חזרה לאתר בית הספר
עמוד ראשי
כניסה לגלריות

כל הדפים

אמן השבוע

פול קלה


פול קלה


נולד ב-18 בדצמבר 1879 במינכנבוכזי-שוויץ, נפטר ב - 29 ביוני 1940.
    

גדל במשפחה מוסיקאלית ומילדות למד מוסיקה ואמנות – בגיל 7 החל לנגן בכינור.
בגיל 8 החל לצייר בצבעים שקיבל מסבתו. בהתבגרותו התלבט בין שני התחומים, לבסוף בחר בציור. הוא למד באקדמיה לאמנות במינכן. לאחר מסע באיטליה ב-1901 חזר לחיות במניכן, שם הצטרף לקבוצת "הפרש הכחול" ביחד עם וסילי קנדינסקי, פרנץ מרק ואחרים. במינכן גם נשא לאשה את הפסנתרנית לילי שטומפף. 
סיור בתוניסיה שטופת האור ב-1914 השפיע מאד על סגנונו, "צבע ואני הפכנו לאחד, אני צייר" אמר. במלחמת העולם ה-1 הועסק בצביעת הסוואה למטוסים בצבא הגרמני. מ-1920 לימד בבית הספר לאמנות "באוהאוס" שהקים האדריכל ולטר גרופיוס, ומ-1931 באקדמיה של דיסלדורף.
ב-1923 הקים עם קנדינסקי, פינינגר ופון יבלנסקי את "ארבעת הכחולים". ב-1933 סולק מתפקידו כמורה על ידי הנאצים בטענה שיצר "אמנות מנוונת" כלשונם. הוא חזר לברן בשוויצריה שם חי עד מותו ממחלת הסתיידות עורקים קשה. ציוריו קטני מידות לרוב. בציוריו השתמש בצבעי שמן ומים, לעיתים ביחד. הוא צייר גם על זכוכית, ונתן בכך ביטוי נוסף לאור. ידועים גם תחריטי העץ שלו. נושאיו גם מופשטים וגם פיגורטיביים.  הוא השפיע על ציירים רבים, אך לא רק על ציירים. המלחין גינטר שולר הלחין יצירה בשם "שבעה מחקרים על נושאים של פול קלה" על בסיס כמה מציוריו, והפילוסוף וולטר בינימין  כתב טקסט פילוסופי על פי ציור שלו.

                   "זריחת השמש" 1919, ניכרת בו עצמת האור

 


למעלה הדפסה שלח
כל הזכויות שמורות לאוריג`ין בע"מ פותח ע"י schooly אתרים לבתי ספר