חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אורנט קולמן


אורנט קולמן

נולד ב-9 במרץ 1930, פורט וורף, טקסס, ארה"ב.
                    
כבר בגיל צעיר הופיע כנגן סקסופון טנור בסגנונות R&B וביבופ. אחר-כך עבר לסקסופון אלט בחפשו צליל חריף ובכייני שמאפיין אותו כל כך. החיפוש בכיוון זה הובילו מאוחר יותר לנגן ולהקליט בסקסופון פלסטיק (צעצוע).
ב-1950 עבר ללוס אנג'לס והתפרנס מעבודות מזדמנות. הוא המשיך לחפש את דרכו המוסיקאלית, אך סגנונו המיוחד לא הקל עליו. חוסר הידע שלו בהרמוניה הקשה עליו להשתלב בנגינה משותפת, טענו שהוא "חורג מהמסגרת".
ב-1959 הקים רבעית ג'ז עם הבסיסט צ'רלי היידן, המתופף בילי היגינס והחצוצרן דון צ'רי. בחירתו הנועזת שלא להכליל פסנתר בהרכב אפשרה לו לאלתר באופן חופשי, ללא מגבלות הרמוניות. הרביעייה הקליטה את האלבום  "The Shape Of Jazz To Come" (השם מצהיר על המגמה).
באלבום ניגן קולמן בסקסופון הצעצוע, וצ'רי ניגן בחצוצרת כיס בעלת צליל צפצפני במיוחד. המבקרים נחלקו, היו שטענו שקולמן לא מבין דבר בג'ז, בעוד אחרים ראו בו גאון. כך או כך היה האלבום לפורץ דרך באוונגרד ג'ז.
הם החלו להופיע במועדוני הג'ז המובילים בניו-יורק. ליאונרד ברנשטיין, ליונל האמפטון, "רביעית הג'ז המודרני" ועוד אהבו ועודדו אותם. מיילס דיוויס הצהיר מנגד שקולמן "דפוק מהיסוד". בשנות ה-60 המשיך בניסיונותיו, הוא הקליט את "Free Jazz: A Collective Improvisation", עם הרכב של רביעיה כפולה, בכל אחת מהן סקסופון, חצוצרה, בס ותופים (ללא פסנתר!), כל רביעייה בערוץ נפרד ליצירת אפקט סטריאו. הנגינה מאולתרת לחלוטין, כאשר כל נגן מבצע את הסולי שלו בחופשיות מוחלטת (אין פסנתר), וכל נגן יכול לפרוץ עם קטע ספונטאני קצר משלו בכל עת שירצה, גם אם הוא שייך לרביעייה האחרת. שילוב שני המתופפים יצר גם הוא אפקטים חסרי תקדים.
באלבום קטע אחד של כ-40 דקות, הארוך ביותר שהוקלט עד אז. בהמשך הקים קולמן שלישיה עם הבסיסט דיוויד איזנסון והמתופף צ'רלי מופט, אליהם צירף לעתים את צ'רלי היידן לרבעייה עם שני בסים. תוך כך צרף להרכביו כלי נגינה נוספים, והוא עצמו החל לנגן חצוצרה וכינור. ב 1965-7 הקליט בחברת Blou Note  הנודעת.
ב-1966 הקליט עם צ'רלי היידן ועם בנו בן ה-10 דנרדו כמתופף, לימים המתופף הקבוע שלו. משנות ה-80 החל לצרף להרכביו כלים חשמליים, ובשנות ה-90 צרף אפילו פסנתר. ב-2007 הוענק לו פרס גראמי על מפעל חיים.
 


בהופעה בספטמבר 2007, בנו דנרדו על התופים, שני בסים, ו- אין פסנתר...


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר