה להצטרף לבעלה, קומיסר בצבא האדום, שהוצב בולדיבוסטוק (בחוף האוקיאנוס השקט).
הוא גדל במחוז בשקיריה, מזרחית לוולגה. בילדותו הוגנב על ידי אמו למופע בלט והוא התאהב. הוא הצטרף ללהקת מחול בשקירית. מוריו זיהו את כשרונו והמליצו לו ללמוד בלנינגרד.
בעת מסע הופעות של להקתו במוסקבה עמד בבחינות הקבלה של להקת בולשוי, אך העדיף את קירוב בלנינגרד. הוא עזב את להקתו ונסע ללנינגרד.
ב-1955, והוא בן 17, התקבל לאחת הלהקות הקשורות עם קירוב. על אף ההתחלה המאוחרת  התגלה כרקדן מחונן. הוא עבד שעות על שעות כדי לגשר על הפיגור תחת הדרכתו של אלכסנדר פושקין. המורה הדגול גם הזמינו להתגורר בביתו, ובתמורה ניהל נורייב רומן עם אשתו של פושקין.
בסיום לימודיו החתימו קירוב כחבר בלהקה, והוא הפך לסולן בלהקה. בת זוגו לסולו היתה נינה קורגופקינה, כ-10 שנים מבוגרת ממנו. ככוכב על זכה למעמד של גיבור לאומי, כולל הזכות להופיע מחוץ לבריה"מ. אבל בגלל "התנהגות לא נאותה" הוגבל לאחר זמן להופעות רק בתוך בריה"מ.
ב-1961 הוזמן נורייב ברגע האחרון להחליף רקדן שנפצע במסע הופעות באירופה. הופעתו בפריז חשמלה את הקהל, אבל הוא שבר את כללי ההתנהגות והתרועע עם רקדנים צרפתים. הקג"ב החליט לשלוח אותו מיד חזרה הביתה. נמסר לו שהוא נדרש להופעה מיוחדת בקרמלין ולכן לא ימשיך עם הלהקה ללונדון. נורייב חשש שייאסר מיד עם שובו.
ב-17 ביוני 1961, בשדה התעופה לה-בורג'ה, הוא "נפרד" מחבריו הצרפתים, שלחשו לו באוזן לברוח אל השוטרים הצרפתים. נורייב זינק כששני אנשי קג"ב רודפים אחריו. הם השיגו אותו והתפתחה תגרה. השוטרים הצרפתים הפסיקו אותה ונורייב נשאר בצרפת. תוך זמן קצר הפך נורייב לכוכב בינלאומי.
במסע הופעות בדנמרק פגש את אריק ברוהן, רקדן ומנהל הבלט השבדי המלכותי (בלט הוא מלכותי אם רק אפשר...) שהפך למאהבו ומדריכו האמנותי הקרוב.
מרגוט פונטין מהבלט המלכותי (!) הבריטי היתה לבת זוגו בדואטים הגדולים של הבלט המסורתי וידידתו הקרובה. במקביל הופיע בסרטי קולנוע רבים.
לבריה"מ הורשה לשוב רק ב-1989, בתקופת שלטונו של גורבצ'וב,לבקר את אמו על ערש מותה. אז הוזמן לרקוד במופע של בלט קירוב בלנינגרד ופגש רבים מחבריו ומוריו אותם לא ראה מאז עריקתו.
ב-1990 התפתחה בגופו מחלת האיידס, שהביאה למותו ב-1993. הוא נקבר בבית הקברות הרוסי בפריז.  השפעתו על הבלט הקלאסי היתה עצומה, בעיקר בפריצת גבולות בתפקידים הגבריים.      

           
עם מרגוט פונטין בסרט "רומיאו ויוליה", 1961.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר