חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

דני קיי


דני קיי


נולד ב-18 בינואר 1913, ניו-יורק ארה"ב, נפטר ב-3 במרץ 1987.
       
נולד כדיוויד דניאל קמינסקי בברוקלין. הוריו ושני אחיו הבוגרים היגרו מאוקראינה ב-1910. בגיל 13 עזב את בית הספר וברח לפלורידה. הוא התפרנס כזמר רחוב ושינה את שמו לדני קיי.
הוא נסע לקטסקילס, לאיזור שכונה "רצועת הבורשט", בו קיבלו קומיקאים מתחילים הזדמנות ראשונה לקבל במה. הוא הופיע ברדיו, במחנות קיץ ובבתי מלון וזכה להצלחה. ב-1933 הצטרף ללהקת המחול של דייב הרווי וקתלין ינג. בהופעתו הראשונה איבד שיווי משקל ונפל. הקהל התגלגל מצחוק והנפילה הפכה לחלק מהמופע. ב-1934 נסע ללמוד באירופה. הוא למד שירה, מחול, פנטומימה, אלתור. הוא הפך לאמן בכל התחומים הללו ושילב את כולם בהופעותיו. הוא שב לארה"ב ב-1938, לפגוש בסילביה פיין שתהיה לאשתו ואחת מהכותבות העיקריות שלו. מיד הפך לכוכב בברודווי. מתקופה זו מוכר השיר "צ'ייקובסקי" בו אומר קיי את שמם של 54 מלחינים רוסיים ב38 שניות. כאשר הצטרפה ארה"ב למלחמת העולם ה-2 בדצמבר 1941, החל להופיע גם בפני חיילים באירופה ובמזרח הרחוק. ב-1943 הוחתם על ידי סמואל גולדווין, מפיק הקולנוע הגדול. הוא סרב לבצע ניתוח אף, כדרישת גולדווין, אך הסכים לחמצן את שערו לתקופת מה.
 1944-1963 היו לשיא הקריירה הקולנועית שלו, בה כיכב ב-20 סרטים. מאוחר יותר השתתף בעוד 4 עד 1981. ב-1948 נסע לאנגליה למסע מופע יחיד. המשפחה המלכותית עצמה הגיע לצפות, ולראשונה ירדה מהתא המלכותי וישבה בשורה הראשונה האולם. אחד מעיסוקיו החשובים היה הופעה בפני ילדי מצוקה בעולם ובגיוס כספים עבור יוניצף. במסגרת זו הוזמן על ידי המנצח יוג'ין אורמנדי לנצח על תזמורת. ההצלחה הובילה לניצוח על תזמורות מהשורה הראשונה בעולם, למרות שלטענתו לא ידע לקרוא תווים. הוא נפטר מהתקף לב וזכור כאחד הקומיקאים הגדולים אי פעם. 


טקס הוקרה על מפעל חיים על עבודה עם ילדים, 1984
 

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר