חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

יוהן אוגוסט סטרינדברג


יוהן אוגוסט סטרינדברג


אוגוסט סטרינדברג, ציור של ריצ'רד ברג

נולד ב-22 בינואר, 1849, שטוקהולם שבדיה. נפטר ב-14 במאי 1912. 
בן שלישי לסוכן בחברת ספנות ולעובדת שלו ("אישה משרתת" כלשונו של סטרינדברג בספרו האוטוביוגרפי), משפחה עמידה עם אח עשיר ממש. 
גדל בפרבר עשיר של שטוקהולם ולמד בבתי ספר של המעמד הגבוה.
ב-1867 נרשם לאוניברסיטת אופסלה, אולם בשנים הבאות התנדנד בין מוסדות להשכלה ומקצועות לימוד בערים שונות בשבדיה. הוא למד ועסק בכימיה, ובמקביל עסק בתיאטרון.
הוא פרש מלימודיו מבלי לסיים ב-1972. את חוויות האוניברסיטה שלו תאר בגיחוך בקובץ סיפורים קצרים שהוציא ב-1977. בהמשך התפרנס כעיתונאי ומבקר תיאטרון. עד מהרה הפנה את עיקר מעיניו לתיאטרון, כתיבה והפקת מחזות. הוא כתב 60 מחזות והיה מהחשובים במעצבי התיאטרון המודרני, בזרמים הנטורליסטי, הריאליסטי והאקספרסיוניסטי, בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. מחזותיו מתאפיינים בקיצונות ובוטות. ביו מחזותיו הידועים "העלמה יוליה", "מחול המוות", "מחזה חלום" ו"סונטת הרוחות". באחרונים ניכר הסגנון הסימבוליסטי שאפיין את כתיבתו לאחר התקף פסיכוטי בו לקה בתקופת חייו בפריז בסוף המאה ה-19.
מלבד מחזות הוא כתב גם רומנים, מאמרים ואפילו חיבור היסטורי על מעמד העובדים בשבדיה. הפילוסוף פרידריך ניטשה היה חברו הקרוב, והם העריצו זה את כתיבתו של זה.
הוא נישא שלוש פעמים ונולדו לו ילדים בכל אחת ממערכת נישואיו, אך מעולם לא הצליח להישאר נשוי יותר מחודשים אחדים.  היו שטענו שהוא שנא נשים.   
ב-1908, לאחר שנים בהן התגורר בברלין, בווינה ובפריז, שב לשטוקהולם. הוא עוד הספיק להקים שני תיאטרוני שוליים, לפני שנפטר ב-1912, לאחר שלקה בדלקת ראות כמה חודשים קודם לכן. ביתו האחרון הוא היום מוזיאון סטרינדברג."סטרינדברג" של הפסל השבדי קרל אלדה,  בשטוקהולם

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר