חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

בנג'מין בריטן


בנג'מין בריטן


נולד ב-22 בנובמבר 1913, סאפוק אנגליה, נפטר ב- 4 בדצמבר 1976
 נולד כבן רביעי ואחרון להורים, שראו בו ב' רביעית ומשלימה לשלושת גדולי המוזיקה - באך, בטהובן וברהמס.
את מלאכת ההלחנה החל כבר בגיל חמש. בגיל 15 עד 22 למד אצל פרנק ברידג', מלחין אנגלי שהתבלט בקוסמופוליטיות בין שאר מלחיני אנגליה, שקרבו לאירופה והחדיר בו את הסלידה מן המלחמה.
ב- 1930 זכה במלגת לימודים לקולג' המלכותי למוזיקה, שם למד קומפוזיציה ופסנתר. בשנת 1939 נסע לארצות הברית עם פיטר פירס, זמר הטנור שהיה חברו הקרוב ובן-זוגו כל ימי חייו. באמצע מלחמת העולם השנייה חזרו הביתה, ואת שיבתם חגגו בהצגת בכורה של 'סרנדה לטנור, קרן ומיתרים', שהלחין בריטן לשישה שירים אנגלים מן המאה ה-16 ועד למאה ה-19. (יצירה נהדרת!!!).
יצירתו כוללת מספר אופרות, שמאפיין אותן התמודדות של יחיד עם סביבתו העוינת. הסיפורים ריאליסטיים וגיבוריהם אנשים פשוטים. אפשר שבריטן השליך ממציאות חייו שלו, הומוסקסואל מוצהר, על יצירותיו. ביצירתו הקולית הירבה להשתמש בטקסטים של יוצרים הומוסקסואלים. ידוע במיוחד 'רקוויאם המלחמה' (1961), יצירה פציפיסטית, בה שילב בריטן שירים של ווילפרד אואן, קצין בריטי הומוסקסואל, שלחם בחזית המערבית במלחמת העולם הראשונה ונהרג שבוע לפני סיומה. לביצוע הבכורה בניצוחו הזמין בריטן כסולנים את פיטר פירס-אנגלי, את דיטריך פישר דיסקאו-גרמני, ואת גלינה וישנבסקאיה-רוסיה, שלוש מדינות שלחמו זו בזו באכזריות בשתי מלחמות העולם. היצירה, בה משתתפים גם מקהלת ילדים, תזמורת קאמרית ותזמורת סימפונית, היא אחת הגדולות שהולחנו אי פעם. בריטן כתב גם לילדים, ידועה במיוחד יצירתו 'מדריך התזמורת לבני הנעורים', וריאציות על נושא מאת הנרי פרסל שמציגות כלי אחר כלי בתזמורת לפני שילובם יחד. בריטן בהחלט הצדיק את הציפיות של הוריו כ-ב' הרביעי למלחינים הגדולים.                       


פיטר פירס, בן זוגו של בריטן, בחזרה לקראת ביצוע הבכורה של רקוויאם המלחמה, בקטדרלה של קובנטרי 1962.

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר