חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

אלווין איילי


אלווין איילי

                                                                  
        

 נולד ב-5 בינואר 1930, רוג'רס-טקסס. מת ב- 1 בדצמבר 1989.
הוריו התגרשו כשהיה צעיר והוא חי עם אמו. בן 12, עבר ללוס אנג'לס, שם ראה לראשונה, במסגרת לימודיו, הופעות מחול, את הלהקה של קת'רין דנהאם  ולהקות מחול אחרות.
התחיל לימודי מחול אצל קתרין דנהאם, והמשיך אצל לסטר הורטון עד 1953.
במקביל למד שפות רומניות בקולג' ובאוניברסיטאות שונות בקליפורניה. בהדרכתו של הורטון פיתח לו סגנון ריקוד וגישה משלו, ואחרי מות הורטון, בשנת 1953, נבחר איילי בן ה-22 למלא את מקום מורו כמנהל וכוריאוגרף הבית של תיאטרון המחול של לסטר הורטון ויצר מחולות מקוריים משלו ללהקה.
ב-1954 עבר לניו-יורק, שם המשיך את לימודי המחול שלו אצל מורים כ-אנה סוקולוב, הניה הולם, צ'ארלס ווידמן וקרל שוק. הוא רקד ושיחק בברודוויי במספר הפקות מצליחות.
ב-1958 הקים להקה משלו, שהורכבה תחילה כולה מרקדנים אפרו-אמריאים ושילבה סגנון אפריקאי בריקודיה. הוא ראה צורך ביצירת להקה כזו, משום שעולם המחול המודרני לא איפשר לו ביטוי עצמי כפי שרצה. כדי לפנות לקהל רחב יותר צרף ללהקה רקדנים לבנים ויפנים. ביצירותיו עשה שימוש במחול אתני, מחול קלאסי, מחול מודרני, תיאטרון מחול ועוד.
מחולותיו היוו שילוב של סגנונות רבים וטכניקות שונות, ששאב במשך שנות לימודיו ממוריו השונים, והתאפיינו בביטוי רגשי עז. יצירת הדגל שלו – "תגליות" (Revelations) הפכה זה מכבר לקלסיקה. איילי הפך כוריאוגרף מבוקש בעולם כולו.
ב-1972 הגיע לישראל ועבד עם להקת בת-דור. ב-1980 עבר התמוטטות עצבים, ממנה התאושש. אולם ב-1989 נפטר ממחלת האיידס, והוא בן 60. לאורך הקריירה זכה בפרסים יוקרתיים רבים, כרקדן, כוריאוגרף ומורה. 
   


     הכוריאוגרפיה של איילי – מאפיינים אתניים עזים ותפאורה מינימלית


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר