חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

מיכאל ברישניקובמיכאל ברישניקוב


נולד ב-27 בינואר, 1948, ריגה – לטביה (אז בריה"מ).        
החל ללמוד בלט בגיל 12. ב-1964, והוא בן 16, התקבל לבית הספר "וגנובה" בלנינגרד (סנט פטרבורג). כמעט מיד ניצח בתחרות לרקדנים צעירים בורנה –בולגריה.
הוא הצטרף לבלט קירוב והופיע בתיאטרון מרינסקי בלנינגרד בדואט מתוך ג'יזל.
כישרונו כרקדן בלט קלסי זכה להכרה מידית, וגדולי הכוריאוגרפים של בריה"מ יצרו ריקודים עבורו. אולם קומתו הנמוכה (170 ס"מ) הפריעה למצוא לו בת זוג למחול שלא תהיה גבוהה ממנו כשהיא עומדת על קצות האצבעות. יתר על כן, דחיית כל החידושים הסגנוניים שהתפתחו במערב יצרו בו תחושה של קיפאון.
ב-1974, בעת משא הופעות של בלט קירוב בקנדה, ערק ברישניקוב וקיבל מקלט מדיני בטורונטו. משם עבר לארה"ב, והיה לרקדן ראשי ב-'תיאטרון הבלט האמריקאי' עד 1979.
הוא עבד גם עם "New York City Ballet" ואם להקות בלט מודרני בכל העולם. כוריאוגרפים מובילים כג'רום רובינס, פרדריק אשטון יצרו עבורו ריקודים.
ב-1980 היה למנהל האמנותי של תיאטרון הבלט האמריקאי למשך 10 שנים, וב-1990 יסד עם מרק מוריס את   "White Oak Dance Project".
מ-2004 הוא מנהל את מרכז ברישניקוב לאמנויות בניו-יורק. טכניקת המחול שלו בלטה מעל ומעבר לרקדנים אחרים. סגנונו התאפיין בהפגנת רגש עזה והופעה בימתית מושכת. תכונות אלו יחד עם סקרנותו הרבה הביאו אותו גם לעולם הקלנוע והטלויזיה. על חלקו בסרט "נקודת מפנה" (1977) קיבל מועמדות לאוסקר.
הוא כיכב עם גרגורי היינס בסרט "לילות לבנים" (1985). הוא גם מילא תפקיד באחד הפרקים האחרונים בסדרה "סקס והעיר הגדולה" כחבר של קרי ברדשו (שרה ג'סיקה פרקר). הוא מעולם לא נישא, אך יש לו בת מרומן שניהל עם השחקנית ג'סיקה לנג. בהופעה במסגרת "White Oak Dance Project"

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר