חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אנדרה ברטוןאנדרה ברטון

נולד ב-19 בפברואר 1932, טינשבריי - צרפת, נפטר ב-28 בספטמבר 1966.
                                
נולד למשפחה ענייה. למד רפואה ופסיכיאטריה. במלחמת העולם הראשונה עבד במחלקת העצבים בבית החולים בנאנט. חוויות המלחמה ופגישתו עם הסופר ז'אק ואשה עיצבו בו עמדה ביקורתית מאד כלפי האמנות המסורתית.  ב-1919 ייסד עם לואי אראגון את כתב העת "ספרות".
ידידותו עם המשורר טריסטן צארה, ממיסדי תנועת הדאדא, קרבה אותו עצמו לתנועה. אולם הוא לא הסכים עם הרעיון המרכזי בתנועה – שלילת הכל. הוא חיפש עיקרון חיובי עליו ניתן לבנות יצירה אמנותית. הוא הושפע מתורתו של זיגמונד פרויד, שהצביעה על התת מודע המנותק מן המודע. ברטון ראה בתת מודע מקור יצירתי המשוחרר מהמגבלות שמציב השכל לאמן אף בניגוד לרצונו. אבל איך יוצרים מתוך התת מודע? "אוטומטיזם", כך גרס ברטון והתכוון לכתיבה אסוציטיבית, בלתי הגיונית במכוון, היוצרת מציאות שאינה כפופה לכללי ההיגיון המקובלים. מציאות זו היא ה"סוריאליזם".
ב-1924 ייסד את "הלשכה לחקר הסוריאליזם" ופרסם את 'המינפסט הסוריאליסטי הראשון'. סביבו התקבצה חבורת משוררים שניסתה לכתוב סוריאליזם. בהמשך הצטרפו לחבורה גם ציירים כג'אן ארפ, מקס ארנסט ואחרים. ברטון התייחס אליהם בהסתייגות, בעיניו סוריאליזם היה קודם כל מילולי... ב-1927 הצטרף למפלגה הקומוניסטית הצרפתית, אך נזרק ממנה ב-1933 (טוב, הסוציאליזם דגל בריאליזם ממושמע).
ברטון נסע למקסיקו להפגש עם טרוצקי ואמנים סוריאליסטים אחרים. במלחמת העולם השניה הוחרמו כתביו על ידי משטר וישי, והוא ברח לארה"ב ולאיים הקריביים.  הוא שב לצרפת ב-1946, חידש את החוג הסוריאליסטי ופעילותו הפוליטית (נגד הקולניאליזם הצרפתי). ב-1959 ארגן תערוכה לציון 40 שנה לסוריאליזם (חשבונו סובל מסוריאליזם מסויים...) בה הציג לראשונה יצירות של סלבדור דאלי. ב-1966 נפטר ברטון ונקבר בפריז.רישום אוטומטי של אנדרה מסון, ידידו הקרוב של ברטון, 1924

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר